Göğüs estetiği yaptırmak isteyenler dikkat!

Meme İmplantı hakkında bilmeniz gereken herşey bugün ve yarınki "Meme İmplantı" dosyamızda!

Göğüs estetiği yaptırmak isteyenler dikkat! 1. Bölüm

Son dönemde bir meme implantı markası ile ilgili yaşanan skandal, meme implantı taktırmış olan ya da taktırmak isteyen kadınları kuşkuya düşürdü. Pek çok kadın “Acaba benim meme implantım da risk taşıyor mu ya da taktıracağım meme implantı ne kadar güvenli?” diyerek doktoruna koştu. Eskiden meme implantı ameliyatları öncesinde çoğu kadının en önemli kriteri kendisini iyi bir plastik cerraha teslim etmek iken artık taktıracağı meme implantının kalitesini, belgelerini sorgular oldu.

Plastik cerrahi uzmanı Opr. Dr. Oygar Aytekin, kadınların meme implantı taktırmadan önce dikkat etmesi gereken birkaç madde olduğunu söylüyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

 • Sizin için en uygun meme implantını doktorunuz ile birlikte seçmeniz en doğrusudur.
 • Tıbbi bir malzemede bulunması gereken en üst düzeyde güvenlik standartlarına ve üretim teknolojisine sahip olmalıdır.
 • Dünyaca bilinen, denenmiş, CE onaylı bir ürün olmalıdır.
 • Hem kullanıcıya hem de ürünü uygulayacak olan hekime belgelenmiş bir güvence sunmalıdır.

İmplant operasyonu için uygun adaylar kimlerdir?
Meme implantı denince ilk olarak ergenlik sonrası ulaşmış olduğu meme büyüklüğünü ve/veya biçimini yeterli bulmayan, sahip olduğu meme hacmini ve görünümünün estetik amaçlı olarak düzeltilmesini isteyen kadınlar akla geliyor, ancak meme implantları aynı zamanda memesinin tamamı veya büyükçe bir kısmı operasyonla alınan veya doğuştan her iki meme arasında boyut ve şekil farkı, yani asimetri olan kişilere de uygulanıyor. Burada 18 yaşını geçmiş, meme gelişimi tamamlanmış kişilerden söz ediyoruz.

Sonuçtan memnun kalınmazsa...
Elbette böyle bir risk var.  Ancak bu riskin hayli düşük olduğu söylenebilir. Çünkü ülkemizde meme implantı yapan her Plastik Cerrah tartışmasız olarak hastasının nasıl bir meme yapısına kavuşmak istediğini operasyon öncesi ayrıntılı bir sorgulama ve detaylı ölçümler yardımıyla belirliyor, dolayısıyla ameliyat masasından sürprizle kalkma olasılığı çok düşük. Hatta sahip olmak istediğiniz meme formunu önceden bilgisayar yardımıyla görselleştirip 3 boyutlu hale getirmek de mümkün. Yine bilincinde olunması gereken bir gerçek şu ki, her kişiye, istediği her şey yapılamaz. Bu, meme için de geçerlidir. Bilgisayar ortamında görüntülenen her şeyi canlı dokuda gerçekleştirmek maalesef mümkün değildir. Örneğin halk arasında “tahta göğüs” olarak tarif edilen bir bayana, tek bir ameliyat ile “D cup” meme yapmak hayal olacaktır. Tabii ki isabetli sonuçların elde edilmesinde hekimin öngörüleri hastanın isteklerinden daha önemli bir rol oynuyor. Yani istediğiniz meme görünümü için nasıl bir implant takılması gerektiği, ve bunun yaşamınızı nasıl etkileyeceğini doktorunuz her zaman sizden daha iyi bilecek durumdadır, buna emin olabilirsiniz.  Ancak yine de memnun kalmazsanız her zaman geri dönüşün mümkün olduğunu da eklemem gerekir.

Her istediğin memeye sahip olamazsın!
Eğer beklentiler makul çerçeveler içerisindeyse, kişinin ameliyat sonrasında mutsuz olması için hiçbir sebep olamaz. Bu ameliyat ile hedeflenen, elbette memeyi daha büyük hale getirmektir. Ancak burada estetik ölçülerin ne kadar dışına çıkılacağı, hekim-hasta ilişkisi dahilinde değişebilir. Ben, ister dudak olsun ister meme, sonuç estetik olmayacaksa işlem yapmayı reddediyorum. Çünkü amacım “büyük” değil, güzel ve doğal bir meme yapmak.

Bununla birlikte, sorunuzun cevabı aslında “evet”. Kişi, ancak vücut yapısının izin verdiği bir memeye sahip olabilir. Sırt üstü yattığınızda memenize bakın, göğüs kafesinizin üzerine düşmüş büyük bir damla gibi durur.Bunun tabanı daireseldir ve belli ölçüleri vardır. Meme başı da bu damlanın tepesinde duran bir noktadır ki, meme başının göğüs kafesine uzaklığı, memenin yüksekliği yani projeksiyonudur.

Mevcut implantların tabanı yuvarlak veya ovaldir. Aynı tabana sahip implantların farklı projeksiyonlar sağlayan çeşitleri vardır. Kullanılacak olan implantın tabanının yuvarlak mı, oval mi olacağını, yuvarlaksa çapının, oval olacaksa eninin ve boyunun ölçülerini sadece ve sadece göğüs kafesiniz belirler. Kullanılacak implant tabanı belli olduktan sonra da hangi projeksiyonlu implant olacağını ise cildinizin yapısı ve gevşekliği tayin eder.

Kısacası, bilgisayarda görsel olarak göğüs kafesinizin üzerine hangi memeyi yapıştırırsanız yapıştırın, vücudunuz izin vermeyecekse olacak şey değildir bu…

Memnuniyetsizlik sebepleri nelerdir?
İnsan gözü çok çabuk alışıyor. Kendini hep (daha) küçük memeleriyle tanımış olan şahıs, ameliyattan sonraki haline alışıncaya kadar, büyüklüğü biraz yadırgayabiliyor, alışınca da “daha büyük olsun” diye düşünmeye başlıyor.


Asimetri de can sıkıcı olabiliyor. Hiç kimse 0 simetrik değil. Örneğin göğüs kafesinin bir tarafı diğerine göre daha önde, meme altı oluğu veya memelerin koltuk altı uzantıları birbirinden farklı olabiliyor. Özellikle meme başları asimetrik olabiliyor. Dikkat ederseniz birçok erkekte de meme başları farklı yüksekliklerde oluyor. Memeler küçükken yarım ila bir santimetre olan seviye farkı göze batmazken, büyütüldüğünde bu fark, dikkat çekecek hale gelebiliyor. Bunu şöyle örnekleyebiliriz, bir balonu hafifçe şişirin ve üzerine iki nokta koyun. Sonra balonu daha fazla şişirin, göreceksiniz ki noktaların arasındaki mesafe de artmıştır.

Asimetri demişken, bazı hastalarımın omuz uzunlukları birbirinden 2 cm kadar farklı olabiliyor. Bu ortalama 12 cm uzunluğunda bir omuz uzunluğunda ’ya tekabül eder ki küçümsenecek bir oran değildir. Böyle kişilerde tamamen simetrik memeler yapsanız da görüntünün bütünlüğünde bir asimetri her zaman için var olacaktır.


Bir sorun da meme başlarının pozisyonlarıdır. Genelde büyütme yaparken, bariz olarak daha aşağıda kalan meme başını daha yukarı alarak eşitleyebiliyoruz. Ancak seviye farkına ek olarak çok dışa dönük meme başlarınının yerlerini değiştirmek çok mantıklı olmayabilir. Çünkü implant yerleştirmek için derinden gelen besleyici damarı kesmek zorundayız. Bir de yerini değiştirmek için meme başının çevresini kestiğimizde, meme başının beslenmesi bozulabilir.


Devamı yarın...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön