Ayak sağlığı ve bakımı için öneriler

Genellikle ihmal ettiğiniz ancak vücudunuzun bütün yükünü taşıyan ayaklarınızın daha sağlıklı ve bakımlı olmasını istemez misiniz? İşte uzmanlardan öneriler...

Ayak sağlığı ve bakımı için öneriler

Vücudunuzun bütün yükünü ayaklarınız çeker. Ancak ayak bakımı yapmak ya da ayakları dinlendirmek genellikle ihmal edilir ve çoğu zaman ihmal edilen ayaklar ancak çok fazla ağrı ya da acı verdiğinde akla gelir. Siz de ayak sağlığınızı ve bakımınızı ihmal ediyorsanız bu duruma bir don verin ve ayaklarınıza gereken özeni gösterin.

NewYork'ta bulunan "Art of Fitness" spor salonunun sahibi ve hocası olan Kristine Petrucione, ayakların önemini bir benzetme ile açıklıyor. Ayakları bir ağacın köklerine benzeten sporcu "Kökler sağlam olmazsa ağacın tamamı çöker" diyerek ayaklarınızın sağlıksız olması durumunda bedeninizin de sağlıksız ve güçsüz olacağından bahsediyor. İşte fitness hocası Petrucione'den birkaç ayak egzersizi...

İlk olarak ayak kaslarını güçlendirmek, vücudun genel yapısını ve sırt kısmını hizalamak için yalınayak bir şekilde yere oturun ve ayakalarınızı uzatın. Daha sonra parmaklarınızı birbirinden uzaklaşacak şekilde açabildiğiniz kadar açın, kapatın ve 10 kez tekrarlayın. Bu hareketi tamamladıktan sonra pozisyonunuzu hiç bozmadan ayak bileklerinizle daireler çizin, bunu da 10 kez tekrarlayın. Bu aşamaları tamamladıktan sonra ellerinizle sıkarak ayaklarınıza masaj yapın, özellikle ağrıyan ya da acıyan belli yerler varsa oralara yoğunlaşın.

Ayak bakımı konusunda da pediatrist Debra Young, birkaç noktanın altını çiziyor; ayaklarda nasır, mantar gibi hastalıkların oluşmasını engellemek için ayakların temizliğinin ve hava almasının çok önemli olduğuna değiniyor. Ayaklarınızı hastalıklardak korumak için bol bol yıkayın. Ancak yıkamak dendiğinde günlük alınan bir duşa girip sadece suyla yıkamanız yetmez. Ayak sağlığınız için hergün mutlaka ayaklarınızı sabunlayın ve parmak aralarınızı ovarak iyice yıkayın. Ayrıca mümkün olduğunca hava almasını sağlayın.

Pediatrik Amerikan Tıp Birliği sözcüsü, pediatrist Melissa Skratsky, belli bir yaştan sonra ayaklardaki yumuşak dokunun sertleştiğini ve esnekliğini kaybettiğini belirtiyor. Bu sebepten topuklu ayakkabı giymek belli bir yaştan sonra zorlaşıyor. Yaşınız ilerlediyse alçak topuklu ayakkabıları tercih edin. Dümdüz ya da yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Alçak topuklu ayakkabılar vücut ağırlığınızın ayaklarınıza daha doğru bir şekilde yayılmasını sağlar.

MA Yoga ve Sağlık Kripalu Merkezi terapisti Lee Albert, ayakları rahatlatacak pratik bir öneride bulunuyor. Ayak bakımı için eczanelerde satılan tuzlardan alıp bir kabın içindeki ılık suyla karıştırın ve ayaklarınızı 20-30 dakika bu suyun içerisinde bekletin. Bu uygulama ayaklarınızdaki şişliği giderir ve rahatlamasını sağlar. Son olarak havlu ile kurulayın ve krem ya da jel gibi malzemelerden birini ayaklarınıza masaj yaparak yedirin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön