Yüz egzersizleri kırışıklık ve sarkmaları önlüyor mu?  

Yüzde oluşan sarkma ve kırışıklıklarla savaşmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de yüz egzersizleri oldu. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor?

Yüz egzersizleri zararlı olabilir mi?

 

Yüzünüz size dair ilk izlenimi verir ve bu yüzden kırışıklık, sarkma ve diğer yaşlanma etkilerini önlemek için çeşitli arayışlara girmek normaldir. Bunlardan biri de vücudun geri kalanını formda tutmak için yaptığınız gibi egzersiz yapmaktır. Peki yüz egzersizleri kırışıklık ve sarkmaları gerçekten önleyebiliyor mu?

 

Yer çekimi ile savaşamazsınız

Yaşlanmak ve yerçekimi kırışık ve sarkmalara sebep olur. Yaşlanmak 20’li yaşların ortasında başlayan doğal bir süreçtir ve kolajen ve elastin üretiminde yaşanan yavaşlamayla cilt üzerinde negatif etkilere sebep olur. Dahili veya harici, sigara içmek, çok fazla güneşe maruz kalmak, gülümseme ve kaşlarını çatmak gibi tekrarlayan yüz ifadeleri, yetersiz beslenme, kilo alma ve hatta favori yatış pozisyonu gibi faktörler de ekleyince deformasyon artabilir.

 

Ya da savaşabilir misiniz?

Yüz egzersizlerini destekleyenler, yüz kaslarının da vücudunuzdaki tüm diğer kaslar gibi egzersize ihtiyacı olduğunu iddia ederler.Osteopatik hekim olan Dr. Joseph Mercola, düzenli yapılan yüz egzersizlerinin onları formda tutacağını, dolaşımı ve kan akışını hızlandıracağını belirtiyor. Bazı yoga uygulayıcıları yüz hareketleri içerecek şekilde egzersiz rutinlerini genişletiyor. Konuya dair pek çok kitap piyasaya sürülüyor, internette uygulama videoları paylaşılıyor. Birkaç ayda 10 yaş gençleşilebileceği iddia ediliyor.

 

 

Daha da kötü yapabilir

Cleveland Clinic'in Dermatoloji ve Plastik Cerrahi Enstitüsü Başkanı Dr. Francis Papay, yüz egzersizlerine karşı çıkan isimlerden birisi. Bu egzersizlerin yüze ve yaşlılık etkilerine iyi geldiğine dair hiçbir araştırma olmadığının altını çiziyor. Üstelik eğer gülümsemek ve kaş çatmak etkileri arttırıyorsa, egzersiz hareketlerinin de aynı etkiye sahip olabileceğini belirtiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön