Maslow, İhtiyaçlar Teorisi ve Facebook

Maslow, İhtiyaçlar Teorisi ve Facebook

Özellikle son bir yıldır ülke olarak yaşadıklarımızı değerlendirirken ve hissettiklerimi anlamlandırmaya çalışırken hatırladım Maslow’u. Maslow’un İhtiyaçlar Teorisi insan davranışlarını yönlendiren ihtiyaçların belli bir hiyerarşiyle sıralandığını söyler. Maslow’a göre, beş temel kategoride toplanan bu ihtiyaçlar aşağıdan yukarıya doğru:

 

1-Fizyolojik ihtiyaçlar

2-Güvenlik ihtiyacı

3-Ait olma ve sevgi ihtiyacı

4-Değer görme ihtiyacı

5-Kendini gerçekleştirme ihtiyacı olarak sıralanmıştır.

 

Teorinin göre alt sıradaki ihtiyaçlar karşılanmadan bir üst sıradaki ihtiyaçlara yönelemiyor, yeni bir seviyeye yükselemiyor insan. Yani insanın kendi potansiyelini keşfetmesi, huzuru, mutluluğu, hayat motivasyonu ve tabi çevresini de geliştirip zenginleşebilmesi, üretebilmesi, büyüyebilmesi için alttan başlayarak ihtiyaçlarını karşılamış olması gerekiyor.

 

Dünya genelinde bir tehdit söz konusu evet farkındayım ama bizim gibi bir Afganistan, bir de Irak var herhalde koca dünyada her gün şehit veren ayda bir düzenli terör saldırısına maruz kalan. Artık lanetlemekten, annelerin canları ciğerlerini birer istatistik rakamı ve hatta 10 civarı diyerek daha da küçük gören yaklaşımlardan, çaresizlikten, korkmaktan bıktık. Çevremde kimse kendini güvende hissetmiyor ve dolayısıyla Facebook sorusuna güvendeyim derken tereddüt ediyor ya da güvendeyim diyemiyor. Bu durumda Maslow’a göre şu anda alt seviyedeki ihtiyaçlarımızı karşılama acizliğini hissediyor ve kendi potansiyelimiz ortaya koyup hem kendimize hem çevremize faydalı olabilecek motivasyonu bulamıyor üst seviyeyi erteliyoruz. Bu kimse için iyi değil. Sadece bireysel olarak değil toplum olarak etkileniyoruz bu olumsuzluktan maalesef.

 

Yurtta ve dünyada barışın üstün geldiği, ihtiyacımız olan huzurlu günlere en kısa zamanda kavuşmak dileğiyle.

 

 

Funda Karagöz Yıldırım

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön