Hamilelikte sizi bekleyen tatsız sürprizler!

Evliliğin tadı tuzu çocuklar. Evlilik içerisinde kadınların yaşadığı en heyecan verici dönem de hamilelik tabii ki.

Hamilelikte sizi bekleyen tatsız sürprizler!

Evliliğin tadı tuzu çocuklar. Evlilik içerisinde kadınların yaşadığı en heyecan verici dönem de hamilelik tabii ki. Karı koca her ikisi için de mutlu bir bekleyiş olan bu dönemde kadınların gerek fiziksel gerek ruhsal değişiklikler yaşadığını bilmeyen yok, ancak bazı sürprizler var ki anne adaylarının paniğe kapılmamaları için mutlaka önceden uyarılmaları gerekir....

Sakal çıkabilir

Tamam biraz abartılı oldu, tabii ki bir erkek gibi sakallı olmazsınız ama hamilelikte saçlarınızın da daha hızlı büyümesini sağlayan hormonlar yüzünüzde tüylenmeye neden olabilir. Yapacağınız şey hiç telaşlanmadan narin yerlere uygun ağda kiti ile bu tüylerden kurtulmak ve bu durumun geçici olduğunu unutmamak.

Bağırsak problemleri

Hamilelikte hormonların etkisiyle karın kasları gevşer ve bağırsak hareketlerinin de azalmasıyla kabızlık sıkça görülür. Alınan demir ilaçları da bunu tetikler. Kabızlığı önlemek için bol su içmeli, sebze ve meyveyi, lifli gıdalar tüketmelisiniz. Çok abartmadan egzersiz ve yürüyüşler yapmalısınız. Ayrıca gaz problemi de yaşayacağınız için gaz yapan gıdalardan uzak durun.

Sesli geğirmek

Yine salgıladığınız hormonların marifeti ile yemek borunuzun gevşemesi, bunun da sindirimi yavaşlatarak gaz oluşturması sonucu öyle sık ve sesli geğirirsiniz ki çevrenizden hatta eşinizden bile utanırsınız. Ancak bunun sizi teselli edecek bir sonucu da var, siz rahatça geğirdiğiniz ve gazdan kurtulduğunuz için, bebeğiniz tüm bu gaz sorunlarından habersiz mutlu mesut büyümesine bakar.

Aşırı salgılar

Bazı hamilelerde özellikle gece uyurken fazla miktarda tükürük, salya salgısı olabilir, endişelenecek bir şey değildir. Öte yandan östrojen hormonu arttığı için vajinal akıntı da günlük ped kullanımını gerektirecek kadar fazla olabilir. Akıntınız renksiz ve kokusuzsa, kaşıntı ve yanma yapmıyorsa endişelenmeyin, bu hamileliğin doğal sonucudur.

Ani kasık ağrıları

Hamileliğin ilk aylarından itibaren, rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesi sonucu oluşan kasık ağrılarının başlaması gayet doğaldır. Özellikle ilk çocukta bu ağrılar daha sık ve şiddetli olabilir. Endişelenmeyin ve kalabalık içindeyseniz etraftakileri de panikletmemeye çalışın.

İdrar kaçırma

Siz anaokulunda altınızı ıslatmanızın son olduğunu mu zannetmiştiniz, sürpriz bu hamilelikte de başınıza gelebilir. İdrar miktarının artması ve rahmin büyüdükçe mesaneye baskı yapması sonucu sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyacağınız gibi, idrar da kaçırabilirsiniz. Bunun da geçici olduğunu unutmayın ve günlük ped kullanarak sorunu atlatmaya çalışın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön