Nedenler mi sonuçlar mı?

Nedenler mi sonuçlar mı?

Televizyon seyretmeyeli epey olmuştu. Bugün hasret duyduğumdan değil de salona girdiğim için karşı karşıya kaldım açık televizyonla. Haberler, programlar hiç değişmemiş, değişmeyecekte bu gidişle. İnsanların birbirlerini öldürmesi, yapılan yolsuzluklar, ensest ilişkiler, cinayetler… Haber ne için var hayatımızda? Olan yangınları, toplum sapkınlıklarını veya bomboş sokak röportajlarını öğrenmemiz için mi sadece? İnsanlara bu tür olayları nakşederek sonuç odaklı düşünmeye itmek ve bu hayatlara dokunmak yerine izleyip yargıladığımız bizler ne kadar doğruyuz, ne kadar yanlış ? Evet hırsızlık yapıyor insanlar bir çok kez nasıl yapıldığını kimin yaptığını görüp öğreniyoruz. Peki nedenini öğreniyor muyuz? Hayır.

 

Kimileri intihar ediyor, yolsuzluk yapıyor, karısını öldürüyor, daha paranın değerini bilmeden çalışmak zorunda kalıyor. Evet biz bunları görüyoruz. Her gün, her akşam, her haber programında. Peki sebebini düşünüyor muyuz veya düşünmeye itiliyor muyuz? Sebebine inilmeyen bir problem nasıl çözülebilir ki hem? Sonuçtan sebebe giden bir haber programı görebilecek miyiz ileride? Belki de sonuç odaklı olmaktan çok sebep odaklı olunması ufkumuzu daha genişletir.

 

Velhasıl-ı kelam, ‘neden’ kelimesinin hayatımızda çok önemli bir yeri olduğuna inanıyorum ben. Nasıl bir ‘günaydın’ kelimesini kullanıyorsak her gün ‘neden’ kelimesini de hayatımıza bir o kadar kattığımız vakit inanın birçok şey değişecek hayatımızda. Sizce var mı bu ‘neden’ kelimesini kullanacak cesaretimiz?

 

 

Kalender

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön