Hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Hamilelik, tıbbi bir durum olarak görülmeyebiliyor ve bu konu hakkında pek çok batıl inanç var.

Hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Hamilelikle ilgili kulaktan dolma bilgilerin arkasındaki gerçekler:

 

Hamilelik 9 ay sürer

Aslında normal bir hamilelik, genellikle 9,5 ay sürer. Doktorlar hamileliği kadınların son periyodundan itibaren 40 hafta olarak hesaplar. Kadınlar genellikle, periyod başlangıcından 10 ila 16 gün sonra yumurtlama dönemine girer, bu nedenle hamileliğin ilk iki haftası genellikle fark edilmez.

 

Seks zamanı, bebeğin cinsiyetini belirler

Müstakbel babaların iki tür spermi vardır ve bu sperm cinsiyeti belirler. Kadınların, adet döngüsünün belirli dönemlerinde kız ya da erkek doğurmaya daha yatkın olduğu düşünülür. Bu nedenle seks zamanının bebeğin prens mi yoksa prenses mi olacağını belirlediği düşünülür. Bebeğin cinsiyetini belirleme konusunda sadece teknolojik gelişmelerden yardım alınabilir.

  

Teknoloji olmadan bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir

Büyükannelere söyleyeceklerimiz var. Basketbol şekilli karınlar, bebeğin erkek olacağını göstermez. 1999 yılında yapılan bir çalışmada, karın şeklinin bebeğin cinsiyeti ile ilgili olmadığı ortaya çıkmıştır. Aslında bebeğin cinsiyetini tahmin etmek, yazı tura atmak gibidir.

 

İkiz bebek bir kuşak sonra çıkar

Tek yumurta ikizleri, kadınların yumurtlama döneminde çoklu yumurta salgılamasını sağlayan bir gen nedeniyle bir anlamda kalıtsaldır. Ancak ikiz geninin takip ettiği bir kuşak sıralaması yoktur. Diğer bütün genlerde olduğu gibi, anneden çocuğa geçebilir.

 

Emzirmek, göğüslerin sarkmasına neden olur

Bebekler, süt veren göğsü kurutuyormuş gibi görünse de, açlıkları, göğsün yapısında uzun süreli değişikliğe neden olmaz. Bilim adamları, sarkık göğüslerin, bebek emzirme ile ilgili olmadığını ortaya koymuştur. Ancak, çok sayıda doğum, sigara ve ilerleyen yaş göğüslerde sarkmaya neden olabilir.

 

HAMİLELİKLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER Hamilelik konusunda yanlış bilin... HAMİLELİKTE SEKS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER Özel bir durumunuz olmadığı süre...

 

Op. Dr. Banu Çiftçi'nin 'Hamilelik & Doğum' adlı kitabında gebelik döneminde doğru bilinen yanlışları anlattı.

 

İkiz doğum, genetik olarak aktarılır; ailede ikiz varsa, ikiz olasılığı artar

İkiz gebelik tek yumurta ve çift yumurta olma olasılığına göre değişir. Tek yumurta ikizlerinin çocuklarında veya ailedeki tek yumurta ikizlerinin doğum olasılığı artmaz. Bu durum tesadüfi bir özellik gösterir. Tek yumurta ikizlerinde döllenmiş yumurta ikiye bölünür. Çift yumurta ikizlerinde iki adet yumurta döllenir, bu durumda genetik bir kalıtım söz konusudur. Çift yumurta ikizleri gebe kaldığında veya ailede çift yumurta ikizi varsa iki yumurta atılma olasılığı vardır. 

 

Gebe kalıp doğum yapınca adet sancısı, adet düzensizliği ve aşırı adet kanaması düzelir

Adet sancısı ve adet kanamasının düzelmesi görüşünün altında yatan sebep endometriozis hastalığıdır. Endometriozis hastalığı, çocuk sahibi olmada güçlük çıkarır. Bundan dolayı, doğum yapmış kadınlarda adet sancısının az görülmesi yanlış bir gözlemdir. Doğum sonrasında adet sancısının görülmemesi emzirme dönemi ile alakalıdır. Adet dönemi başladığında, adet sancısı tekrardan ortaya çıkar. 

 

Gebe kaldığımı öğrendim, diğer tüm ilaçlar gibi tiroit ilaçlarını da hemen bırakmalıyım

Tiroit ilaçları gebelik döneminde kullanılabilir. Tiroit ilaçlarının bilinçsiz bir şekilde kesilmesi hamilelik sürecinize ve bebeğinize  zarar verir. Gebe kalmaya karar verdiğinizde tiroit ilaçlarınızın donuzunu doktorunuza bildirerek planlayabilirsiniz. Plansız bir gebelik ise; doktorunuzla birlikte ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı şekillendirebilirsiniz. Gebelik dönemi boyunca belirli aralıklarla tiroit ilaçları takibe alınmalıdır. 

 

Gebelik döneminde egzersiz yapmak bebeğe zarar verir

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler, kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Bu süreçte egzersiz yapmanız, olabilecek kas ağrılarını önler, kendinizi zinde hissetmenizi sağlar. Hamilelik sürecinde egzersiz ile doğuma hazırlanabilirsiniz. Eğer sağlıklı bir gebeliğiniz varsa gebelik öncesinde yaptığınız rutin egzesiz programını uygulayabilirsiniz. İlk doğum kontrolünden sonra doktorunuzdan onay aldıysanız yeni bir egzersiz programı tasarlayabilirsiniz. Hamile kalmadan önce egzersiz yapma alışkanlığınız yoksa, gebelik sürecinde güç gerektiren egzersizlerde dikkatli olunması gerekir. Bu durumda; yürüyüş ve yüzme gibi egzersizler yapılabilir. Gebelikte uzman bir eğitmenle, pilates ve hamile yogası yapılabilir. 

 

 

Gebeyken adet görülmez

Gebelik sürecinde beklenen adet gününde ve gebelik sürecini takip eden birkaç ay içinde az bir miktarda adet kanaması görülebilir. Hamilelik döneminde meydana gelen bütün kanamaları doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Bazı kanamalar dış gebelik veya sağlıksız bir gebeliğin işareti olabilir. 

 

Gebeliğin ilk üç ayında cinsel ilişkiye girmek düşüğe neden olur

Gebelik sürecinde riskli bir durum söz konusu değilse, tüm gebelik sürecinde olduğu gibi ilk 3 ayda da cinsel ilişkinin bir zararı yoktur. Düşük tehdidi varsa, doktorunuz belli bir süreliğine cinsel ilişki yasağı koyabilir. 

 

Folik asit otizme sebep olur

Otizm, çok sayıda gen bölgesi ile ilgili olduğu düşünülen bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olabilecek bir çok faktör söz konusudur. Folik asit, B vitamini türüdür, fazlası idrar yolu ile atılır.  Gebelik öncesinde ve gebeliğin ilk 10 haftasında Folikasit verilmez, yeterli besin almayan gebelerde folik asit takviyesi yapılır. Folik asit, bebeklerde NTD adı verilen sinir sistemi hastaklarını önler.  

  

 

Hafta hafta bebek gelişimi
+38
Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu 40 hafta hamilelik gelişimini anlatıyor. 1 - 2 - 3. Hafta: Gebeliğin 3. haftasında kadının yumurta hücresi ile eşinin sperminin birleşmesiyle, döllenme gerçekleşir. Döllenmenin 5. gününde blastokist adını verdiğimiz çok hücreli canlı doku, rahim içinde kendi yuvalanma işlemini tamamlayacaktır. Fallop tüplerinde döllenmiş yumurta 7–10 günlük yolculuğunu tamamlayarak artık rahim içine geçer. Bu nedenle gebeliğin ultrasonografide tam tespit edilmesi biraz daha zaman alır. Rahim içine yerleşmiş canlı doku büyüklüğü bu dönemde 0,1 mm dir. Yuvalanma döneminde bazen rahim duvarına yerleşim sırasında lekelenme tarzı açık renkli vajinal kanamalar izlenebilir. Annenin vücudunda meydana gelen birçok hormonal değişim, annede hem fiziki yorgunluk hem de ruhsal gerginliğe neden olabilir. Yükselmeye başlayan gebelik hormonu annede halsizlik, yorgunluk ve bulantıyı tetikleyecektir.   Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftasında neler oluyor?  

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Temmuz 2018 Pazartesi 17:43

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim ilk sonucum 44,78 çıktı sonra 51,68 çıktı sonrada 57.78 çıktı neden daha 5 haftalık hamileyim bana diyolar kimyasal gebelik ola bilir

  Cevapla

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön