Plasenta aşkı!

Yeni Zelandalı anne, oğlunun plasentasını Maori geleneklerine uygun olacak şekilde gömecek.

Plasenta aşkı!

Yeni Zelanda yerlileri olan Maorilerin kültürel ve dini inanışlarına göre, bebeğe 9 ay boyunca eşlik eden, Türk kültüründe de ‘bebeğin eşi’ olarak anılan plasenta kutsal kabul ediliyor. Hatta Maori dilinde “toprak” ve “plasenta” için aynı kelime kullanılıyor: Whenua.

 

Göbek kordonunun da bebeği plasentaya, aynı zamanda da Toprak Ana’ya bağlayan kutsal bir işlevi olduğuna inanılan kültürün geleneklerine göre, bebek doğduktan sonra plasenta, kordonla birlikte toprağa gömülüyor.

 

 

Yeni Zelandalı anne Jolene Spies, oğlu Harper’ın doğumundan sonra çektirdiği fotoğrafta, bebeğin göbek kordonu ile LOVE yazarak bu muhteşem bağlantıyı onurlandırdığı açıklıyor: “Plasenta, Batı kültüründe saygı duyulan ve onurlandırılan bir şey değil. Çoğunlukla görmezden geliniyor ya da iğrenç bulunuyor. Oysa ki plasenta olmasaydı hiçbirimiz burada olamazdık.”

 

 

Jolene Spies, plasenta ile gerçekleştireceği ritüeli şöyle açıklıyor: “Bir Maori bebeği olarak oğlumun plasentası toprağa geri dönecek. Whenua sözcüğü hem plasentayı hem de toprağı ifade eden kutsal bir sözcük. İnanışımıza göre Whenua (plasenta), yine Whenua’ya (toprağa) döner, yenidoğan bebek ile Toprak Ana Papatuanuku’yu birbirine bağlayan göbek kordonu ile birlikte oğlumuzun eşi, yerel bir Tortora ağacının altına gömülecek.”

 

LOTUS DOĞUM... Plasenta kısaca bebeğin eşi, ham... BİR PORSİYON PLASENTA! Kapsülleyerek ya da buharda pişi...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Mart 2018 Pazar 00:00

  Ben sevgilimle birlikte oldum ilk birlikte elimizden 3 gün sonra yine birlikte olduk ama ertesinde gün adet oldum ama adetim biraz daha koyu ve kabizim sizce hamile olma ihtimalim varmı

  Cevapla

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 741

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 505

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 9088

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 14302

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2185

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön