Buhran döneminden çıkma çılgın bir dans: Lindy Hop

Son günlerde ülkemizde de çokça popüler hale gelen Lindy Hop, aslında çok uzun yıllar önce ortaya çıkan bir dans türü.

Buhran döneminden çıkma çılgın bir dans: Lindy Hop

Lindy Hop nedir?

Lindy Hop, özgürleştirici, katı teknik kurallara bağlı kalmayan, enerjik ve hareketli bir dans türüdür. Amerika’nın Büyük Buhran ile uğraştığı 1920’lerin sonunda orkestraların büyümesi, jazz’ın dallara ayrılıp swing’in doğmasıyla o zamanlar Charles Lindberg’in Atlas okyanusunu uçarak aşmasına ithafen ortaya çıkmıştır. Doğum yeri New York, Harlem’dir. Kökleri Avrupa ve Afrika geleneklerine dayanır. Kalabalık gruplarla yapılan sosyal bir danstır. Dansın adında geçen Lindy kelimesi aynı zamanda “genç kız” demektir ve Hop ise swing dansları için kullanılan bir terimdir.

 

Lindy Hop nasıl yapılır?

Temel birkaç adımı öğrendikten kendinizi müziğin akışına bırakarak bu dansı kolayca yapabilirsiniz. Zaten katı kurallara bağlı kalmadan, özgür hareket alanına sahip olabildiğiniz bir dans türü olduğu için genellikle doğaçlama ilerler. Dans ederken biraz komik ve zevzek de olabiliyorsanız, işte o zaman bu konuda çok daha başarılı olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, partnerlerin birbiriyle uyum içinde olmasıdır. Dans türlerinin hepsinde bir “yöneten”, bir de “eşlikçi” vardır. Eşlikçi ve yöneten rol değiştirebilse de roller üstlenildiğinde aradaki ilişki de ona göre kurgulanır. “Aerial” denilen akrobatik hareketleri yapmak başlangıçta biraz zaman alabilse da pratik ile zaman içinde güzel figürler ortaya çıkarılabilir. Bu dans için Lindy Hop kurslarına yazılabilirsiniz.

 

Lindy Hop’un alt türleri nelerdir?

Lindy Hop, swing dansının alt türlerinden biri olarak doğmuş olsa da kendisi başka danslara ilham olmuştur. Bugün her yerde sıkça karşımıza çıkan hip hop, Lindy Hop’tan türemiştir. Aynı zamanda boogie-woogie, rockeswing, rock’n roll, jazz dance gibi dansların atası bu danstır.

 

Lindy Hop yaparken ne giyilir?

Lindy Hoppers olarak adlandırılan dansçıların, ayaklarına dolanacak uzun parçalardan, düşük bel kıyafetlerden uzak durması gerekir. Klipsli parçalardan ziyade, düğmeli parçalar tercih etmeniz daha rahat dans etmenizi sağlayacaktır. Özellikle vintage severlerin çok hoşuna gidecek 30’lar tarzı, kısacık havai etekler, çizgili üstler, yakalı tişörtler en çok kullanılan parçalardandır. Topuklu ayakkabı tercih edenler topuğun kısa ve kalın olmasına özen gösterebilir ama topuksuz bez ayakkabılar da iş görecektir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön