Makatta görülen perianal apsenin önemi

Makatta görülen perianal apsenin önemi

Anüs çevresinde meydana gelen perianal apse halk arasında makat apsesi olarakta geçer. Anal kanal etrafında şişlik, ağrı, yanma, ateş yüksekliği ve tir tir titreme varsa akla ilk perianal apse veya fistül gelir. Genelde perianal apse büyük bir sorun gibi görülmez, kendiliğinden kaybolacağı düşünülür ancak apsenin ilerlemesi oldukça can yakıcı olmaktadır.

 

Makat anatomisine baktığımız da anal kanal, mide-bağırsak kanalının en son kısmını oluşturur. Anal bölgeyi iki tane kas tabası sarar. Dışta olan kaslar bireyin kontrolü altında çalışan çizgili kastır. Kişiler bu kası kullanarak dışkıyı tutabilir veya erteleyebilir. İçte olan kas ise kişinin kontrolü altında değildir. İki kas tabakası da bireyin dışkısını kontrol etmesinde ve tutmasında büyük rol oynar. Makat bölgesi rahatsızlıkları bu kas grubu ve dışkı kontrol mekanizması açısından büyük önem taşır.

 

Peki perianal apse durduk yere mi olur? Tabii ki de hayır, anüs kanalı içindeki küçük salgı bezinin bakteri ile enfekte olması veya tıkanmasıyla meydana gelen akut enfeksiyondur. Daha önceden geçirilmiş hastalık sebebiyle salgı bezlerinin kanallarına giren bakteriler bu bezlerde enfeksiyon oluşmasına neden olur. Ardından salgı bezleri makat kanalını tıkar ve perianal apse oluşur.

 

Bazı kişilerde ise perianal apse oluşumunda altta yatan başka nedenler bulunmaktadır. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Kalın bağırsak iltihabı

Uzun süren ishal

Crohn hastalığı

Anal bölge kanserleri

Aşırı kilolu olmak

Şeker hastalığı

Yabancı maddeler

Bağışıklık sistemindeki zayıflık

Radyoterapi

Anal bölgede yara

Travma

Makat bölgesinin tahriş olması

Basur, fissür, fistül gibi ameliyatlar geçirmek gibi nedenler...

 

Makatta apse oldu ve tedaviyi geciktirdiniz. Bu apse ilerler oturmakta zorluk ve şiddetli ağrı hissetmenize yol açar. Bu problemi erkek hastalarımda daha fazla görmekteyim. Perianal apsenin diğer belirtilerinden devam edelim.

 

Anal bölgede kızarıklık, yanma, şişlik ve şiddetli ağrı , üşüme ve titreme, iltihap, kaşıntı, yüksek ateş bu tür durumda mutlaka vakit kaybetmeden ilgili hekime başvurmak gerekir. Anüs çevresinde kaşıntı ve iltihap olması hasta üzerinde halsizliğe zemin hazırlar. Apsenin kendi kendine boşalması sarı akıntıya, boşalan akıntı iç çamaşırı kirletmeye ve kötü kokuya neden olur.

 

Perianal apse şikayeti olan hastalarda basit bir muayene tanı için yeterlidir. Rectal tuse ile yapılan anal muayene ile perianal apse tanısı konur. Bazı hastalarda altta yatan faklı nedenlerin olup olmadığını atlamamak adına endoskopi veya bazı radyolojik tetkikler gerekebilir. Bu tamamen hastanın şikayetleri ve muayene sonrasında hekim tarafından karar verilmesi gereken bir durumdur.

 

Yukarıda bahsettiğim belirtiler sizi ürkmüş olabilir. Fakat böyle durumlarla karşı karşıya kaldığınızda endişelenmeden doktora gitmeniz gerektiğini açıkça vurgulamak isterim. Günümüzde var olan ameliyatsız tedavi yöntemleriyle rahatsızlığınızı tedavi edebilir durumdayken, daha zor bir hal almasına müsaade etmeyin.

 

Yazı: Op. Dr. Yasir Gözü

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Mart 2019 Çarşamba 00:59

  Iyi aksamlar hocam perianal apseden amaliyat oldum dün antibiyotik kullanıyorum bugün intaplı kan geldi şişlik var ne yapmalıyım

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön