Bu iş yerinde 18 yaşından küçüklere gelin saçı yapılmamaktadır

Bu iş yerinde 18 yaşından küçüklere gelin saçı yapılmamaktadır

Büyük babaannem evlendiğinde 13 yaşındaymış. Tanımadığım için kendisinden hiç dinleyemedim 'evlilik törenini' ama pek zorlu bir hayatı olduğundan eminim. Babaannem ise 15 yaşında evlenmiş. Üzüle üzüle anlatır düğün gününü... Evinin önünde oyun oynuyormuş, birden annesi kollarından tutup içeri almış; süslemişler, bindirmişler bir atın üzerine "Evleniyorsun, bu senin düğünün" demişler. Babaannem atın üzerinde düğün alanına doğru giderken gördüğü insanları süzmeye başlamış, hangisi ile evleneceğini bilmiyormuş çünkü... Aralarından en cılızı ve en küçük yaşta olanı seçip "İnşallah budur" diye geçirmiş içinden, korkuyormuş çünkü... Hiç de içinden geçtiği gibi biri olmamış dedem. 6 yaş büyük, 15 yaşındaki bir çocuğa göre oldukça heybetli... Yine de şanslıydım diyor babaannem, 'Heybetli görüntüsünün altında sıcacık bir kalbi varmış...' Şimdi mutlu... 5 çocuklu, 9 torunlu koca bir ailesi var babaannemin ama anılarının her birinde ayrı bir hüzün var.

 

Hayat her zaman adil davranmıyor insanlara, kiminin hikayesi zorlu olsa da finalde güzel bir sürpriz yapıyor; kimininse bir türlü yüzü gülmüyor. Şans bazılarına gülüyor ancak küçük yaşta evlenenleri hep teğet geçiyor.

 

İşte bu yüzden ülkemizde çok güzel kampanyalar yapılıyor; birkaç güzel insan bir araya gelip güzel adımlar atıyor. Hepimize örnek olması için yazmak istedim.

 

2013 yılında düzenlenen Nazilli 1. Saç Festivali'nde yer alan kuaförler çocuk yaşta gelinlerin saçlarını yapmayacaklarını şu cümlelerle açıklamışlardı: “Çocuk yaşta evliliğe karşı olduğumuz için hiçbirimiz çocuk yaşta gelinlik giydirilmeye çalışan kızlarımızın saçını kesinlikle yapmıyoruz.”

 

Bu adımın ardından Türkiye'nin birçok yerinden yıllarca bu kampanyaya destek gelmişti. 2016 yılında kampanya Doğu'da da kendine destek bulmaya başladı ve Van'dan sevindirici bir haber geldi. Birçok kuaför, bu kampanyaya katılıyordu. Kuaförler pencerelerine 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı yapılmamaktadır' yazısı asıyorlardı. Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperati de (Yaka-Koop) bu kampanyaya verdikleri desteklerden dolayı berber ve kuaförlere plaket dağıttı.

 

Bu kampanyaya destek devam etti ve 2017 yılının şubat ayında Yalova esnafı da çocuk gelinlere hizmet vermeyeceğini duyurdu. 'Çocuk Gelinlere Hayır' projesi kapsamında kentteki terziler çocuk gelinlere gelinlik dikmeyeceğini; kuaförler ise 18 yaşın altında evlenecek kızlara saç yapmayacaklarını duyurdu.

 

Sadece Yalova, Van ve Aydın'dan güzel haberler gelmedi elbet... Türkiye'nin dört bir yanından bireysel olarak bu kampanyaya gönül veren müzisyenler, düğün salonları, moda evleri ve hatta pastaneler oldu... Şimdi ne mi olmalı? Bu kampanyalar daha çok kişiye ulaşmalı...

 

Küçük gelinlerin hayatı zordur, hikayeleri boğazı düğümler, yutkunamazsın. Bu hikayelere seyirci kalmamak için sen de bir şey yap! 

 

Yazı: Dilay Argün

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön