Annelikle ilgili 7 sır!

Ebeveynlik korkutucu bir şey: aklınızda asla tamamen cevaplanmayan sorular, bitmeyen tehlikeler, sonsuz harcamalar…

Annelikle ilgili 7 sır!

Ebeveynlik korkutucu bir şey: aklınızda asla tamamen cevaplanmayan sorular, bitmeyen tehlikeler, sonsuz harcamalar… Ama diğer taraftan da Tanrı’nın en büyük hediyesi. O küçücük yaratığı ilk kez kollarınız arasına aldığınızda, anlatılamaz hislerle dolup taşarsınız, ilk görüşte aşk! Peki, bu inanılmaz yolculuğa çıkmadan önce birkaç sır duymak ister misiniz?

 

Mükemmel olmanız gerekmiyor
Ebeveynlik becerilerinizin mükemmel olması asla beklenilmiyor. Çocuklar oldukça affedici ki bundan biz yetişkinler de ders çıkarmalı! Mükemmel olmakla ilgili strese girmeyin; bunun yerine işler azıcık sarpa sardığında bile muhteşem çocuklarınız tarafından affedileceğiniz ve sevilmeye devam edeceğinizi bilin.

 

Bebekler camdan yapılmıyor
Çoğu ebeveyn bebeklerini taşırken en ufak bir  yanlış hareket ile onları kırabilecekleri endişesi duyar. Elbette kucağınızdaki çocuğunuzu düşürmemek için dikkatli olmalısınız ama aşırı hassasiyet göstermeniz sinirlerinizi gerecek ve hataya daha açık olacaksınız.

 

Çok fazla banyo iyi değil

Şunu bilmelisiniz ki aşırıya kaçan temizlik bebek için faydalı olmak yerine zarar verici, yıpratıcı. Ciltlerinin kurumasına sebep oluyor. Zaten kirlenmek için pek bir sebepleri yok; büyümeye başladıkça ve oyunlar oynadıkça banyo aralıkları sıklaştırılabilir ama bebekken haftada bir kez yıkanmak onlara yetecektir.

 

Gürültü onları incitmez
Bebeğiniz uyurken özellikle sessizlik yaratma çabanız gereksiz. İşin aslı, bunu yapmanız faydadan çok zarar sağlıyor. Bebekler her türlü ortama uyabilirler. Yarın öbür gün gittiğiniz bir konserde, siz sevdiğiniz grubu dinlerken bebeğiniz de sırtınızda uyusun istiyorsanız odasına yalıtım yaptırmaktan vazgeçseniz iyi olur.

 

Bebek ağlaması sizi etkileyecek
Sadece fiziksel olarak değil, eğer emziriyor iseniz, duygusal olarak da… Bebeğinizin ağlaması ile birlikte göğüslerinizden otomatik olarak süt gelir, dolayısı ile boşa kaynak kaybı yaşamak istemiyorsanız dikkatli olmalısınız. Dahası var. Bebek ağlaması ile ilgili bir diğer ilgi çekici durum da annesi olmasanız bile bir bebeği ağlarken duyduğunuzda bir kadın olarak onu kollarınıza almak için içinizde duyacağınız bastırılmaz istek. Ve anneler için bu hissi 100 ile çarpın!

 

Delireceksiniz

Daha fazla katlanamayacağınızı düşündüğünüz anlar olacak. Stres ve sıkıntı içinde geçen günler geçirecek ve kendi annenizin bebeğinize göz kulak olacağı saatler için minnettar olacaksınız. Gözyaşları olacak. Karamsar, huysuz ve son derece yorgun olacaksınız. Kulağa depresif mi geliyor? Gelmesin… Çünkü kendinizi ne kadar kötü hissederseniz edin, günün sonunda bebeğinize sarıldığınız ve kokladığınızda ona ne kadar âşık olduğunuzu hatırlayacak ve tüm güçlüklerin üstesinden gelebileceğinizi hissedeceksiniz.

 

Sizi izliyorlar
Bir bebekken bile, çocuğunuz sizinle yakından ilgileniyor. Sizin yaşama şekliniz, ileride bir gün onun kendisi için kuracağı hayatı etkiliyor. Tüm güç ellerinizde, iyi bir insan yetiştirme fırsatı sadece sizin ellerinizde…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön