Başarı mı mutluluk mu?

Başarı mı mutluluk mu?

Kansere tedavi bulmak bir başarıdır, dünyanın gidişatını değiştirecek bir buluş başarıdır. Üreten, keşfeden, öğrenen, öğreten insan mutlu olur, başarı mutluluk verir. İstediğini başarmışsan, bir hedefin varsa ve ona ulaşmışsan zaten mutlu da olursun. Başarı mutluluğun yanında birçok seçeneği beraberinde getirir ama mutluluk tek başına yeterli olmaz. Zaten çok fazla mutlu olmana da izin vermezler.

 

Mutsuzluktan başarı doğar bazen ama başarı mutsuzluk getirmez. Mutlu olmak istiyorsak öncelikle hedef başarı olmalı. Her şeyle mutlu olabiliriz ama her şeyde başarılı olamayız. Yani mutluysam başarmışımdır, başardıysam mutluyumdur. 

 

İnsanın mutluluğunu etkileyen birden çok etmen vardır. Hedeflediklerimizi başardığımız takdirde nasıl bir insan olacağımızı hayal etmek önemlidir. Çalıştığımız iş, emek verdiğimiz ilişkiler bizi olmak istediğimiz insana doğru götürmüyorsa asla mutlu olamayız, birçok başarılı insanın mutlu olmaması bu sebepledir. Asıl önemli olan sadece hedefe ulaşmak değil, vardığımız yerde kendimizle barışık olmaktır.

 

İnsanların mutlu olabilmeleri için çeşitli başarılar elde etmesi gerekir. Başarı elde etmenin yolu da zamanını iyi değerlendirerek çalışmaktır. Zamanını iyi değerlendiremeyenler elde etmek istediklerine ulaşamazlar. Her başarı emek, azim ve fedakârlık ister.

 

Gemi limanda güvendedir ama bunun için yapılmamıştır. Aklının ve gönlünün istediğini senkrona sokup bacaklarına oraya gitmeyi emrederek olup bitenden çıkarttığı sonuçlara bakarak öğretilmiş çaresizliği aşmak şartıyla kendini bir kalıba sıkıştırmak, tutarlılık açısından doğru, sınırlamalar açısından yanlıştır. 

 

Ne yaptığının ve ne yapacağının farkına vararak bir şeylerden ders çıkartarak bu şekilde neyi sevdiğini, neyi bildiğin bilir ve kendini tanır. İnsan labirent gibidir ve bu labirentin de gizli bölümleri vardır. Gerçek şu ki, insanoğlu bu gizli kalan bölümleri keşfedemeden can verecektir.

 

Soru biter mi? Sorgulama olmadan yaşam ilerler mi? Kurulan hayal uğruna ödenen bedellere bağlıdır biraz da mutluluklar. 

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön