Rekabet

Rekabet

İçinde bulunduğumuz çevre, bizi hep bir rekabet ortamında, bazen savaş boyalarını sürerek bazen de sineye çekip, rekabetin anlamsızlığı ile, rekabet içine girmemek için durdurmuyor muydu?

 


Özellikle iş yaşamında yaptığınız projelerde, ekip çalışmalarında, toplantılarda yapılan fikir beyanlarını, yaratıcı fikirler olmasına karşın, beğenmeyerek, dolaylı yollarla mutlaka kendi bildiklerimizin doğruluğunu savunmuyor muyduk? Sadece kendi öngörülerimiz doğru olabilir miydi? Donanımlı, işini layığıyla yapan bir çalışandan korkulmalı mıydı? Korktuğunda daha çok savaşarak nasıl saf dışı bırakırım stratejileri mi yapıyorduk? İyi bir çalışan olduğunda diğerleri rahatsızlık duyuyor muydu? Potansiyelini gösterdiğinde, sözünün kesilip konuşmanı sabote eden yönetici modelleri yok muydu. Vardı.

 

Çünkü korkutuyor...

Daha iyi analiz etmek, konulara vakıf olmak, özgüvenli duruş, yaptığın raporlamalarda şirketi doğru yönlendirebilmek, sağduyulu empatik yaklaşım, duygusal zeka, kendini yenilemen ve eğitime duyduğun heves korkutuyor.

 

Uzun yıllar herhangi bir sektörde çalışan bir yönetici her şeyi, her zaman bilebilir mi?

Değişen iş yaşamının dinamikleri içinde doğruların da değişmesi muhtemeldir. Bu kış İstanbul 'a kar yağmaktan vazgeçtiği gibi, iş yaşamının doğruları da değişebilir. Değişime ayak uydurabilenler var olmayı başarabilir. Aslında var olmasına var olursun da ne kadar başarılısın? Ne kadar vazgeçilmezsin? Kaç kişi seni örnek alıyor ve gerçek anlamda kaç kişinin gözünde saygınlığın söz konusu?

 

Günümüzün çalışanları artık yönetilmek değil, söz sahibi olmak ve potansiyelini gösterebilmek istiyor. İnanılmaz derece algıları açık, farkındalık seviyesi yüksek genç çalışanlar geliyor ardımızdan ve varlar iş yaşamının içinde. Onlarla doğru bağlantılar kuramaz, egomuzu parlatmaya devam edip, kendimizi yenileyemezsek yönetici vasıflarımızı geleceğe taşıyamayız.

 

 

Korkmak yerine gerçek potansiyeli olan kişilere sorumluluk ve ilave görevler vererek daha çok parlamasını sağlamak iş verimliliğini de ciddi anlamda arttıracak bir eylemdir.

 


Ve sen korkma, sana iş yaşamın boyunca engel olmaya, içindeki potansiyeli göstermene engel olacak olanlar hep vardı ve olacak çünkü bu karakterdeki bireyler, ancak böyle var olabiliyorlar. Bu da onların seçimi iyi ve kötü gibi...

 

Gökçe Sabanoğlu

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön