Twitter’a girmenin güvenli yolları

Twitter’a erişim, DNS adreslerinin de engellemesi ile daha da zorlaştı ancak hala mümkün. Peki Twitter’a en güvenli yoldan nasıl erişilebilir? Tufan Tunç araştırdı, cevaplıyor.

Twitter’a girmenin güvenli yolları

Daha önce ‘Kuşu ötmeyen var mı?’ başlıklı yazıda Twitter’a girmek için kullanılan popüler yöntem DNS değiştirme yöntemini anlatmıştım. DNS’lerin engellemesiyle Twitter’a bu yöntemle erişim artık mümkün değil. Ancak bunun yerine VPN isimli yöntemi kullanarak Twitter’a erişmek mümkün.

 

VPN Nedir?

Açılımı Sanal Özel Ağ anlamına gelen VPN, internete doğrudan değil farklı lokasyondaki bir sunucu bilgisayar üzerinden bağlanmanızı sağlıyor. Bu sunucu ile bilgisayarınız arasındaki veri alış-verişi şifreli bir şekilde gerçekleşiyor. Böylece, servis sağlayıcılar sizin internette gerçekleştirdiğiniz eylemi takip edemiyor, engelleyemiyor.

 

VPN kurulumu çok zor mu?

VPN kullanmak, uygulamalar sayesinde çok kolay bir hal aldı. Artık kuracağınız bir program ile VPN bağlantısı kurmak için sadece bir butona tıklamanız yeterli. Teknik bilgi sahibi olmanız gerekmiyor.

 

Twitter’a bağlanmak için nasıl VPN kurabilirim?

En sık kullanılan programları deneyerek, şöyle bir liste hazırladım:

 • İnternet sitelerini gezmek için Google Chrome kullananlar ZenMate eklentisini indirip kurabilirler. Bu eklentiyi kurduktan sonra tarayıcınıza eklenen ZenMate butonundan açacağınız menüdeki On/Off tuşları ile istediğiniz zaman VPN bağlantısını başlatabilir, istediğiniz zaman durdurabilirsiniz.
 • Hotspot Shield VPN yazılımını indirip kurarsanız, istediğiniz tarayıcıdan Twitter’a VPN aracılığıyla girebilirsiniz.
 • TunnelBear programı da kullanımı çok kolay bir program. Üzerindeki On/Off tuşu ile istediğiniz zaman VPN bağlantısı başlatabiliyorsunuz. Program üyelik istiyor ve Türkiye’deki kullanıcılar için bir süreliğine ücretsiz. Ücretli olduğunda 500 MB kotaya kadar ücretsizce kullanabilirsiniz. Twitter’a girmediğiniz zamanlarda VPN bağlantınızı kapatırsanız bu kota size yetecektir.

 

Telefondan Twitter’a bağlananlar nasıl VPN bağlantısı kurabilir?

Bilgisayarınız için önerdiğim TunnelBear ve Hotspot Shield uygulamarının mobil versiyonları da var. Android ve iOS işletim sistemli telefonlarınıza kurarak Twitter’a bağlantı sağlamanız mümkün.

 

VPN hakkında bilmemiz gereken başka ne var?

VPN’nin ne olduğunu kısaca anlatırken, farklı bir lokasyondaki sunucu üzerinden internete bağlandığınızı söylemiştim. Önerdiğim VPN yazılımları genellikle Amerika, Almanya, İsviçre gibi lokasyonlardaki sunucular üzerinden bağlantı sağlıyor. Dolayısıyla, Twitter ve diğer internet sitelerine doğrudan bağlanmadığınız için internetinizde biraz yavaşlamaya neden oluyor. Bu yavaşlama bazen internete hiç girememenize sebep olabilir. Böyle bir durumda yazılımın lokasyon menüsünden Türkiye’ye daha yakın ülkeleri seçebilirsiniz. Örneğin Amerika yerine Almanya ya da Rusya’daki bir sunucuyu seçebilirsiniz.

 

Ayrıca, Twitter ya da diğer engellenen sitelerden birine girmediğiniz zamanlarda VPN servisini kapatabilir, ihtiyacınız olduğunda yine açabilirsiniz.

 

Akıllı telefonların uygulama depolarındaki her VPN uygulamasına güvenmeyin. Sahte yazılımlardan uzak durmak için güvenmediğiniz, olumsuz yorumlar okuduğunuz yazılımlardan uzak durun. Önerdiğim yazılımlar bu alanda sık kullanılan yazılımlar, alternatiflerine ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.

 

Bu arada, bizi de Twitter’da takip etmeyi unutmayın: https://twitter.com/Hthayat

 

Yazı: Tufan Tunç

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön