Cinsel sağlığınız için 7 altın kural

Cinsel sağlığınız için 7 altın kural

Cinsel hayatı aktif olan bireylerin dikkat etmeleri gereken belli başlı kurallar vardır. Özellikle çok eşli cinsel hayatı olan bireylerin daha dikkatli olmaları gerekir. Sağlıklı bireyler olarak hayatımıza devam etmek istiyorsak cinsel konularda da dikkat etmemiz gereken birçok husus bulunur. 

 

Cinsellik ile tanışan her birey sağlığını da düşünerek bazı konulara dikkat etmelidir. Cinsel ilişki esnasında kondom kullanmak, kişisel hijyene dikkat etmek, tek eşlilik gibi unsurlar insan sağlığı için önemlidir. Fakat tek başına kondom kullanmanın da yüzde 100 koruma sağlamadığını bilmeli ve ona göre hijyene önem vermeliyiz. Cinsel beraberlik yaşayan çiftlerin kişisel hijyenlerine dikkat etmemeleri durumunda cinsel yolla ortaya çıkacak hastalıklar kaçınılmaz olacaktır.

 

Cinsel yolla ortaya çıkan hastalıklar şöyle sıralanabilir:

Human Papilloma Virüs (HPV): Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan yaygın olan HPV (Human Papilloma Virüs) genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır. Genital bölgede siğillere neden olabilen bu hastalık bazen de ileri boyutlarında serviks (rahim ağzı) ve başka kanser türlerine yol açar. Vücudun bağışıklık sistemi, siğillerin meydana gelmesine izin vermeden önce HPV enfeksiyonunu yenerler. Lezyonlar küçük karnabahar şeklinde veya ufak sap benzeri çıkıntılar şeklinde oluşum gösterirler. Genital siğiller kadınlarda çoğunlukla vulvada oluşurlar. Anüste, serviks ya da vajinada kendisini gösterirler. Erkeklerde ise penis ve skrotum veya anüs çevresinde genital siğiller meydana gelir. Kaşıntıya neden olan siğiller nadiren de olsa rahatsızlık verebilirler.

 

HIV (AIDS): HIV kelimesinin açılımı 'Human Immmunodeficiency Virus' (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’dür. Bu virüs insanın bağışıklık sistemini zayıflattığı anlamına gelir. HIV bağışıklık sistem hücrelerini hedef alarak enfeksiyon oluşturabilir ve enfeksiyon ilerlerse Edinilmiş İmmün Yetmezlik Sendromuna (AIDS) neden olur.

 

Hepatit B: İnflamasyonlu karaciğer hastalığıdır. Kişinin kan ve diğer vücut sıvıları ile bulaşır. Hastalık genellikle doğumda çocuğa geçer.

 

Bel soğukluğu (Gonore): Kadın ve erkek olarak her iki cinste de görülebilir. Üreme sistemi, rektum (kalın bağırsağın son kısmı) ve boğazda enfeksiyonlara yol açar.

 

Frengi (Sifiliz): Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaygın olanıdır. Bu hastalığa Treponema Pallidum adı verilen mikroorganizma neden olur.

 

Klamidya enfeksiyonu: “Chlamydia trachomatis” adı verilen bakteri bu hastalığa neden olur. Gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların en yaygınıdır.

 

Mikoplazma enfeksiyonu: Genellikle cinsel yolla bulaşan hem kadın hem erkeklerde genital enfeksiyona neden olan mikroorganizmalardır.

 

Yumuşak çıban (Şankroid): Tropikal iklim kuşağında yer alan bölgelerde daha sık görülen bir hastalık türüdür. Genital bölgede yaraların oluşmasına neden olur.

 

Donovanoz: Az gelişmiş ülkelerde sıklıkla görülen bakterilerin yol açtığı bir hastalıktır. Tedavinin yetersizliği nedeniyle genel olarak tedavisiz olarak süregitmektedir.

 

Uçuk (Herpes Simpleks virüs enfeksiyonu): Cilt ve mokozalarda görülen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

 

Molluskum Kontagiosum: Ciltte veya çok nadiren ağız içi veya vajina gibi müköz membranlarda görülen, özellikle de cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

 

Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu: Dünya çapında yaygın olarak görülen bir virüstür. Genellikle çok sayıda kişiyle ilişki yaşamış kadınlarda görülür. Hastalığın yaş aralığı 16-35 arasındadır.

 

İnsanların gelişim döneminin temel parçalarından biri olan cinsellik kimlik oluşmasında önemli bir yer tutar. Cinselliğin altında şefkat, güven, arzu ve tatmin duyguları yatar. Her birey cinselliği içinde bulunduğu koşullara göre farklı şekillerde yaşayıp deneyimler. Cinsellik; fiziksel sağlığın yanı sıra insanların duygusal, zihinsel ve sosyal olarak cinsellikle ilgili iyi hissetme durumudur. Tüm bunların olması ise bireylerin sağlık sıkıntılarının olmamasıyla ilgilidir. Sağlıklı cinsel ilişkinin ilk koşulu partnerler arasında olumlu ve saygılı yaklaşımdan geçmektedir. Cinsellikle bulaşan hastalıkların çoğu kan ya da vücut sıvılarından bulaştığı için vücut bütünlüğü her şeyden önemlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda tedaviyi aksatmamalıyız. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için önce kendi vücudumuzu korumamız gerekmektedir.

 

İşte cinsel sağlığınız için 7 altın kural:

1- Tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.

2- Genital bölge daima kuru olmasına özel gösterilmelidir. Çünkü mantar ve bakteriler nemli ortamlarda ürerler.

3- Günlük iç çamaşırı değiştirmek ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmek.

4- Cinsel ilişki öncesi korunmanın önemini bilmek. Bunun için kişinin kendine göre korunma yöntemlerini belirlemesi.

5- Kadınlar genital bölgelerinde tahriş ve iltihaba neden olmamak için ağda ve jilet dışında yöntemler tercih etmelidir.

6- Klozet kapağında tek kullanımlık kâğıtlar kullanmak.

7- Düzenli olarak jinekolojik muayene olmak.

 

Yazı: Op. Dr. Yasir Gözü

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön