Masrafsız nişan yapmak için...

Evlenen çiftlerin maddi açıdan daha da zorlanmaması için söz/nişan masraflarını azaltmanın yollarını sıraladık!

Masrafsız nişan yapmak için...

Yeni bir ev kurma, gelinlik, damatlık, düğün salonu derken evlenecek çiftlerin maddi yükü kaldırılamaz hale gelebiliyor. İşte bu nedenle maddi açıdan kendinizi zorlamadan nişan yapmak için dikkat edilmesi gereken şeyleri hazırladık.

 

Söz ve nişanı bir yapın

Tören sayısı arttıkça maliyet de artar. Bu nedenle birbirinden pek de farklı olmayan bu iki töreni bir arada yapın. Böylece hem fazladan stres yapmamış olursunuz hem de daha az harcama yaparsınız.

 

Davetli sayısını az tutun

"Alınır, darılır, gücenir" diye davetli sayısını artırırsanız davetlileriniz eve sığmaz ve mekan tutmak zorunda kalırsınız. Nişan için mekan tutmak da düşündüğünüzden çok daha maliyetli olabilir. Bu nedenle nişanlanacak çiftin kendi ebeveynleri ile oturup konuşmaları ve yalnızca ev ahalisinden oluşacak bir organizasyon konusunda uzlaşmaya varmaları maddi açıdan zorluk yaşamamaları için oldukça önemlidir.

 

Hazırlıkları abartmayın

Söz masası hazırlamak şu sıralar çok popüler ancak sizi zorluyorsa çok gösterişli masalar hazırlamak yerine sade bir masa hazırlayıp şık bir köşe yapabilirsiniz. Söz pastanızın, fotoğraflarınızın, söz tepsinizin olacağı küçük bir masanın yanlarını renkli uçan balonlarla süsleyebilirsiniz.

 

Tek güne özel herhangi bir eşya almayın

Yeni evinizde kullanacağınız bir tepsiyi söz tepsisi yapabilirsiniz. Yalnızca söz gününe özel damat fincanı veya söz masası aksesuarları gibi şeyleri tercih etmemeniz de harcamalarınızı azatlmanıza yardımcı olur.

 

"Adettendir" diye harçlık dağıtmayın

Kapı tutma, ayakkabı saklama, kız göstermeme gibi çeşitli adetleri yapmamanızda; yapacaksanız da abartmamanızda fayda var.

 

Kıyafetinizi tek güne özel almayın

"Nişanlık" anlayışımızı biraz değiştirmemizde fayda var. O çok gösterişli kıyafetlere hem çok paraha harcıyoruz hem de sonrasında başka bir davette giyemiyoruz. İşte o nedenle ayakkabı ve kıyafet seçerken başka bir yerde de giyilebilir olmasına dikkat edin.

 

Nişan hediyelerinizi kendiniz hazırlayın

Nişan gününüze özel hatıra olsun diye dağıtacağınız hediyelikleri kendiniz de yapabilirsiniz mesela küçük kavanozlarda mumlar iyi bir alternatif olabilir.

 

Hazırlayan: Dilay Argün

 

 

Söz masası süsleme örnekleri

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön