Ayaklarda acil durum yöntemleri

Pratik yöntemlerle evde de ayak bakımı yapmanız mümkün. Eğer ayaklarınız plajda dolaşacak ya da sandalet giyecek kadar iyi durumda değilse, evde uygulayacağınız ayak bakımından önce bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Ayaklarda acil durum yöntemleri

Tüm zararlarına rağmen topuklu ayakkabılarınızdan ya da parmak arası terliklerinizden vazgeçemiyorsanız, ayaklarınızda meydana gelen rahatsızlıklarla savaşmayı öğrenmelisiniz. İşte acil durumlarda uygulamanız gereken pratik çözümler:

 

Nasır:

Ayakta sertleşme meydana gelen bölge olarak bilinen nasır, ponza taşıyla yok edilebilir. Ancak iki farklı türde nasır bulunduğunu da unutmamalısınız. Uzmanlar parmak kenarlarında meydana gelen koni şeklindeki şişkinliklere de nasır diyorlar. Bu yaralar genellikle ucu açık ayakkabı giyenlerde meydana geliyor. Oluştuktan sonra tedavi etmek oldukça zor oluyor. Eğer parmaklarınızda bu tarz şişkinliklerin meydana geldiğini hissetmeye başladıysanız, söz konusu kısmı koruyucu bir bant ile kamufle etmeyi deneyebilir ya da o ayakkabıyı giymekten vazgeçebilirsiniz.

 

Bunyon:

 Genellikle dar ayakkabı giyildiğinde ayak başparmağı diğer parmağın üstüne binerek, bölgede bunyon denen çıkıntının meydana gelmesine neden olur. Bu bölge sürekli sürtünmeye maruz kaldığı için deri zamanla kalınlaşır ve istenmeyen ağrılar meyadana gelebilir. Dahası bunyon, ileriki aşamalarda ayağınıza uygun ayakkabı bulmanızı zorlaştırabilir ve uygun ayakkabıların dış görünüşü de hoşunuza gitmeyebilir. Tedavide ayağınıza iyi uyan ayakkabıların kullanımı çoğu kez en iyi çözüm olacaktır. Bunun yanı sıra bunyonun üstüne konacak yumuşak bir tıbbi ped de acıyı ve sürtünmeyi hafifletebilir. Bazı nadir durumlarda fazla kemik dok dokusunu çıkartmak ve kemiğe eski biçimini vermek için ameliyat da yapılabilir.

 

Şeytan tırnağı:

Bir kenarıyla hâlâ tırnak dibine bağlı olan deri parçası… Ana ola oluşum nedeni kurumuş olan tırnak dibi o derisidir. Küçük olmasına karşın yabana atı atılmayacak kadar acı verebilir. Tırnak etrafındaki cildin kuruması oluşmasında etken olduğundan bu bölgedeki deriyi nemli tutmak için yağ ya da krem kullanmayı ihmal etmeyin. Şeytan tırnağı oluştuğunu fark ettiğinizde mutlaka makasla kesin. Ayrıca yatmadan önce tırnaklarınızın etrafına besleyici bir krem sürün. Kreminizin kalmadığı durumlarda bir dudak besleyicisi de aynı işlemi görecektir. E vitamini yağı da şeytan tırnağına karşı iyi bir çözüm olarak kullanılabilir.

 

Topuk bölgesinde çatlama:

Daha çok kuru ciltli kadınların problemi olan topuk bölgesindeki çatlaklar, istenmeyen görüntülere de neden oluyor. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, evde yalınayak yürümek, küçük terlik giymek gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Her banyodan sonra ponza taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizlemelisiniz. Çatlak bölgeleri, içeriğinde E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle gün boyu sık sık kremlemeyi de kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bunun yanı sıra çatlaklarınız kaybolana dek, çorap ve kapalı ayakkabı giymeye de özen göstermelisiniz.

 

Kusursuz pedikür:

Pratik yöntemlerle evde de ayak bakımı yapmanız mümkün. Eğer ayaklarınız plajda dolaşacak ya da sandalet giyecek kadar iyi durumda değilse, evde uygulayacağınız ayak bakımından önce bir uzmana başvurmanızda fayda var.

 • Sertleşme meydana gelen deriyi kesmek yerine ponza taşıyla törpülemeyi tercih edin.

 

 • Eğer ayağınızda cilt tonu farklılıkları meydana geliyorsa, düzenli olarak masaj yapın.

 

 • Duş alırken iltihaplanma olan bölgeyi kamufle edin ya da söz konusu bölgeyi yumuşatmak amacıyla özel ayak banyolarını deneyin.

 

 • Ponza taşıyla törpüleme işlemine başlamadan önce ayaklarınızın tamamen kuru olmasına özen gösterin. Ponza taşını ıslak cilde uygularsanız, deriniz zarar görebilir.

 

 • Ojenizi sürdükten sonra pedikürü bitirmeden önce terlemeyi engellemek için Talk pudrası uygulamayı deneyin.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön