Facebook'ta çocuk başına

Çocuğum bilgisayar bağımlısı mı?

Facebook'ta çocuk başına

Anne facebook'undan ergence hareketler

Çocuğunuz varsa “Bu benim başıma gelmez” demeyin... Çünkü benim başıma geldi, biliyorum! Geçen hafta kızım, bir arkadaşıyla parkta buluştuğunda; mesaj çekmek için telefonumu istemiş, ben de vermiştim... Bir ağacın altında konuşup arkadaşıyla sohbet ederken kızım ara sıra elindeki telefona yönelip bir şeyler yazıyor, "Herhalde mesajlaşması bitmedi ya da klip izliyorlar" diyordum. Fakat o da nesi? Parktan eve gelip internete girdiğimde, tam da parkta olduğumuz o saatlerde, Facebook sayfamdan bir yazı paylaşıldığını fark ettim: Okulda havalı olmanın yolları!..


Kızımın Facebook sayfamda paylaştığı yazı

 

“Eyvah!” dedim kendi kendime.Her an her şeye hazırlıklı anneler cemiyeti üyesi olarak, hep tetikte olsam da itiraf edeyim, bu Facebook işi hiç beklemediğim bir ataktı. Oysa bilgisayara girme konusunda kızımla yaptığım "Her gün 1 saat" sözleşmesinde, o 1 saatin yanına attığı 0'ı, sözleşmeyi imzalarken hemen fark etmiş ve üzerini çizmiştim. Fakat telefonumun internetinden bana böyle bir gol atması için henüz hazırlıklı değildim. Hemen paylaştığı yazının içeriğine göz attım:Eteğin mutlaka kısa olmalı, mutlaka bir converse ya da adidas süperstar sahibi olmalısın, saçlarını sakın her gün atkuyruğu yapma, ezik damgası yersin, telefonunu okula getir ama hocaya yakalanma vs, vs...Önce konuyu bildirir bir 'durum' yazısı yazıp, Facebook'taki arkadaşlarımı haberdar ettim:
"Küçük kızım büyümüş de mesaj çekmek için aldığı telefonumdan benim Facebook sayfama girmiş! Hem de yazı paylaşmış; okulda havalı olmak isterseniz okuyabilirsiniz:)) Telefonu kilitlemenin vakti gelmiş..."

 

Baktım, mesajlar gelmeye başladı; kimi "Anlamıştım zaten", kimi "Aaa çok tatlı" diyor, kimi de "Kilit falan işe yaramıyor" diye yakınıyor. "Tamaaam, durumu kurtardık" dedim kendi kendime...Sonra da kızımı karşıma alıp onu yargılamadan, sakin bir ses tonuyla bir daha böyle bir yapmasını istemediğimi söyledim. O da farkında olmadığını söyledi. Çaktırmadım, ama tabii ki inanmadım!Düşünüyorum da bence; çocuk-ebeveyn ilişkisinde "anormal" olan, fakat normalmiş gibi gelişen, bir ekran bağımlılığı durumu var. Bugünün çoğu anne-babası, evde ses olsun diye devamlı TV açmış annelerin çocukları. Günümüzde bu kuşağın çocuklarının TV izlemesi, birçok aile için olağan. Çoğu zaman anne ya da bakıcı anne, iş yapmak için; çocuğu TV ya da bilgisayar karşısına oturtmaktan veya eline cep telefonu vermekten çekinmiyor... Yetişkinler kadar çocuklar da ekran bağımlısı... TV, bilgisayar ya da cep telefonu... Hiçbiri diğerinden farklı değil.Özellikle de yavrularınız ergenliğe doğru hızla yol bir şekilde çocuğunuza boyun eğiyorsunuz. Benimki de böyle bir kabulleniş.. Napalım, gerçek hayatta bazen herşey uzmanların önerdiği ve kitaplarda yer aldığı şekilde olmuyor. Kızım 10 yaşını geçince (şu an 11 yaşında) okuldaki arkadaşlarına özenerek telefon istedi ben de istemeyerek de olsa akıllı telefonumu kendisiyle paylaşmaya başladım. Sadece kızım olsa iyi... 9,5 yaşındaki oğlum da en yakın arkadaşının annesinin telefonu üzerinden; her gün whatsap'tan kankasıyla mesajlaşıyor.

 

                                  Acayip tarihli, internete günde 1 saat girme sözleşmesi

 

Neyse şimdilik; bilgisayara günde 1 saat girerek, bozulan tabletin tamirini geciktirerek, ara ara mesajlaşmak için telefonu vererek olası iletişim krizlerinin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Anne-baba olarak iyi bir model olmayı hedefliyor; onlar uyuduktan sonra internete girmeye dikkat ediyoruz. Cep telefonunu sohbet değil, haberleşme aracı olarak kullanıyoruz. Vakit geçirmek için değil, haber için TV izliyoruz. Ailece birlikte geçirdiğimiz ortak zamanlar yaratarak, onları sorgulamadan, duygu ve düşüncelerimizi ortaya koyduğumuz sohbet ortamları oluşturarak, kendilerini var etmenin yollarını gösteriyoruz. Ayrıca yakında bir teknoloji defteri oluşturup, tüm aile bireylerinin o deftere, kaç saat internete girdiğini yazmasını sağlamayı planlıyorum.Başka önerisi olan?..

 
Yazı: Hayriye Mengüç
Kızım geçen Haziran 11 yaşına girdi.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön