Hamilelikte reflü tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte yaşanan en sık rahatsızlıklardan biri de reflü. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan reflü, çoğu zaman gebeliğin belirtisi olabiliyor. Bu sorunu yaşayan anne adayları için pratik bilgiler bu yazıda...

Hamilelikte reflü ve beslenme

Hamilelik süresince doğum sonrası, bazı geçici rahatsızlıklar görülür. Bunlardan biri de hamilelik reflüsü. Tabii anne adayının hamilelikten önce de böyle bir şikayeti olabilir. Ama gerekli önlemler alındığında hamilelik dönemi reflüsü sandığınızdan daha hafif atlatılabilir.


Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında reflüden kurtulmak için kolay uygulanabilir tedavi yöntemleri de mevcut. Ama en önemlisi yeme alışkanlıklarınızda birtakım değişiklikler yapmak.


Reflü nedir?

Asidik mide içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Reflü aslında sık görülen bir rahatsızlık. Midenin iç yüzeyi gibi aside dirençli yapısı olmayan yemek borusu, mide içeriğiyle karşılaşınca tahriş olur. Temel yakınmalar olan göğüste yanma ve ağza acı-ekşi su gelme hissi ortaya çıkar. Ama az sayıda insan bu belirtiyle ilgili olarak tıbbi yardım arama ihtiyacı duyar.


Hamilelikte reflü gelişimini tetikleyecek birçok neden var. Reflü, hamilelerin neredeyse tamamında görülür. Hamilelik sonlandıktan sonra semptomlar gerilediğinden nadiren yemek borusu mukozasına zarar verecek düzeye erişir. Reflü birçok nedene bağlı, ama ana neden, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık basıncının azalması.

 

REFLÜ HASTALIĞI NEDİR? Dünyada ve ülkemizde insanlar ta... BOĞAZ REFLÜSÜ NEDİR? Mide reflüsünün bir ileri boyutu...


Nasıl oluşur?

Kadın üreme hormonları olan progesteron ve östrojen, yemek borusunun ucundaki kapakçığın basıncını düşürücü etkiye sahip. Hamilelikte reflü görülme nedeni özellikle hamilelik sırasında artan progesteron hormonu.

Hamilelik ilerledikçe karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da yakınmaları artırır.

Bu basınç düşünce, görevini yerine getiremeyen kapakçık asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesine engel olamaz ve yakınmalar başlar.

Hamilelik ilerledikçe karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da yakınmaları artırır. Hamilelerin çoğu yakınmalarını ilk veya ikinci üç ayda yaşar. Son üç ayında olan hamilelerin % 80’inde bu sorun görülür.

Özellikle hamilelikte çok sıkıntı yaratsa da reflü tedavisi olmayan bir hastalık değil.


Tedavisi

Hamilelikte reflü probleminin tedavi yöntemi temelde hayat stili değişiklikleri ve antiasit olur. Bu antiasitlerin bebeğe bir zararı olmaz. Midenin asit ortamını nötralize eden antiasit ilaçlar ve mide üzerinde bir bariyer oluşturan antiasit asit kombinasyonu ürünler de semptomların giderilmesinde çok faydalı ve güvenli. Hamilelik sırasında ortaya çıkan reflü, genel olarak hafif seyreder ve doğum sonrası yakınmalar kaybolur.


Anne adayına öneriler

Hamilelikte reflü problemi olan anne adaylarının küçük öğünler tüketmesi, diyette yağ içeriğini azaltması, sigarayı bırakması faydalı olur. Bol sıvı alımının öğün aralarında tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. Böylelikle mide içi basınç çok artmayıp kapakçığa daha az basınç yüklenmiş olur. Çikolata, asitli içecekler, domatesli ürünler reflüyü tetikleyebilir.

 

REFLÜ YÜZÜNDEN YAŞADIĞIMIZ 7 SORUN Reflü; göğüs ağrısından ses kısı... HAMİLELİKTE DOĞRU BESLENME NASIL OLUR? Hamilelikte sağlıklı beslenmek i...

 

Hamileler için beslenme önerileri
+8
Tahıl grubundan 1-2 porsiyon, ekmek 5-6 dilim tüketilmelidir. Pirinç, bulgur, makarna, börek tahıl grubu besinlere örnek olarak verilebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön