Çocuk sahibi olmak isteyenlere uyarılar

Prof. Dr. Erol Tavmergen, anne olmayı planlayan kadınların dikkat etmesi gerekenleri anlattı

Çocuk sahibi olmak isteyenlere uyarılar

Yaşın ilerlemesi, sağlıksız yaşam koşulları, sigara, hatta stres gibi sorunlar, hamile kalma şansını düşürebiliyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Ege Üniversitesi Aile Planlaması - İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Erol Tavmergen, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Gebeliğin oluşmasını engelleyen etkenlere dikkat çeken Dr. Tavmergen, folikül uyarı hormonunun düzensiz çalışması sonucu oluşabilecek yumurtlama sorunlarına karşı uyardı. Yumurtlama ile ilgili sorunların muhakkak tıbbi yardım ile tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Tavmergen, şöyle devam etti: "Kadınlarda iki adet fallop tüpü bulunur. Gebeliğin oluşması için bu tüplerin açık olması gerekmektedir. Tek tüpün tıkalı olması neticesinde kadınlar doğal yollarla hamile kalabilir. Ancak iki tüpün tıkalı olduğu durumlarda sperm ve yumurta birleşemez. Bu gibi durumlarda tüp bebek yöntemi ile gebe kalmak mümkündür"

 

Prof. Dr. Erol Tavmergen gebeliğe engel olan etkenlerin en başında yaşın geldiğini, kadının yaşının ilerlemesiyle çocuk sahibi olma şansının azaldığını söyledi. Kadınların önemsiz olarak gördükleri bazı sorunların anne olma şansını düşüreceğini hatırlatan Prof. Dr. Erol Tavmergen, "Yumurtlama işlevlerinin bozulmasına yol açan etkenlerden bazıları, beslenme düzensizlikleri, sigara kullanımı, geçirilmiş operasyonlar, doğumsal sorunlar ya da stres olabilir. Gebeliğin oluşmasını sağlayan bir diğer etkide FSH adı verilen, folikül uyarı hormonudur. Bu hormonun düzenli olarak salgılanması sayesinde yumurta büyür ve yeterli olgunluğa ulaştığında çatlar. Bu hormonun düzensiz çalışması sonucunda yumurtlama ile ilgili sorunlar söz konusu olarak gebeliğe engel teşkil edebilir. Yumurtlama ile ilgili sorunlar mutlaka tıbbi yardım ile tedavi edilmelidir" dedi.


Kadın hastalıklarına dikkat

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yanı sıra aşağıdaki faktörler gebeliğin oluşmasına engel teşkil edebiliyor:

 • Adet geciktirici olarak bilinen hormon ilaçlarının uzun süre kullanılması
 • Zührevi hastalıklar
 • Fallop tüplerin tıkanmasına sebep olabilecek iltihaplar
 • Polikistik Over Sendromunun bulunması
 • Birden fazla kürtaj yaptırmış olmak
 • Antibiyotik gibi ilaçların gereğinden fazla tüketimi
 • Rahim ağzı ile ilgili hastalıklar

 

Bu tip sorunları olan kadınların hamile kalmayı planlamadan önce muhakkak tıbbi yardım olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Erol Tavmergen, çikolata kistinin doğrudan kısırlık sebebi olmadığını ancak bu kadınların yüzde 40'ının kısırlık sorununa sahip olduklarını da dile getirdi.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön