Kimyasal gebelik nedir?

"Kimyasal gebelik nedenleri nelerdir? Kimyasal gebelik sonrası hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Kimyasal gebelikten sonra yapılması gerekenler nelerdir?” Kimyasal gebelik hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde!

Kimyasal gebelik hakkında bunları biliyor musunuz?

Çocuk sahibi olmak isteyen bir kadının gebelik testi yaptırıp gebe olduğunu öğrenmesi hayatta aldığı en güzel haberdir. Ancak bazen gebelikle ilgili takipler ve süreç umulduğu gibi gitmeyebilir. Kimyasal gebelik bu durumlardan biridir.

 

VM Medical Park Pendik Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nergiz Kılıç, kimyasal gebelik hakkında bilgiler verdi.

 

Kimyasal gebelik nasıl olur?

 

Kanda gebelik testi pozitif çıkmasına rağmen ultrasonografide gebelik kesesi hiç tespit edilemez ve beklenen adet tarihinden ortalama bir hafta sonra ağrılı bir adet kanaması ile gebelik sonuçlanır. Gebelik oluşumunda kadının yumurtası tüplerde döllenir, rahim içine doğru ilerler ve rahime ulaşır, rahim duvarına yerleşir. Kimyasal gebelik durumunda döllenen yumurta rahim duvarına yerleşmez adet kanaması ile atılır dolayısı ile ultrasonografide hiç tespit edilemez.

 

 

Kimyasal gebelik nedenleri nelerdir?

 

Rahimdeki yapısal anormallikler, annenin hormonal değerlerindeki dalgalanmalar, annedeki tiroid problemleri ve en önemlisi oluşacak bebekte var olan genetik problemler nedeni ile gebelik sağlıklı ilerlemez ve gebelik kesesi oluşmadan kanama ile sonuçlanır.

 

Kimyasal gebelik sonrası hamilelik...

 

Bir defa oluşan bu durum bundan sonraki gebeliklerin aynı şekilde gelişeceğini göstermez ancak kapsamlı bir jinekolojik muayene sonrası bir sonraki gebelik planlanmalıdır. Bunlara ek olarak hormon ya da tiroid problemleri varsa düzeltilmelidir. Ayrıca rahimde gebelik yerleşimini engelleyecek anatomik bir problem varsa tedavi edilmelidir. Bunlar yoksa kimyasal gebelik geçiren bir kadın tekrar kolaylıkla gebe kalabilir ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilir. Zira çok sayıda kadın üreme çağı boyunca en az bir kere kimyasal gebelik geçirir, ancak fark etmez. Daha sonra sağlıklı bir gebelik süreci yaşar.

 

 

Hamilelik öncesi yaptıklarınızın bebeğinize etkileri
+6
Aşırı antibiyotik: Sürekli ve kontrolsüz şekilde antibiyotik kullanmak her zaman olduğu gibi hamilelikte de büyük tehlikeler içerebiliyor. Ama hamile kalmadan önce kullandıklarınız değil, hamile iken kullandıklarınız ancak bebeğe zarar verir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön