Karşı tarafı koku ile etkilemenin yolları

Eski Mısırlılar “günlük ağacı”ndan medet umarken günümüz teknolojisiyle geliştirilen parfümler kadın erkek arasındaki dengeye bile müdahale ediyor.

Kokunun esiri miyiz?

Karşımızdakini etkileme konusunda önemli bir silah koku. Yoksa dünya parfüm pazarı 50milyar dolara ulaşır mıydı? Ancak bu, insanlık için yeni bir durum değil. Eski Mısırlılar güzel kokmak için günlük ağacı, reçine ve terebentinden esanslar elde ederken Romalı şair Ovidius’un övdüğü kokular, güherçile vemür ağacından çıkan sarı sakızdan yapılıyordu.

 

Hatta “Unguentarii” olarak adlandırılan parfüm dükkânlarının Roma’da bir semti boydan boya kapladığı biliniyor. Kokuların etkisi ve nasıl kullanıldığı destanlara bile konu olmuş...M.Ö. 8’inci yüzyıla ait İlyada Destanı’nda Tanrıça Hera’nın Zeus’u baştan çıkarmadan önce, vücudunu kokulu yağlarla nasıl ovduğu anlatılıyor.

Kokuyla dengelenen güç

Böyle bakıldığında güzel kokular hep kadınlar için erkeklere karşı kullanılsın diye üretilmiş görünüyor. Oysa erkekler de güzel kokulara kadınlar kadar ilgi göstermiş. Doğu kültüründe kokunun cinsiyeti yok, bir erkek gül kokusunu rahatlıkla kullanabiliyor. Batı’daysa feminen olarak kabul edilen floral notlar kadınlara ait, aromatik kokular maskülen kabul edilerek erkekler için üretiliyor.

 

19’uncu yüzyıl başında Avrupa’da koku kültüründe “feminizasyon” yaşanıyor. Sosyal olarak da büyük bir değişimin yaşandığı bu tarihlerde, aristokratlar arasında parfüm kullanımında bir ayrım yok. Burjuva sınıfındaki erkeklerse parfüm kullanımını tamamen kadınlara bırakmışlar. 20’nci yüzyılla birlikte parfüm kullanmaya geri dönen erkekler için koku, gücün de göstergesi olmuş. Yüzyılın başında ağır kokuları tercih eden beyler, kadın-erkek arasındaki güç dengelerinin değişimiyle birlikte kokularını yumuşatmaya başlamış. Eşitliğin konuşulmaya başlandığı, sosyal mesafenin azaldığı tarihlerden itibaren, parfümde de cinsiyet sınırları karışıyor. Unisex parfümlerin satışları her geçen gün artıyor.

 

Yardım meleklerini harekete geçiriyor

Hoş kokular içimizdeki yardımmeleklerini bile harekete geçirebiliyormuş. İskoç psikolog Robert Baron, Cinnabon ve Coffee Beanery gibi yoğun kokuların bulunduğumekânlarda insanları incelemiş ve bu kişilerin “kazara” kalemini düşürmüş ya da bozukluk isteyen bir yabancıya yardımcı olmaya ciddi biçimde daha yatkın olduklarını tespit etmiş. Gelelim kokunun kadın erkek ilişkisindeki etkisine... Sekste burun önemli bir rol oynuyor. Gilbert’in yazdığına göre Teksas Üniversitesi’ndeki bir araştırmada erkekler, kadınların yumurtlama dönemine yakın zamanlarda giydikleri tişörtlerin diğer zamanlardakine göre daha hoş ve seksi koktuğunu söylüyor.

 

Eğer her zaman yumurtlama dönemindeki kadar güzel hatta daha da güzel kokmak istiyorsanız sezonun parfümlerine göz atın.

 

Haber: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön