Herkesin kendi doğrusu var!

Herkesin kendi doğrusu var!

Tartışmalarda savunmaya geçip karşımızdakini suçlamak kolaydır. Herkesin kendi doğrusu var. Çünkü genel gerçekliği insan göreceli olarak algılar ve değerlendirir.

 

Çatışma anında veya sonrasında samimi bir şekilde duyguları anlatmak bazen işe yarar. Hissettirdikleri ve etkisi, doğru söylemenin gücü ile birleşebilir. Kızmaya devam etmek tartışan tarafların hepsine zarar verir ve zihnin tartışmanın ötesinde olan düşünceler üretmesine neden olur. Etkisini paylaş, uzlaşı yolu için sorumluluk al ama yürümeyen bir konu ise sınırlarını belirle, kızmadan, sessizce yol al uzaklaş.

 

Sorunlarımızı anlaşılır ve kendimizi ifade edebilir şekilde ele alıp karşı tarafa hassas bir tutumla dile getirdiğimizde halde her hangi bir çözüm yolu bulamıyorsak ya da karşı tarafın çözüm bulmak gibi bir derdi yoksa bunu istemiyorsa nasıl bir yaklaşım tarzını benimseyebilir, eğriyi doğruyu anlatabiliriz? Anlatamayız. Herkesin bir açığı var ve çevremiz bu yaklaşımları sergileyenlerle çevrili, ben bu durumlar da açıklamamı yapar bırakırım, artık böyle oldum. Çünkü kendi doğruları ağır basıyor bazı insanların, açık değiller ya da korkuyorlar, kaybetmekten korkuyorlar, iş, çevre, arkadaş, para, dost, aşk vs. bu yüzdende hep ben doğrucuyum yaklaşımı sergiliyorlar. Ve iyi olmayı seçtiği halde karşısına hep tersi çıkan insanlardır bizim gibiler. Kendilerine dayatılanlara o kadar bağlılar ki, başkalarının dayatılanları sorgulamasına ve eleştirmesine bile tahammül edemiyorlar. Okuyan, düşünen, gören insan mutsuz oluyor. Aslında biraz cahil olmak lazım dünya derdini çekebilmek için.

 

Başarı ve değişim istiyorsak hayat enerjimizi yükseltmek durumundayız. Eşit olmayan koşullar başarı ve başarısızlığı beraberinde getiriyor. Baktığımızda başarısız kabul edilen insanların kişisel noksanlıklarından çok, adil şartlar ve uygun ortam yaratılmadığı için kendilerini gösteremediğini, bu şartlar sağlananların ise bir adım önde olduğunu görüyoruz. 

 

İnsan sahiplenmeye çalıştığı her şeyi kendisine yük olarak alır. Sorumluluklarını taşıyıp durur, kaybetmemek içinde sürekli çabalar, bu yüzden de mutsuz, yorgun ve korkak yaşar. Güvensizlik, gelecek kaygısı, çıkar savaşları, azla mutlu olmama vs. dolayısıyla samimiyet ve dürüstlük rafa kaldırdı, maskeler takıldı.Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön