Ne! Kıl dönmesi mi?

Ne! Kıl dönmesi mi?

Duyunca “Aaa! Sende de mi var?” dediğimiz kıl dönmeleri, yaşadığımız toplumda sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan biri olmakla beraber çoğu insanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Günlük yaşam kalitenizi tam bir çileye çeviren kıl dönmelerinden kurtulmak artık çok kolay. Nasıl mı?

 

Şöyle ki; kıl dönmesi halk arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Bu durumu yaşayan insanlarda büyük sıkıntılar meydana getirmektedir. Peki bu kadar sık karşılaştığımız rahatsızlık hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

 

Çevremizde kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayan çok fazla insan var. Fakat bu şikayeti yaşayan birçok hasta utandıkları için doktora gitmemektedirler. Mahalle arasında havada uçuşan söylentilerle tedavi olmaya çalışırlar. Beklemenin, yanlış bilgilerle tedaviyi geciktirmenin durumu ilerletmekten başka hiçbir işe yaramadığını görmekteyiz. Hayatımız boyunca birçok konuda pişman olacağımız şeyler yaparız, anlarım. Fakat sağlık gibi önemli bir konuda pişman olmamaya dikkat ediniz.

 

Sağlıkta şaka olmaz!

Kıl dönmesinin asıl ismi Pilonidal Sinüs’dür. Pilonidal sinüs insan vücudunun belirli bölgelerinden dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi ve orada biriken kılların zaman içinde derinin içine girmesiyle meydana gelmektedir. Kıllar deri altında bir kesecik oluşturur. Kılın deri içinde kıvrılarak büyümesi ile meydana gelen bu kesecik zaman içinde büyüyerek pek çok şikayete neden olur. Kıl dönmesi genel olarak kuyruk sokumu çevresinde meydana gelir. Fakat deri üzerinde olan kıllın tıraş edildiği bütün bölgelerde de görülebilmektedir. Ergenlik dönemiyle filizlenen bu durum genellikle 40’lı yaşlara kadar görülmeye devam eder ve kadınlara nazaran erkeklerde 3 kat daha fazla görülür.

 

Kıl dönmesi nedenlerine gelecek olursak...

 • Gün içinde oturarak çalışmak,
 • Uzun süre araba kullanmak,
 • Çok fazla dar kıyafetler giymek,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Aşırı terlemek,
 • Vücut kılların fazla olması,
 • Kötü hijyen gibi nedenleri sıralayabiliriz.

 

Şimdide kıl dönmesi belirtileri nelermiş onlara bakalım...

 

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) olan bölgede;

 • Kızarıklık olması,
 • Tahriş olması,
 • Kaşıntı,
 • İltihap,
 • Şişlik, meydana gelmesi en önemli gözle görülür belirtiler arasındadır.

 

Böyle durumlarla karşılaştığınızda, utanma ve sıkılmayı bir kenara bırakın ve kesinlikle doktora muayene olmaya gidin. Çünkü erken dönem fark edilen hastalıklardan daha acısız ve kolay bir şekilde ameliyatsız tedavi yöntemleriyle kurtulabilme şansınız vardır, ilerlemesi durumunda daha kötü sonuçlara neden olmakta ve sizin daha çok üzülmenize sebep olan durumlarla karşı karşınıza çıkmaktadır.

 

Kıl dönmesi yani pilonidal sinüs rahatsızlığının hiçbir şekilde bitkisel veya ilaç ile tedavisi yoktur. Cilt altında oluşan kıl kesesinin kesinlikle operasyon ile çıkarılması gerekmektedir. Etrafınızda uçuşan bilgilere bağlı kalarak denemiş olduğunuz yöntemler size sadece zaman kaybı yaratır. Burada size vereceğimiz güzel haberlerde var tabii.

 

Pilonidal sinüs ameliyatlarında kullanılan klasik cerrahi işlemler yerini artık modern tıpta kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemlerine bırakmaktadır. Kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemleri daha konforlu olup ve kullanılan yöntem sayesinde kişi aynı gün içinde hem muayene hem de müdahalesini olabiliyor. Müdahale işlemi lokal anestezi altında sadece 1-2 cm’lik kesiden yapılmakta ve hasta aynı gün normal hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Bu yüzden etrafınızda duyduğunuz can sıkan olağanüstü hikayeleri dinlemekle, kulaktan duyma yanlış bilgilerle vakit kaybetmeyin. Kesin olarak uzman hekim tarafından tedavinize başlayarak, bu yaşadığınız problemden kolayca kurtulun!

 

Yazı: Op. Dr. Yasir Gözü

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön