Keratin bakımına dair bilmeniz gerekenler

Yıpranmış ve mat görünümlü saçların cankurtaranı keratin bakımını ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. 

Keratin bakımına dair

Saçların sağlıklı olması, hem kolay şekil alma hem de güzel bir görüntü açısından çok önemlidir. Özellikle sık sık boya ve ısıl işlem uygulanan saçlar bir süre sonra canlılığını kaybeder. Bu işlemlerden sonra kolayca kırılan ve kopan saç telleri can sıkıcı olabilir. Bu tür işlemleri sık sık uyguluyorsanız saçlarınızı dinlendirmek ve canlılık kazandırmak için saç botoksu uygulayabilirsiniz.

 

Keratin nedir?

Bir çeşit protein olan keratin maddesi birbirine sıkı sıkı tutunarak saçı oluşturur. Boya, fön, maşa gibi kimyasal ve fiziksel işlemler sebebiyle keratin yapısı deforme olabilir. Bu da saçların yıpranması ve matlaşması olarak kendini gösterir. Yıpranan saçlar nemini koruyamaz, şekil almaz bir hale gelir ve esnekliğini kaybeder, çabuk kırılır.

 

Keratin bakımı nedir?

Saçların kaybettikleri keratini geri kazanmalarını sağlamak için yapılan "saç botoksu" da denen bir bakım türüdür. Özel bir şampuan ve özel bir ilaç ile uygulanır. Evde yaptığınız yağ bakımları günü kurtarıp saçı bir süreliğine beslerken, keratin bakımı üç ay gibi bir süreyle saçlarınızın canlı ve sağıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.  Evde uygulaması zordur, bir profesyonelden yardım almak gerekir.

 

 

Keratin bakımı nasıl uygulanır?

Öncelikle, saç özel bir şampuanla yıkanır. Bu şampuan saç pullarının açılmasını sağlar. Şampuan saçta bekletilir ve bir süre sonra durulanır. Açılan pulları doldurmak için bir fırça yardımı ile keratin saça uygulanır ve 15-20 dakika kadar saçta bekletilir. Daha sonra saçlar durulanr ve preslenmeden ince bir fön çekerek saç kurutulur. Bu aşamada saçın düzleştirici ile sıkıştırılmaması gerekir. Keratin ısıl işlem gördüğünde işlevini yitirdiği için bu nokta önemlidir.

 

Keratin bakımının avantajları

- Saçın açılan pullarını doldurduğu için saç, ışığı daha doğru yansıtır ve parlak bir görünüme ulaşır.

- Saçların elektriklenmesini önleyerek saçlarınızın kabarmasının da önüne geçer.

- Üç- dört ay gibi bir süre kalıcı etki gösterir.

- Saçların düzleşmesini sağlar. Böylece günlük fön ya da düzleştirme derdinden sizi kurtarır.

 

Keratin bakımının dezavantajları

- Saçta bir süre kalıcılık sağlar fakat süre dolduğunda yeniden yapılması gerekir.

- Brezilya fönü gibi kıvırcık saçların düzleşmesinde etkili değildir.

- Sık ve agresif renk değişikliği yapan saçlarda aşırı kuruma etkisi yaratabilir.

- Ürünler formaldehit içerir. Bu madde alerjik reaksiyon yaratabilir, kanserojen etkisi olduğu da bilinen bir gerçektir. Uzun süre solunması sakıncalıdır. İyi havalandırılmış bir ortamda, maske yardımıyla uygulanmalıdır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Temmuz 2019 Salı 17:29

  Bende keratin bakımı yapmıştım ve çok memnun kalmıştım yalnış hatırlamıyorsam ismi liquid keratindi, saçlarım çok güzel olmuştu herkese tavsiye ederim :D

  Cevapla
 •  
  26 Haziran 2019 Çarşamba 17:33

  bir çok şampuan bir çok bakım ürünü kullandım yalnız sadece saçlarımı yıprattılar kendi kendime uğraşmak yerine bir kaç cildiye doktoruna başvurdum bana keratin yapmamı önerdi yalnız çok dikkatli olmamı söyledi derin araştırmalar yaptım eşe dosta sordum bir kaç firmayla telefonda görüştüm en sonunda pahalı olan ürün kalitelidir mantığına uyup liquid saç bakım setini aldım saçlarımı o kadar seviyorum ki şuan kendime olan güvenim de çoğaldı doğrusu çok memnunum çevreme önerdim sizlere de öneriyorum teşekkürler

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön