Hamilelikle ilgili yanlış inanışlar

Hamilesiniz ve hamilelikle ilgili söylentiler duyuyorsunuz. Oysa birçoğu gerçeği yansıtmıyor. İşte o söylentilerin birkaçı...

Hamilelikle ilgili yanlış inanışlar
Hamilesiniz ve ister istemez yıllardır sürüp giden hamilelikle ilgili söylentileri duyuyorsunuz. İşte pek de gerçeği yansıtmayan söylentilerden birkaçı:

   

 • Eğer bebeğinizin pozisyonu karnınızın altına doğruysa, erkek olacak demektir
  Mutlaka bu söylentiyi duymuşsunuzdur. Ama gerçek, her kadının anatomisinin farklı olduğu ve bebeklerini cinsiyet fark etmeksizin değişik pozisyonlarda taşıyabilecekleri yönünde. Hatta ikinci ya da üçüncü hamileliklerde bile aynı cinsiyetteki bebeği farklı pozisyonlarda taşıyabilirsiniz.

 

 • Bebeğin kalbinin hızlı atması kız olduğunu gösterir
  Diğer bir yanlış inanış. Bebeklerin çoğunun kalp atışları normalden çok daha hızlıdır. Doğuma yakın kalp atışları dakikada 150 civarına düşer. Bu inanış kadınların kalp atışlarının genelde erkeklerden daha hızlı olmasına dayanmaktadır ama bebeğinizle ilgili olarak gerçeği yansıtmıyor.

 

 • Kollarınızı havaya kaldırıp, esnetmek kordonun bebeğin boynuna dolanıp, düşmesine neden olur
  İşte gerçek olmayan bir inanış daha. Kordonun bebeğin boynuna dolanması bebeğin hareketleri sonucunda olur, annenin değil. Hamileyken ağır objeleri kaldırmamanız gerekir ama kollarınızı kaldırıp, esnetmeniz ya da hamileliğe uygun yoga hareketleri yapmanız bebeğinizi tehlikeye atmaz.

 

 • Hamileyken cinsel ilişkiye girmek bebeğinize zarar verir
  Tabi ki doğru değil. Eğer düşük tehlikeniz yoksa ve normal bir hamilelik geçiriyorsanız cinsel ilişkinin hiçbir tehlikesi yok. Bazı kadınlar hamilelikleri sırasında cinsel yakınlaşmadan hoşlanmayabilir ama hamileyken artan hassasiyet nedeniyle orgazma ulaşmak daha kolay olabilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece, cinsel ilişkide bulunmanın bebeğinize hiçbir zararı olmayacaktır.

 

 • Mideniz ekşiyorsa bebeğinizin çok fazla saçı var demektir
  Hamilelikte yaşanan mide yanması ya da ekşimesinin nedeni salgılanan hormonların yemek borusunda bulunan ve mide sıvısının yukarı çıkmasını engelleyen kapakçıkları gevşetmesi. Yoksa bebeğinizin saçlı olması ile alakalı değil.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 740

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 504

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 9088

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 14041

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2185

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön