Late Rembrandt’ı kendi şehrinde, Amsterdam’da görün!

12 şubat - 17 mayıs tarihlerinde açık olacak Late Rembrandt sergisine dair gözlemlerini yazdı.

Late Rembrandt’ı kendi şehrinde, Amsterdam’da görün!

İş seyahati dolayısı ile bulunduğumuz Hollanda’da güzel bir tesadüf ile henüz halka açılmamış olan “Late Rembrandt” sergisinin özel gösterimine katılma fırsatı bulduk. Ressamın en ünlü eserlerinin bulunduğu sergi bizim için eşsiz bir deneyim oldu. Van Gogh’un ünlü cümlelerine konu olan “Yahudi Gelin” tablosunu ve kendi otoportrelerini görme fırsatı bulduk.

 

Kendi şehrinde Rembrandt keşfedin!

Rembrandt’ın sevdiği, yaşadığı, çalıştığı, en önemli eserlerini ortaya çıkarttığı ve hayatının son günlerini geçirdiği şehir olan Amsterdam’da bulunan Rijk Museum’da ressamın 90 kadar başyapıt sayılabilecek eseri sergileniyor. Sergi, 40 yağlıboya tablosu, 20 eskiz ve 30 baskı çalışması olan ve 1669 yılında 1652 ve ölüm arasındaki dönemde Rembrandt'ın başyapıtlarını sunuyor.

Rembrandt Van Rijn (1606-1669) Hollanda’nın en ünlü ressamlarından biri ve hayatının son dönemlerini yoksulluk ve sıkıntılarla dolu geçirdiği halde en önemli eserlerini verdi. Işığın ve Gölgelerin Ressamı olarak bilinen Rembrandt’ın eserlerindeki derinliği ve eşsiz tekniğini daha iyi yansıttığı son dönem eserlerinin yer aldığı sergideki parçalar, Avrupa ve ABD’deki müzelerden ve özel koleksiyonlardan oluşuyor. 20 yıldır ilk defa bu şekilde sunulan sergideki eserlerde Rembrandt tarzını ve boyama tekniklerini daha yakından görebileceksiniz.

12 Şubat – 17 Mayıs 2015 tarihleri arasında halka açık olacak sergi Amsterdam, Rijk Museum’da sergileniyor. Bu tarihler arasında Amsterdam’a yolu düşen sanatseverlere bir hatırlatma. Rembrandt, sergisinin yanı sıra, Amsterdam’da Rembrandt Meydanı’nı da ziyaret etmeden dönmemenizi öneririm.

Yazı: Çiğdem Ayten

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön