Evlilikte mutluluğu korumak için yapılması gerekenler nelerdir?

Mutlu bir evlilik yaşam stresi ile başa çıkmayı kolaylaştırırken, mutsuz bir evlilik büyük bir stres kaynağıdır.

Evlilikte mutluluğu korumanın 4 yolu

Hatta tatmin edici olmayan bir evliliği sürdürmek hayatın diğer alanlarındaki stresi de artırabilir. Tükenmiş ve yorgun evlikler, sürekli kavga ve tartışma ile geçen evlilikler kadar kötü olmasa da çiftler için problem haline gelebilir.

 

Araştırmalara göre birlikte eğlenebilmek evli çiftlerin mutlulukları için en önemli unsur. İlişkide yaşanan monotonluk çiftlerin sıkılmalarına ve birbirlerinden uzaklaşmalarına neden oluyor. Mutlu bir evliliğin anahtarı da 'hiç kavga etmemek' değil, çiftlerin aralarındaki anlaşmazlıkları, birbirlerine olan saygılarını yitirmeden, uzlaşarak çözebilmeleri.

 

Yaşamda karşılaşılan problemleri birlikte çözmeye çalışmak, çiftlerden birinin sıkıntılı olduğu zamanlarda diğerinin ona destek olması çiftleri birbirlerine yakınlaştırıyor. Bununla birlikte, mutlu ve monotonluktan uzak bir evlilik için, çiftlerin ilişkilerinde heyecan yaratabilmeleri çok önemli.

 

Peki, bir yanda hayatla boğuşurken evliliğinize nasıl heyecan katabilirsiniz? İşte size birkaç öneri:

 

Mutlaka haftada bir gece kendinize zaman ayırın ve birlikte bir şeyler yapın

İdeal olarak, evden uzaklaşın. Yemeğe ya da sinemaya gidebilirsiniz. Hatta bir gece kulübüne gidip, sabaha kadar dans edebilirsiniz. Bu size eğlenmeniz, yeni yerler keşfetmeniz ve baş başa birlikte olmanız için bir fırsat.

 

Düzenli olarak yeni şeyler deneyin

Hafta sonlarınızda ya da tatillerinizde sürekli aynı şeyleri yapmayı bırakın. Daha önce yapmadığınız şeyleri yapın. Birlikte ata binmeyi ya da dans etmeyi öğrenin. Farklı restoranları deneyin. Bu tür birlikte yapacağınız etkinlikler yaşamınızdaki stresi azaltmaya yardımcı olur ve birlikte yeni şeyler öğrenerek, gelişmenizi sağlar.

 

Birbirlerinizin yaşamlarına aktif olarak katılın

Eşinizin hayatına dahil olun. İş arkadaşları ile tanışın. Gün sonunda evde buluştuğunuzda, gün içerisinde neler yaşadığınızı, mutluluklarınızı, problemlerinizi paylaşın. Çocuklarınız varsa, onların hayatına da birlikte dahil olun. Bu şekilde yaşamın ve ebeveyn olmanın getirdiği stres azalacaktır.

 

Daha fazla eğlenin

Birlikte eğlenmeyi ilişkinizin bir parçası yapın. Espiri anlayışınızı geliştirin. Hayattan ve birbirinizden zevk almaya bakın. Sorumlulukların ve stresin eğlenmenize engel olmasına izin vermeyin.

 

Bu önerileri uygulamak hayattan daha fazla zevk almanıza, stresinizin azalmasına ve evlilikteki mutluluğunuzun artmasına yardımcı olabilir. En azından deneyin, mutlaka faydasını göreceksiniz.

 

 

Evlilikleri güçlü kılan 10 alışkanlık
+10
Birbirini değiştirmeye çalışmamak Muhtemelen çoraplarını ortada bırakmasın istiyorsunuz ya da sizin arkadaşlarınızla da kendininkiler gibi iyi anlaşmasını… Ama belki de ilk zamanlar sizi çeken özelliklerinden biriydi lavabodaki saçları fark etmeyişindeki rahatlık. İngiliz Terapist Darren Wilk, “Mutlu çiftlerde gördüğümüz şeylerden birisi partnerlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmamaları ve oldukları gibi kabul etmeleridir” diyor ve devam edior: “Birbirlerinin kişilikleri ile çatışacaklarına, olumlu ve çekici taraflarını görüp onları gündemde tutmaya çalışmalılar, sonuçta en başta yakınlaşma ve şu anda birlikte olma sebepleri işte onlar.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön