Yağ transferinin haklı yükselişi

Yağ enjeksiyonu, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir başka bölgeye dolgu yapma amacı ile uygulanan bir işlem. Doku kayıplarının yanı sıra estetik tıp sektöründe de son dönemde yağ transferinin yükselişe geçtiğini görüyoruz.

Yağ transferinin haklı yükselişi

Son yıllarda gerek gerçekleştirilen yeni tekniklerle, gerekse uygulama alanlarının çoğalmasıyla yağ enjeksiyonunun estetik sektöründe yağ transferi olarak haklı yükselişini gözlemekteyiz. Yeni yayınlar ve yurtsdışı çalışmalarında kök hücreden zengin yağ enjeksiyonlarıyla yağ transferinin büyük bir ivme kazandığını görüyoruz. Üstelik sadece hepimizin bildiği yüz bölgesiyle sınırlı kalmayıp vücudun birçok alanında uygulanmaya başlandı.

Genetik doku eksiklikleri, yaşlanmaya bağlı doku erimeleri, ameliyat şekillerine bağlı doku kayıpları, kazalara bağlı doku kayıpları derken kozmetik amaçlı yağ transferleri de oldukça rağbet görüyor.

Vücudu saran yağ dokusundaki herhangi bir sebepten kaynaklanan eksiklik, o bölgede istenmeyen bir görünüm oluşturur. Yağ enjeksiyonu, yağ doldurma, lipofilling uygulamaları ile yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazandırılabilir. Genellikle göbek bölgesi yağları bu anlamda fayda sağlamakta.

Bu konuda Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Bülent Cihantimur yapılan farklı bir sistem ve kendi adıyla estetik tıp sektörüne katkılarıyla ilginizi çekecek bir uygulamayı bizlerle paylaştı.

Vücuttan dışarı çıkmıyor
Bugüne akdar liposuction'ı yağ aldırma yöntemini muhtemelen çoğumuz duyduk. Peki, bu alınan yağlar yüz dışında başka bölgelerinde kullanılabiliyor mu?
Elbette kullanılabilir. Vücuda birçok dolgu maddesi ve silikon ile yapılan değişmelerin pek çoğu yağ transferi ile çok daha doğal ve kalıcı olarak yapılabilir.

Kendi adınızla geliştirdiğiniz “Yağ Transferi”nin diğer yöntemlere göre farkı nedir?
Kendi geliştirdiğim bir cihazla vücudunuzun istemediğiniz bir bölgesinde toplanmış olan yağları yine vücudunuzun başka bir bölgesindeki çukur veya ince olan yani doku kaybı olan bölgeye transfer ediliyor. Farkı Yağ Transfer Sistemi'nde vücuttan çekilen yağ hiç dışarıya çıkarılmadan özel geliştirilmiş olan cihazla vücudun diğer bölgesine transfer edilir. Böylece yağ hücreleri asla havayla temas etmez, vücudun dışındaki sıcak bir ortamda uzun süre beklemezler.

Bu yeni bir yöntem mi?
Bu yeni bulunan bir operasyon değil, ancak çok yeni bir yöntem. Şimdiye kadar liposuction ya da liposculpture ile alınan yağlar temizlendikten sonra vücuda enjekte edilebiliyordu ancak enjekte edildikleri bölgelerdeki tutunmaları çok düşük seviyede kalıyordu. Kendi geliştirdiğim bu sistemle kullanılan lipokit kapalı yağ transfer sistemi sayesinde hava ile temas etmeyen yağ dokusunun tutunma oranlarında ciddi artış sağlanmaktadır. Yağ enjeksiyonu zaten yıllardır var olan ve sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Klasik yağ enjeksiyonunda önce yağ dışarı alınır, serumla yıkanarak kandan temizlenir, santrifüje edilerek inceltilir ve daha sonra enjekte edilir. Tüm bu aşamaları en az 30-45 dakika sürer ve yağ hücreleri bu esnada havayla temas ederler, sıcak bir ortamda oksijensiz kalırlar ve birçok aletle temas ederler. Buna engel olarak yağ transferinin daha kalıcı olmasını sağlıyoruz.

Bu sistemin klasik yağ enjeksiyonuna göre avantajları nedir?
Yağların canlı kalma ve tutma oranı daha yüksektir. Enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Vücuttan alınan yağın tamamı toplanabilir. Bu nedenle enjekte edilebilecek yağ miktarı çok daha fazladır.

Vücutta hangi bölgelerde uygulayabiliyorsunuz?
Pop büyütme, meme büyütme, dudak büyütme, çarpık bacak düzeltme, ayak bileği kalınlaştırma, yüz çukurlarını ve çizgilerini doldurma, popo yanlarındaki çukurları doldurma, çok derin akne (sivilce) çukurlarını doldurma, daha önce yapılmış liposuction sonrası oluşan çukurları düzeltme, el sırtının derisini kalınlaştırma...

Yağ transferi ile bacak şekillendirme
Bacak şekillendirme konusu ilginç: bu konuyu biraz açalım... Bacaklardaki estetik sorunlar, vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha zor giderilebiliyor. Bacaklardaki kusurları gidermek için bugüne kadar iki temel yöntemden yararlanılıyordu. Bunlardan ilki protez takılması, ikincisi ise dolgu maddesi kullanılmasıydı. Protez takılması hayli zor bir işlem... Dolgu maddesi ile müdahale ise son derece pahalı. Bu yöntemle Yağ Transfer Sistemii bacak estetiğinde de uygulanmaya başlandı.

Cihantimur Yağ Transfer Sistemi'inde vücuttan çekilen yağ, önce steril ve havasız bir ortama alınıyor. Yağ, oradan da özel geliştirilmiş bir cihazla vücudun diğer bir bölgesine transfer ediliyor. Böylece, yağ hücreleri havayla ve tıbbi aletlerle temas etmiyor ve tutunma oranları da yükseltilmiş oluyor. Söz konusu yöntemde enfeksiyon riski de yok denecek kadar az. Vücuttan alınan yağın tamamının depolanmasına olanak tanıması sayesinde de enjekte edilebilecek yağ miktarı çok daha fazla oluyor.

Bülent Cihantimur, söz konusu yöntemle ilgili olarak şunları söylüyor: “Herkes biçimli, güzel bacaklara sahip olmak ister. Kimi şanslıdır, doğuştan böyle bacaklara sahiptir. Doğuştan şanslı olmayan insanlardan bazıları da modern tıptan yararlanma yoluna gider. Fakat yaygın olarak kullanılan protez ve dolgu yöntemleri, hem hasta hem doktor açısından zorluklar arz ediyor. Kendi geliştirdiğim yağ transfer sistemi ile bu zorlukları aşıyor ve daha kolay, daha etkili ve maliyet açısından da daha avantajlı bir müdahaleyi mümkün kılıyor.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön