Plasenta aşkı!

Yeni Zelandalı anne, oğlunun plasentasını Maori geleneklerine uygun olacak şekilde gömecek.

Plasenta aşkı!

Yeni Zelanda yerlileri olan Maorilerin kültürel ve dini inanışlarına göre, bebeğe 9 ay boyunca eşlik eden, Türk kültüründe de ‘bebeğin eşi’ olarak anılan plasenta kutsal kabul ediliyor. Hatta Maori dilinde “toprak” ve “plasenta” için aynı kelime kullanılıyor: Whenua.

 

Göbek kordonunun da bebeği plasentaya, aynı zamanda da Toprak Ana’ya bağlayan kutsal bir işlevi olduğuna inanılan kültürün geleneklerine göre, bebek doğduktan sonra plasenta, kordonla birlikte toprağa gömülüyor.

 

 

Yeni Zelandalı anne Jolene Spies, oğlu Harper’ın doğumundan sonra çektirdiği fotoğrafta, bebeğin göbek kordonu ile LOVE yazarak bu muhteşem bağlantıyı onurlandırdığı açıklıyor: “Plasenta, Batı kültüründe saygı duyulan ve onurlandırılan bir şey değil. Çoğunlukla görmezden geliniyor ya da iğrenç bulunuyor. Oysa ki plasenta olmasaydı hiçbirimiz burada olamazdık.”

 

 

Jolene Spies, plasenta ile gerçekleştireceği ritüeli şöyle açıklıyor: “Bir Maori bebeği olarak oğlumun plasentası toprağa geri dönecek. Whenua sözcüğü hem plasentayı hem de toprağı ifade eden kutsal bir sözcük. İnanışımıza göre Whenua (plasenta), yine Whenua’ya (toprağa) döner, yenidoğan bebek ile Toprak Ana Papatuanuku’yu birbirine bağlayan göbek kordonu ile birlikte oğlumuzun eşi, yerel bir Tortora ağacının altına gömülecek.”

 

LOTUS DOĞUM... Plasenta kısaca bebeğin eşi, ham... BİR PORSİYON PLASENTA! Kapsülleyerek ya da buharda pişi...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Mart 2018 Pazar 00:00

  Ben sevgilimle birlikte oldum ilk birlikte elimizden 3 gün sonra yine birlikte olduk ama ertesinde gün adet oldum ama adetim biraz daha koyu ve kabizim sizce hamile olma ihtimalim varmı

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön