Anneden bebeğe sağlık köprüsü: Anne sütü

Anne sütünün bebeğin gelişimiyle anne-bebek sağlığı üzerindeki etkisi hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Günbey ile konuştuk.

Anneden bebeğe sağlık köprüsü: Anne sütü

Emzirme Haftası nedeniyle emzirmenin önemine dikkat çekerek; anne sütünün bebeğin gelişimiyle anne-bebek sağlığı üzerindeki etkisi hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Günbey ile konuştuk. İşte Günbey’in anne sütü hakkında her anne adayı ve yeni annenin bilmesi için önemli konu başlıkları.

Her bebeğin hakkı
Anne sütüyle beslenme her bebeğin en doğal hakkıdır. Anne ile bebek arasında gebelikte başlayan duygusal ve biyolojik birliktelik emzirme süreci mile daha farklı bir boyut kazanmaktadır.

 

Anne-bebek arasındaki duygusal bağın kurulması ve hormonal etkilerle başlayan süt üretiminin artarak devam etmesi için yenidoğan bebeklerin doğumdan sonraki en kısa sürede, tercihen ilk yarım saat içinde emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü; bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini, su dahil herhangi bir ek gıda verilmemesini, altıncı aydan sonra ise uygun ek gıdalara başlanarak, emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesini önermektedir.

 

Çocukların doğru beslenmesi, hastalıklardan korunmanın yanı sıra erişkin dönem sağlığı için de gereklidir. Çocuğun, sosyal hayatla uyumu gerektiren tüm psikolojik altyapısının temeli de emzirme döneminde atılır.

Astım riskini azaltır

 • Anne sütünün sağladığı en büyük faydalardan biri de bebeği astım, egzama gibi alerjik hastalıklardan korumaktır. Anne sütünün akciğer gelişiminde çok önemli etkileri olduğu, solunum fonksiyonlarını ve akciğer kapasitesini olumlu yönde etkilediği de bilinmektedir. Anne sütü bebeğin ileride astım olma riskini azaltmakta ve riskteki bu azalma ileri yaşlara kadar devam etmektedir.

 

 

 • Anne sütüyle beslenen bebekler sosyal açıdan daha iyi gelişim gösterirler. Bir yaş sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütüyle beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütüyle beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha iyi olduğu bulunmuştur.

 

 • Anne sütüyle beslenme başta zatürree olmak üzere, ishal, orta kulak iltihabı ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan bebeği korumaktadır.

 

 • Anne sütü alan çocukların zekâ seviyesinin, almayanlara kıyasla daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

 

 • Anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite daha az görülmekte ve ensüline bağımlı şeker hastalığı görülme riski azalmaktadır.

 

 • Emerken bebeğin ağız ve çene kaslarının çalışması, anne sütü alan bebeklerin konuşma ve dil gelişimini hızlandırır.

 

 • Anne sütü aşıların etkinliğini artırmakta ve aşılardan sonra görülen bağışıklık cevabının daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

 

 • Emziren annelerden loğusalık depresyonu daha az görülürken, emzirme anneyi meme ve yumurtalık kanserinden de koruyucu etki göstermektedir. Ayrıca anneyi ileri yaşlarda gelişebilecek kemik erimesinden de korumaktadır.

 

Memorial Hastanesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Dr. Gökçe Günbey

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön