Türk kadını sezaryeni normal doğuma tercih ediyor

Dünya çapında yüzde 15 civarında olmasına karşın sezaryen doğum oranı Türkiye'de yüzde 68'lere ulaştı. Türkiye en yüksek sezaryen doğum oranında Çin ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Türk kadını sezaryeni tercih ediyor

Dünya çapında sezaryen olarak yapılan doğumların oranı yüzde 15 civarındayken bu oran Türkiye'de oldukça yüksek. Dünya genelinde en yüksek sezaryen doğum yapan ülkeler arasında Çin birinci, Brezilya ikinci ve Türkiye de üçüncü sırada yer alıyor.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Türkiye Sezaryen Haritası' verilerine dayanarak yapılan açıklamada, büyükşehirlerde yaşayan kadınların küçük şehirlerde yaşayan kadınlara göre sezaryen operasyonunu daha fazla tercih ettikleri ortaya çıktı. Bu oran %55 civarlarında seyrediyor. Örneğin İstanbul'da doğumların yüzde 57'sinin, Adana ve İzmir'de yüzde 64, Trabzon'da yüzde 59, Ankara ve Bursa'da yüzde 53, Erzurum'da yüzde 41 ve Şanlıurfa'da yüzde 33'ünün sezaryen doğum olduğu kayıtlara geçti.

 

SEZARYEN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Şok eden gerçek: Sezaryen oranlarımız çok çok yüksek 

 

Sezaryenle doğum yerine normal doğumun teşviki için düzenlenen 'Doğumuna Sahip Çık Projesi Sempozyumu', Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Dr. Sare Davutoğlu'nun iştirakiyle Bursa'da yapılacak. 

 

Bu sempozyumda sezaryen oranının azaltılması ve normal doğumun teşvik edilmesi amaçlanıyor. Sempozyum kapsamında sağlık çalışanlarına, bebek bekleyen çiftlere ve halka yönelik normal doğumun faydalarını kapsayan eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.


Sezaryen oranlarımız oldukça yüksek. OECD'ye üye 32 ülke içinde sezaryenle doğum oranının en yüksek olduğu ülke maalesef Türkiye. Hatta Şili ve Meksika'dan bile daha yüksek oranlara sahibiz.

 

 

Dr. Semra Özer'in "Doğumuna Sahip Çık Projesi Sempozyumu" ile ilgili yazısı için tıklayın!

 

 

 

 

Hafta hafta bebek gelişimi
+38
Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu 40 hafta hamilelik gelişimini anlatıyor. 1 - 2 - 3. Hafta: Gebeliğin 3. haftasında kadının yumurta hücresi ile eşinin sperminin birleşmesiyle, döllenme gerçekleşir. Döllenmenin 5. gününde blastokist adını verdiğimiz çok hücreli canlı doku, rahim içinde kendi yuvalanma işlemini tamamlayacaktır. Fallop tüplerinde döllenmiş yumurta 7–10 günlük yolculuğunu tamamlayarak artık rahim içine geçer. Bu nedenle gebeliğin ultrasonografide tam tespit edilmesi biraz daha zaman alır. Rahim içine yerleşmiş canlı doku büyüklüğü bu dönemde 0,1 mm dir. Yuvalanma döneminde bazen rahim duvarına yerleşim sırasında lekelenme tarzı açık renkli vajinal kanamalar izlenebilir. Annenin vücudunda meydana gelen birçok hormonal değişim, annede hem fiziki yorgunluk hem de ruhsal gerginliğe neden olabilir. Yükselmeye başlayan gebelik hormonu annede halsizlik, yorgunluk ve bulantıyı tetikleyecektir.   Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftasında neler oluyor?  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön