Yeni annelere hayat kurtarmayan 7 tavsiye

Yeni annelere hayat kurtarmayan 7 tavsiye

1- Kiminle Dertleştiğine Dikkat Et!

Yeni anne olanlar çok meme tanıyacak. Hem de hiç merak etmedikleri memeleri. Kadınlar kadınlarımız tarihte ve bugün nasıl emzirdiklerini, memintoşlarının boyut ve şekil bilgisini de dip not düşerek, süt fışkırtma efsanelerine vardırana kadar anlatacaklar. Sen sorsan da sormasan da. O yüzden, yeni anneler kiminle dertleştiğine dikkat etmeliler. Mesafeli bir şekilde selamlaşıp yanından geçtiğin o sevimli komşu teyzenin meme uçları ilgi alanına girmeyebilir.

 

2- Kimse Matematiğim Yok Demesin!

Yeni anneler dört işlemi çalışmak zorunda. İhtiyacım olan bez numarasını hangi markadan alırsam, içerisindeki bez miktarını sağlıklı olma faktörüyle de içler dışlar çarparsam, ekonomik olur? En pahalı markadan alsam, en ekonomik boyunu almak bana yüzde kaç kar sağlar? İşte size matematik.

 

3- Anlayarak Hızlı Okuma

Anne olunca en esnek olanımızdan en takıntılı olanımıza kadar hepimiz kurt gibi okuruz. Ateşi çıkar okuruz, çişini kaçırır okuruz, masayı kemirir okuruz. Ama nasıl okumak? Öyle aheste aheste notlar alarak, latte yudumlayarak filan değil. Fişek gibi, savaşçı gibi, radar gibi. Gizli aşk mektubu bulmuş gibi. Aynı hızı roman okurken bulmayı bekleme. Başka konularda esneyerek okuyacaksın, kitabın yazarı Tolstoy olsa bile sana eleştirilebilir gelecek. Ama ya minnoş anne blogları? Hepsinin kalemine iltifatlar edecek, hiçbir yazıyı kaçırmayacaksın. Anne ve çocuk temalı her paylaşımı havada yakalayacaksın. Kalbin bir başka çarpacak.

 

4- Reklamlarla Dalga Geçmek

Anne olmadan önce reklamlarda denk geldiğinde gördüğün her şeyle dalga geçebilirsin. Ürünün sloganı saçma gelmiştir, küçümsersin. Ürünün kendisi aşırı dandiktir, ıyy dersin. Reklamın müziği çok kötüdür, oyy dersin. Ancak anne olduktan sonra bakış açın biraz sığlaşacak. Her seferinde senaryodaki annenin makyajlı-bakımlı-fönlü olması hakkında geyik yapacaksın. Bunu yaptığın ilk birkaç seferde etrafından 'evet ya haklısın tıss' gibi destekler olacak. Ancak sonra, herkese bay gelecek ve yavaş yavaş desteklerin kesildiğini fark edeceksin. Çok tekrara düşme. İçinden eleştir.

 

5- Kalabalık İçinde Yalnızlık

Yeni anne olduğun için etrafında sana yardım etmek isteyenler olacaktır. Seni seven dostlar, yakın arkadaşlar, akrabalar. Bu insanlar yardım derken bebeği 5 dakika kucakta tutmak ya da bulaşıkları mutfak tezgahına taşımayı kastediyorlar. Belki terlikleri koridorda sıralı bir şekilde düzeltmeyi filan. Çok da beklentiye girme.

 

6- Bir İpucu Peşinde

Anne olduktan sonra birini incelerken aklından geçenler, 'annesine mi benziyor babasına mı acaba?' şeklinde değişecek. Sohbet esnasında söz kesip 'senin gözlerin sanki halana mı çekmiş?' deme ihtimalin yüksek. Ünlülerin çocuklarını da aynı merakla inceleyeceksin. Öncelikle sakin ol. İpuçlarını iyi topla. Bunu keyifli bir oyuna dönüştür. Yanlış tahminlerin olabilir, kendine yüklenme.

 

7- Termostatına Güven!

Düğünlerde halaya girişi sembolize eden küçük serçe parmak, artık bambaşka bir sektörde. Serçe parmağın ucuyla çorba ya da sütün ısısını kontrol etme işi önemlidir. Kendini geliştir. Ilığın sıcak tarafı mı, soğuk tarafı mı? Risk alamazsın. Ilık, sadece ılık demek değildir. Ilığın 50 tonu vardır. Bunlardan biri aşırı aç bebeğine uymadığında, olaylar çirkinleşebilir.

 

 

 

 

Rumuz: Kahve içer miyiz?

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön