Ütopik bir okulun anatomisi

Bali'de holistik eğitim veren Green School diye bir yer var...

Ütopik bir okulun anatomisi

Eğitim sistemindeki hoşuma gitmeyen şeyler, alternatifsizlik, var olan ve gittikçe de büyüyeceğine inandığım boşluklar beni yeni arayışlara itti. O zamanlar kızım bebekti, okulla hiç alakası yoktu ama ebeveyn olmak böyle bir şey, en plansız insan bile, plan yaparken buluveriyor kendini. Geçmişten gelen dillere destan Asya aşkım beni, asyadaki okulları araştırmam konusunda dürttü. Aslında sadece Asya’yı değil; , tüm dünyadaki çocuklar ve aileler özellikle de genelden ‘farklı’ olanlar ne yapıyordu?

 

Hayat tarzına, ideallerine ve ideolojilerine uygun okul bulabiliyorlar mıydı, bulabiliyorlarsa azınlıktalar mıydı, çok mu şanslıydılar yoksa şanslarını kendileri mi yaratıyordu... Tüm bunları düşünürken, bir yerlerde karşıma çıktı “Green School” adres Bali idi. Kesinlikle çok ilgimi çekti, bu esnada çok sevdiğim bir arkadaşım da bu okuldan bahsetmişti, merakım arttı, biraz araştırdım ben de. Henüz, gidip görmefırsatım olmadı ama okuduklarımdan kafamda çok şey canlandı.

Green School, adı üstünde yeşil okul, dünyanın en ekolojik okulu olarak geçmekte. İnanılmaz bir doğal ortam var ve şehirden çok uzak bir yerde konumlandırılmış. Burası çocuklara, çocuk merkezli, holistik ve doğal bir eğitim anlayışını benimsemiş durumda.

 

Holistik eğitim ne demek ?

Hindistan’da kızımın okulu Yellow House School da holistik eğitim veriyordu, önceden bilmediğim bu kavramla sayelerinde tanıştım. Holistik eğitimin amacı, öğrencileri, akademik başarıda olduğu kadar, hayatın kendisinin içindeki rekabete de hazırlamak. Holistik eğitimde, çocukların, kendi benliklerini, sosyal ortamda sağlıklı ilişkiler kurabilmelerini, duygusal ve sosyal gelişimlerini, esnekliklerini ve hayattaki her şeye rağmen ve karşı güzellikleri görebilmelerini öğrenmelerine önem veriliyor.

 

Hayatınızda karşılaştığınız en büyük zorlukları düşünün. Bu sorunlarla ve zorluklarla başa çıkarken, önceden neler bilmeniz gerektiğini sorgulayın. En büyük başarınızı düşünün. Bu başarıyı elde etmek için aslında neye ihtiyacınız vardı? Ve sonra şunu düşünün, bunların hangisi veya hangileri size küçükken okuduğunuz okullarda öğretildi?

Okullar var olmadan binlerce yıl önce, insanlar, aileler, koloniler, kavimler veya kabileler gibi topluluklar halinde yaşarlarken, kendi doğal dengesinde, hayatın içinde yaşayarak ve zorluklarla karşılaşarak, rekabetçi bir ortamda öğreniyorlardı yaşamı. İnsanoğlu, deneye yanıla öğrenir ya, yaşayarak, deneyimleyerek. Öğrenme de doğal akışında gerçekleştiğinde bize bahşedilen mükemmel yanı keşfediyoruz belki de. Şimdilerde unuttuk! Her şeyimiz kontrol altında, her şey nizami ve kurallardan görünmez bir ağ örülü çevremizde, bazılarımız farkında, pek çoğumuz ise değil.

 

Okul, çocuğu neye hazırlasın?

 

Günümüzde okullar, çocukları gerçek ve doğal hayata değil, iş hayatına hazırlamaya odaklı. Sistem çocuklara birer misyon yükleyerek, maddi bir başarı kazanmaları için hazırlıyor. Bu insanlığın kendi kendine yarattığı popüler kültür, içinde ne yiyeceğimiz, ne giyeceğimiz, nasıl konuşacağımız ve ne dinleyip izleyeceğimiz de hazır olarak sunuluyor.

Green School bize bir hayal dünyasının kapılarını aralıyor. Okulun mimarisi, 2012 yılında, dünyanın en yeşil okulu ödülünü kazandırmış. Okulun harika kampüsünü pek çok tasarımcı, sanatçı, mimar, mühendis, peyzaj mimarı ve bahçıvanlar hep birlikte tasarlamış. Okulun inşası için doğal malzemeler ve yerel metotlar kullanılmış. Sonuç oldukça ilham verici ve yaratıcı...

 

Okul sahiplerinin, insanların kafasındaki var olan standart okul kavramı ile ilgili kaygıları yok, onlar tamamen bambu ve doğal malzemeler ile doğanın içinde geniş bir alana inşa ettikleri bu okulda eğitime, sanat matematik ve bilim dallarında ağırlık veriyorlar. Bu okulda sınıflarda duvar yok. Şüpheiz ki bu durum öğrenmeyi eğlenceli, arzulanan ve doğal hale getiriyor. Çünkü çocukları kısıtlamıyor, duvarlarla doğadan kopartmıyor ve hapis duygusunu yaşatmıyorlar. İklim de müsait.

 

Green School

Bali, Endonezya’nın bir adası. Okul havaalanına da yakın. Okulda dünyanın her yerinden çok farklı dil, din ve ırkta çocuk görmek mümkün. Green School, dünyadaki sürdürülebilir eğitime verilecek en iyi örnek. Okulun en büyük avantajı, kreşten lise sona dek okumaya imkân sağlaması. Yani alternatif bir eğitim sunarken, bu eğitim yarıda kalmak zorunda değil. Bu da pek çok insanın aslında var olmayan ama kafamızda varmış gibi düşünmemizi zorlayan sistemin dayattığı ‘okul kavramı’ndan farklı bir okulda da çocukların yetişip, toplumda yer edinebileceğinin kanıtı bence.

 

“Bali de neresi? Orada yaşanır mı? Nasıl olur?” diyenler çok… Tabi kolay değil ama dünyada farklı olabilecek çok fazla şey var. Aslında hayat bize sunulan değil, çok ötesinde, çok farklı. Ed Hardy, okulun kurucusu, iyi ki böyle bir okul yapmış. Çok büyük zeka ve emek ürünü olan bu okulun ücretini de merak ettiğinizi düşünüyorum. Sabırla buraya dek okuduysanız, evet ucuz değil bu okul. Her şeyin bir bedeli var bu dünyada maalesef. Kreşte 6 bin dolarla başlıyor ve 14bin dolara dek artıyor sınıflar büyüdükçe.  Türk okullarının yanında ucuz aslında.

 

Tonlarca parayı nerelere vermiyor şehirde insanlar. Bu okulun vaat ettikleri benim için şu an ütopya, gerçekleşmesini kızım adına çok isteyeceğim ve hatta keşke çocuk olsam hayata yeniden başlasam ve bu okulda okusam dedirtecek cinsten. Hayatta hiç bir şey imkânsız değil, muhakkak adım attıktan sonrası gelir, belki bir gün. Umarım yakında gidip görme şerefine erişeceğim. İnsanın farklı ülkeler gezmesi harika, çocuğu için düşlediği okulları bularak, bu okullara gitmesi ve çocuğunu orada görmesi daha da harika. Bunu Hindistan’da deneyimledim ve devamı da olacak, kim bilir belki bir gün Bali’de buluşuruz...

 

Berrak Çiftçi

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Ocak 2015 Salı 22:13

  çok ama çok istiyorum green school u görmeyi :)

  Cevapla
 •  
  25 Ocak 2015 Pazar 21:01

  muhteşem derlenmiş ellerinize sağlık

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön