Bölgesel incelmeyi merak edenlere!

Bölgesel diyetler ne kadar etkili? Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak herkesin isteği. Göbek- kalça eriten diyetler, 1 haftada 10kg verdiren mucize diyetler vs. Kimi kalçasından şikayetçi, kimi göbeğinden. Peki uyguladığınız diyetler bir tuzak mı yoksa çare mi? Vücudumuzu tanıyalım Bir

Bölgesel incelmeyi merak edenlere!

Bölgesel diyetler ne kadar etkili?
Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak herkesin isteği. Göbek- kalça eriten diyetler, 1 haftada 10kg verdiren mucize diyetler vs. Kimi kalçasından şikayetçi, kimi göbeğinden. Peki uyguladığınız diyetler bir tuzak mı yoksa çare mi?

Vücudumuzu tanıyalım
Bir diyete başlamadan önce detaylı vücut analizi ile nasıl bir vücut komposizyonuna sahip olduğunuzu belirlemelisiniz. Bu ölçüm ile bazal metabolizma hızı, vücut yağ ve kas oranları, yağ dağılımı ve sıvı miktarı ile ilgili bilgi edinmiş olursunuz. Şişmanlık, Dünya Sağlık Örgütü' ne (WHO ) göre vücutta aşırı miktarda yağ birikimi olarak tanımlanıyor.  İdeal yağ oranları kadınlar için – 25, erkekler için – 18 olmalı. Yağın daha çok vücudun alt kısımlarında ( kalçada ) toplanması 'armut tip' ( jenoid ) şişmanlık olarak tanımlanıyor ve çoğunlukla kadınlara özgü oluyor. Yağların vücudun üst kısmında ( karın ve bel ) toplanması 'elma tip' ( android ) şişmanlık olarak tanımlanıyor ve erkeklere özgüdür.  Özellikle karın bölgesindeki yağlanma kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar bakımından risk oluşturuyor. Bu nedenle bel çevresi ölçümünün kadınlarda 80cm, erkeklerde 94cm'in üzerine çıkmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Vücut tipiniz kendi mirasınızdır!
Vücutta yağ hücrelerinin sentezlenmesi çocukluk ve ergenlik döneminde büyüme sürecinin bir parçasıdır. Yetişkinlikte yeni yağ hücreleri sentezlenmez. Bu nedenle vücudunuzun belli bölgelerine yerleşen depo yağlar genetik mirasınızdır. Kilo almaya başladıkça önceden var olan yağ hücreleri genişlemeye başlıyor. Yağ hücrelerinin sayısını azaltmak, yerini değiştirmek mümkün olmuyor.

Bölgesel diyetlere inanmayın!
Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet programıyla birlikte ancak depolanan yağ hücrelerinin hacmini küçültebilirsiniz. Şişman bir armut zayıf bir armuda, şişman bir elma da zayıf bir elmaya dönüşebilir.

Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için…

 • Mucize diyet yoktur. Her besin grubunu ( süt, et-kuru baklagil, ekmek-tahıl, sebze-meyve ) içeren yeterli enerji sağlayan dengeli bir diyet programı planlanmalısınız.

 

 • Uzun süre aç kalmak, öğün atlamak kan şekeri düzeyinde iniş-çıkışlara neden olarak karın bölgesindeki yağlanmayı artırıyor.

 

 • Bunun önüne geçmek için mutlaka kan şekeri seviyesini dengede tutmalısınız. Bunun için diyetinizden basit şekerleri ( şeker, beyaz un, kek, bisküvi, pirinç, meyve suyu gibi ) çıkarın.

 

 • Glisemik indeksi düşük besinlere ( Tam tahıllı besinler, çavdar ekmeği, bulgur, kuru baklagiller, elma, portakal, şeftali, erik gibi ) yer verin.

 

 • Yapılan çalışmalar yeterli kalsiyum alımının yağ yakımını hızlandırdığı yönünde. Bu nedenle diyetinizde yağsız süt ve yoğurt tüketimini arttırın.

 

 • Her 2 – 3 saatte bir öğün tüketmeye dikkat edin.

 

 • Günde 2 – 2,5 litre su içmeyi de ihmal etmeyin.


Diyet ve egzersiz bir arada olmalı!
Kalıcı kilo kaybı için diyet ve egzersizİ mutlaka bir arada sürdürün. Yağ kaybını sağlamak için yürüme, koşma, yüzme gibi aerobik egzersizler yapın ve ağırlık antrenmanları ile kas – kemik yoğunluğunu arttırın. Vücut yapınıza uygun egzersiz programı için uzmanına danışın. Eğer kilo verirken suratınızda çökme, karında, kollarda sarkma oluyor ancak göbeğinizdeki yağlar gitmiyorsa, diyetinizi gözden geçirin. Unutmayın aç kalarak, ekmeği hayatınızdan çıkararak ve oturarak asla göbeğinizi eritemezsiniz.

 

Acıbadem Fulya Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Müge Özyurt

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön