Girişimcilik yan gelip yatma yeri değildir!

Perihan Gürer, girişimci annelerle sohbet ediyor. İlk sırada Fulya Sueren var.

Girişimcilik yan gelip yatma yeri değildir!

Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir. Fulya ile tanıştığımızda benim kızımla yaşıt bir oğlu olan, dijital pazarlama yöneticisi olarak çalışan ve benim gibi sosyal medyada, anne gruplarında çokça vakit geçiren bir arkadaşımızdı. Bence anne olduktan sonra insanın içindeki girişimci ruh da ortaya çıkmak için yer arıyor ve o ışığı gördüğü an sızmaya başlıyor. Fulya daha sonra işten ayrıldı ve ortağı (benim sevgili arkadaşım) Ceylan ile Şirin Çarşı'yı kurdular. Şirin Çarşı kurulduktan sonra gelişmeye, değişmeye, yeniliklere devam ettiler. Bir yandan Kosgeb desteği almak için çalıştılar, eğitimlere katıldılar ,diğer yandan Fulya 10.000 Kadın Girişimci projesinde eğitim aldı. Şu anda Şirin Hobi Atölyeleri ve Şirin Tasarım olarak yola devam ederken bu hızlı gelişimi, yaşadıklarını, girişimci olmak hakkında düşüncelerini, merak ettiğim sorular ve aldığım cevaplarla sizleri baş başa bırakıyorum.

 

Fulya iş hayatın devam ederken, girişimci olmaya nasıl karar verdin? Seni buna iten sebepler neydi? İlk adımı nasıl attın?

 Aslına bakarsan girişimci olmadan önce de 15 yıllık profesyonel hayatımda iki sert kariyer geçişi yapmıştım zaten. Finans alanında çalışırken İnsan Kaynaklarına, İnsan Kaynakları alanında çalışırken Dijital Pazarlama’ya... Yeni bir şeyler öğrenmeyle motive oluyorum ve değişikliklere açığım. Anne olmamla birlikte zamanımı daha esnek kullanarak, tecrübelerimi aktararak öğrenmek istedim. Girişimci olma kararımda en önemli motivasyon buydu. Bir doğumgünü sabahım (10.02.2012) işe gitikten sonra, kendime e-ticaret sitesi kurmak için bir domain alarak attım.

 

Şirin Çarşı nasıl ortaya çıktı? Beklediğiniz, planladığınız gibi gitti mi? Öngöremediğiniz sıkıntılar oldu mu? Varsa neler? Sonrasında Şirin Hobi Atölyeleri ve Şirin Tasarım nasıl ortaya çıktı?

Domaini seçerken içinde ne satarım diye çok düşünmemiştim açıkçası sevimli bir sıfat ve içinde çarşı kelimesi geçsin kriterleri doğrultusunda bir ki denemeden sonra boş olan çarşılı sıfatlı son domaini almış olabilirm.  İşten ayrılıp, kendi hayatımı yeni düzene adapte etmeye ve bu konuda bir iki adım atmaya başladım 2012 yılında fakat tek başına bir yola çıkmak çok zor. 2012 yılının son günlerinde şimdiki ortağım Ceylan Yorulmazlar ile yolumuz kesişti. Biraz üzerine konuşup, tanıştığımız hafta ortak olmaya karar verdik. Artık bir fikrimiz de vardı “ev hanımlarına el işi ürünler yaptırıp, satacaktık” böylece yetenekli ev hanımlarının işleri değer kazanacak ve özgün bir ürün gamına sahip olacaktık.  Hemen ikimizde Kosgeb’in girişimci desteği için eğitimlerine başvurduk, İlkbahara da ilk şirketimizi kurduk.

Öngöremediğimiz olay GEZİ idi, tam bizim açılış günlerimize denk geldi, şahsi sosyal medya hesaplarımızdan alışveriş boykotu çağrısını rt ederken bir yandan yeni bir e-ticaret sitesi duyurmak zor fakat eş-dost-arkadaş çevremiz sayesinde o günler bile çok zor geçmedi, hatta özellikle Temmuz ayı girişimcilik tarihimizde rekor ciromuzu yaptık. Ben Eylül ayı gibi Goldman Sachs ve Özyeğin Üniversitesinin işbirliğiyle yapılan 10000 Kadın Girişimci Eğitimine de dahil oldum. Hobi ve Tasarım bundan sonra ortaya çıktı.

KOSGEB ve 10.000 Kadın Girşimci programlarında eğitim aldın. Sana bu eğitimlerin katkısı nedir? Girişiminizde katkıları neler oldu? 

Öncelikle bu eğitimlere gidebilen herkesin gitmesini tavsiye ederim. Bana çok fazla katkısı oldu. Bir grubun içinde kadın ve dayanışma kelimeleri varsa sadece bireysel değil toplumsal katkısı olduğunu da düşünüyorum.. En önemli katkısı birbirinden değerli, benzer sorunları yaşadığım, kendilerinden çok şey öğrendiğim, öğrenmeye devam ettiğim kadınlarla tanışmış olmak, ayrıca çok kaliteli eğitimler aldık hep beraber. Eksiklerimizi görmek, iş modelimizi şekillendirmek, motive olmak, faydalı hissetmek, başkalarına fayda sağlamak ve daha binlerce katkısı oldu. Eğitime başladığım ilk ay Hobi Atölyeleri kuruldu. Madem ev hanımlarının işleri değer kazanıyor, neden üretime katkıda daha fazla arkadaşımız bulunmasın. Hem eğlenelim, hem birlikte öğrenelim dedik. Şu an hobi atölyelerine katılıp bu alanda harikalar yaratan arkadaşlarımı görüp böyle bir şeye ufacık vesile olmaktan sonsuz mutluluk duyuyoruz. Bir örnek vermek gerekirse şulink#http://www.sirintasarim.com/#sirintasarim.com# da böyle kurulmuş oldu. Ve ben bu son girişimimle tam anlamıyla hobimi işe dönüştürmüş oldum.

Bir "anne" girişimci olmanın sana göre zorlukları ve avantajları neler?  

 Avantajlarıyla başlayayım; eğer önceliğin para kazanmak değil de çocuğuna zaman ayırarak üretmekse doğru yerdeyiz demektir. Bir girişimci olarak zamanını daha esnek kullanıyorsun, çocuğuna, özel hayatına, işine dilediğin gibi zaman ayırıyorsun ve bu benim hayatım için en önemli avantaj. Dezavantajı ise ne kadar ekmek, o kadar köfte ya da “no pain, no gain” diyebiliriz. Beyaz yakalı çalışan olarak işe gidersin, kahve molası, öğlen yemeği, arada internette surf ay sonu hoop maaşın yatar. Fakat girişimcilik yan gelip yatma yeri değildir. Eğer para kazanmak istiyorsan, vaktini esnek kullanabilirsin ama işe ayırdığın o vakit, çayı, kahveyi, facebook’ta sohbeti kaldırmaz ya da iş yapıyormuş gibi görünmeyi de tam bir odaklanma bekliyor kendi işin. Gerçekten kolay olduğunu düşünerek başlamak, yaptığın hobin bile olsa mantıklı değil.

 

İşi bırakarak çocuğuna bakmayı seçen annelerin çoğunda hem çocuğuna bakıp hem iş yapma hayali var. Girişimci olmayı düşünen annelere önerilerin neler olur? 

Girişimci olmayı düşünen annelere bir öneri verecek durumda değilim ben de bir şeyler yapma aşamasındayım fakat bir arkadaşları olarak durmasın, girişsinler istiyorum. Evet çocuk büyütmek çok emek, vakit isteyen bir iş aslında fakat çocuklar büyüyor ve biz onları doğdukları günden itibaren bağımsız olsunlar, hayata karışsınlar diye büyütüyoruz. Özellikle bir kadının yaratıcılığı ve üretkenliğinin çocuklarını büyütmekle sınırlı olmadığını düşünüyorum (evet burada biraz kadına yönelik pozitif ayrımcılık yapıyorum) İş hayatına kadın eli değdikçe halinde dünya daha güzel bir yer oluyor. Daha kadınla aklımda özdeşleşmiş incelik, nezaket, güzellik gibi değerlerin kadın girişimler sayesinde arttığına gönülden inanıyorum. Özetle "hadi bi yerden başlayın” diyorum.

 

İş hayatınla ilgili şimdiki aklım olsaydı böyle yapmazdım ya da farklı yapardım dediğin konular var mı? Girişimcilik hayatında aldığın en önemli dersler sence neler?

Ben şanslılardandım, ciddi bir ders aldığımı söyleyemem ya da hayal kırıklığı yaşadığımı. Ortağım çok iyi mesela birbirimizi tanımadan ortak olma kararı aldık ama kendi adıma bir gün bile bir güven zaafiyeti ya da ufacık bir soru işareti yaşamadan geldim bugüne. Bir ortak önemli, tek başına yapamayacağım, cesaret edemeyeceğim ya da motivasyonumuzun düştüğü bir çok zaman desteğini hissetmek çok değerliydi. Belki en önemli ders olarak; girişimci olacağım hemen para kazanacağım diye  düşünme hatasına düşmüş olduğumu söyleyebilirim. Bir süre para kazanmayıp, harcamak demek, girişimci olmak fakat buna karşın en önemli çıkarımım ise zevk aldığın bir iş yaparken, önceliğin para kazanmak olmasa bile para kazanmaya başlıyorsun, kesin bilgi.

 

Bundan sonrası için Şirin Çarşı, Şirin Hobi Atölyeleri ve Şirin Tasarım için hedefleriniz neler?

sirintasarim.com ve şirin hobi atölyeleri o kadar vaktimizi almaya başladı ki ilk göz ağrımızı biraz boşlamay başladık, bu sebepten Şirin Çarşı’ya uygun, değerli bir alıcı arayışı içerisindeyiz. Şirketi, anlaşmaları ve tüm dijital varlıklarıyla devretmek istiyoruz. Özellikle anne-çocuk dikeyinde ürünü/üretimi olan bir markanın satış kanalı olarakgerek anlaşmaları, gerek takipçi kitlesi sayesinde  çok daha fayda sağlayacaktır. Onu alan bizim kadar sevsin, alana bizim kadar şans getirsin duygusallığındayız. 

 

Bunun dışında Hobi Atölyeleri’de dijital alanlara kaymaya başladı, anne kadar artık teenage dediğimiz yaş grubu içinde önümüzdeki günlerde bazı sürpriz atölyeler planladık. 

Sirintasarim.com için bireysel çalışmaların yanında video şeklinde hap eğitimler başlayacak önümüzdeki ay. İnternet sitesi ile ilgili el yordamıyla değişiklik, düzenleme, geliştirme yapmak isteyenlerin bu konuda hayatını bir nebze kolaylaştırmayı umuyoruz.

 

www.sirincarsi.com   

www.sirintasarim.com  

www.sirincarsi.biz

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön