Bacaklarda orantı zamanı

Bacak silueti estetik olmayanlarda liposuction yerine, pek çok işlemin bir arada uygulandığı bacak şekillendirme (liposculpture ya da liposhaping) gerekebiliyor.

Bacaklarda orantı zamanı

Alt bacak ile üst bacak arasında orantıyı sağlayan, diz bölgesinde üst meydana gelen yağ birikimini azaltan ya da sarkmayı engelleyen yeni yöntemler bacaklarda devrim yaratıyor. 

 

Günümüzde birçok kadının ortak sorunu orantısız bacaklar... Öyle ki; bazı kadınlarda bacağın alt bölümü üstüne oranla daha kalınken, bazılarında ise diz bölgesinde yağlanma veya bacak içlerinde sarkma meydana gelebiliyor. Üstelik bu gibi sorunlar sadece egzersiz ve diyetle de çözülemiyor. Zira bir kısmı genetik miras olarak belli bir yaştan sonra ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da vücut simetrisi değişebiliyor ya da siluete uygun giysi seçmek zorlaşabiliyor. Bu durumu fark eden uzmanlar da orantılı ve sıkı bacaklar yaratmak için birçok farklı yöntem geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Aralarından en etkilisi ve ilk keşfedileni elbette Liposuction... Birçok başka tedavi yöntemi bulunsa da, en garantili sonuçlar zorlu bir operasyon gerektiren bu yöntemle gerçekleştiriliyor. 

 

Bacak implant’ı, yağ enjeksiyonu ve smartlipo gibi yöntemler bacaklarda meydana gelen sorunlara göre yeri geldiğinde liposuction, yeri geldiğinde de tek başına uygulanıyor. Örneğin iki bacak arasında kalınlık ya da şekil farkı varsa veya bacaklar çarpık bir görünüme sahipse, bacak protezi operasyonu ile bu sıkıntılar giderilirken, diz üstü bölge ile diz altı bölge arasında çap olarak kalınlık farkı mevcut ise bu sorun smartlipo ya da ince kanüllerle uygulanan kolay bir liposuction ameliyatıyla giderilebiliyor. İnce kanüllerin ufak bölgelerde uygulanmasının oldukça rahat olduğunu dile getiren Op. Dr. Gülriz Kargül; özellikle üst bacak orantısızlığında bu yöntemin son zamanlarda çok popüler olduğunu dile getiriyor. Birçok kadının gözünü korkutan liposuction uygulaması, yıllarca bacaklardaki şekilsizlikten rahatsız olup çizme ya da bilekten bağlı stiletto giyemeyen kadınların kurtarıcısı haline geldi. Kargül; ince kanüllerle diz bölgesinde biriken yağların da alınabileceğini dile getiriyor. 

 

Diz bölgesi bilindiği gibi uyluk ve bacağın geçiş noktasında. Etek ya da kısa bir elbise giyildiği zaman merkezdeki konumu ve ayrıntıları ile bacak estetiğinde de ön plana çıkıyor. Diz çevresi estetik konturunu alttaki anatomi belirliyor. Uyluk ve bacak kemiklerinde kasların yapıştığı çıkıntılı bölgeler var. Bu nedenle diz çevremizde dış bükey kavislerin olması normal. Ancak bölgedeki doku kalınlığı iki ya da üç santimi geçiyorsa diz estetiğinde deformasyon meydana gelmeye başlıyor demektir. Dizin iç yanındaki fazlalıklar, bacak iç yüzü boyunca zarif bir şekilde akması gereken silüeti kırarak bacakların olduğundan daha kısa görünmesine neden olabiliyor. Ayrıca bacak bacak üstüne atıldığı zaman oluşan çekici tabloyu da bozuyor. Çünkü bu hareket, basınçla diz iç yanı fazlalıklarının daha da belirginleşmesine neden oluyor. Diz kapağının üst bölgesi, uyluk olarak adlandırdığımız diz kapağından kasık bölgesine kadar olan bölgedeki sarkmayı hemen gösteriyor. Diz kapağı üstü sarkan dokuyla örtülmeye başlıyor ve bölgede deri katlanmaları meydana geliyor. Bacakla ilgili estetik kusurlar arasında eğrilik, incelik ya da kalınlık ve kılcal damar sorunları da yer alıyor. Liposuction’la yağ aldırma işlemi bacakları güzel fakat bölgesel yağ fazlalığı olan kişilere uygun. Çimdik testi ile liposuction’dan faydalanıp faydalanamayacağınızı anlamanız mümkün. Çimdik arasında üç santimlik bir kalınlık varsa liposuction’dan faydalanabiliyorsunuz.

Şekillendirme aşaması

 
Bacak silueti estetik olmayanlarda liposuction yerine, pek çok işlemin bir arada uygulandığı bacak şekillendirme (liposculpture ya da liposhaping) gerekebiliyor. Bu işlemde uyluk ve diz bölgesi arasındaki uyum göz önünde tutuluyor. Bazı bölgelerde yağ almak, bazı bölgelere tam tersi yağ hücresi aşılamak, doku içi bantların gevşetilmesi, bazen miniliftler, kas tonusu artırma işlemleri ve derinin mikrodolaşımını düzelten yöntemler bir arada kullanılıyor; çünkü söz konusu işlemler bacağın kontur estetiğini oluşturuyor. Diz çevresi estetiğinde işlem bir ya da iki saat sürüyor. Bacak ve diz estetiğinde yağlar alınarak şekillendirme yapılırsa tekrarı gerekmiyor. Bedenimizdeki yağ hücrelerinin sayısı sabit. Tekrar çoğalmaları ise imkânsız; ancak deri kalitesi iyi olmayan kişilerde küçük rötuşlar gerekebiliyor. 

 

Superdry adlı uygulama diz çevresi ve bacak şekillendirmede klasik liposuction’a oranla farklı avantajlara sahip. Tamamen kansız bir şekilde, doku altına hiçbir sıvı ya da madde vermeksizin, yağ hücrelerinin olabildiğince sağlam bir şekilde alınmasını sağlıyor. Uygulamada bir kompresyon cihazı ile diz çevresi ve bacak bölgesinin yağ dokusunda kansız bir ortam elde ediliyor. Özellikle bacak bölgesi yağ tabakası tek katlı olduğundan çok özenli ve hassas bir yağ alma işlemi gerektiriyor. Superdry tekniği ise bunu sağlıyor, çünkü işlem sırasında dokuda şişme meydana gelmiyor. Üstelik bu bölgeden alınan yağlar canlı olduğundan, dileyenler bu yağları yüz gençleştirme ameliyatlarında da kullanabiliyorlar.

 

Bölgesel yağların giderilmesi 

 
Bacak estetiğinde liposuction uygulaması, Cynosure Smartlipo’nun keşfedilmesiyle birlikte daha azaldı. Lokal anesteziyle 45 dakikalık bir seansta uygulanan Cynosure Smartlipo, vücudunuzda bulunan ve diyet egzersiz gibi yöntemlerle verilemeyen kalıcı ve inatçı aşırı kiloların bölgesel zayıflama yöntemiyle eritilmesini sağlayan bir tür ameliyatsız estetik zayıflama yöntemi olarak biliniyor. Bu yöntem ile yağ hücrelerinin hücre çeperlerine yüksek frekanslı lazer dalgaları yollanmakta ve hücre duvarı yıkılarak yağ hücrelerinin doku içerisinde parçalanmasına yardımcı oluyor. Yağ hücreleri derinin hipoderm tabakasında bulundukları için bu yüksek frekanslı lazer ışınları, derinin iç katmanlarına odaklanıyor. Cynosure Smartlipo, vücudumuzda bölgesel yağ biriken bölgelerdeki yağ dokularına uygulanıyor. Özellikle ergenliğin ardından yağ hücreleri, (adipositler) vücudumuzda sayısal olarak sabitlenmekte ancak hücre içerisine depoladıkları yağ dokusuna göre şişmanlamamıza veya zayıflamamıza yol açıyor. Smartlipo operasyonları ile de hücrelerde biriken bu fazla yağ dokuları yüksek frekanslı ve zararsız lazer ışınları elimine edilerek, bölgesel zayıflama ve kalıcı incelme sağlanmasına yardımcı olunuyor. Dikiş iğnesi kadar ince bir lazer ışınıyla sondaj yaparak diz bölgesinde biriken yağ kitlesini alıyor. Uygulama sonrasında bölgede ciddi bir değişim fark edebiliyorsunuz fakat asıl etkileyici değişim birkaç hafta içinde kendini gösteriyor. Smartlipo konusunda uzman olan Op. Dr. Hüseyin Güner; bu cihazın yağı alırken uygulandığı bölgenin gerginleşmesine de yardımcı olduğunu dile getiriyor.

 

Bacak estetiği kapsamına giren daha başka uygulamalar da mevcut… En önemlilerinden biri, baldırlara uygulanan estetik işlemler. Bu operasyonlar, aşırı kilo alıp vermiş kişilerde bacağın üst bölümünde meydana gelen sarkmaları toparlamak için uygulanıyor. Bacakta oluşan ve deri fazlalığı olan bölgeler adeta pantolonu yukarı çeker gibi bir operasyon ile yukarı doğru çekiliyor. Genellikle bacağın iç ve arka kısmında görülen bu soruna, bir anda 40, 50 kilo veren kişilerde rastlanıyor. Oldukça zahmetli olan bu operasyonda uzmanlar hastalara belli bir süre hareketsizlik öneriyor. Meydana gelen izlerin, özellikle kasık içindekilerin yerçekimiyle genişleyip aşağı doğru sarkabileceği de hastaya anlatılıyor. 

 

Bacaklarda karşı karşıya kalınan bir diğer sorun ise iki bacağın arasındaki ‘O’ harfine benzeyen açıklık... Kötü bir görünüme sebep olan bu sorun çevre bölgelerdeki yağ dokularının alınıp, bacak içlerine enjeksiyon yapılmasıyla aşılabiliyor. Bu işlemlerden sonra bir yıl içinde enjekte edilen yağ dokusunun üçte biri ya da yüzde 40’ı kalıyor. Bu yüzden aynı işlemi tekrar etmek gerekiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön