Çocukların başarısında teknolojinin etkisi nedir?

Çocuğunuzu teknoloji konusunda fazla kısıtlamanız onun başarısız olmasına sebep olabilir...

Çocukların teknoloji kullanımı kısıtlanmalı mı?

Çocuklarının teknolojik aletleri kullanmasına sınırlama getiren ebeveynler uzun vadede aslında çocuklarına zarar veriyor olabilir. Zürih Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bu çocuklar akademik başarı konusunda yaşıtlarının gerisinde kalıyor. Bilgisayar, akıllı telefon, televizyon ve oyun konsolları gibi modern teknoloji aletlerinin olumlu ve olumsuz birçok etkisi olduğu yıllardır söyleniyor. Bu tarz teknolojik aletlere her an ulaşılabilme imkanının özellikle gençlerde iletişim yeteneklerini kötü yönde etkilediği ve kavrama yeteneğini zedelediği düşünülüyor. Bu tip kötü örnekler göz önünde bulundurulduğunda da ebeveynlere çocuklarının teknolojik aletleri kullanım süresine dair sınırılamalar getirilmesi gerektiği öneriliyor.

 

Öğrencilerin akademik başarıları incelendi

Zürih Üniversitesi iletişim uzmanları, ebeveynlerin koyduğu bu kuralların çocukların akademik başarılarını nasıl etkilediğine dair bir araştırma yaptı. ABD’de çeşitli kültürlerden öğrencilere sahip olduğu bilinen üniversitelerden seçilen yaklaşık 1100 birinci sınıf öğrencisi ile görüşüldü. Araştırmada öğrencilere çocukluk yıllarında nasıl kurallarla karşılaştıkları soruldu ve bunların akademik başarılarına etkileri incelendi.

 

Başarıyı hedeflerken başarısızlığa sebep olmak

Araştırmacılar, aileleri tarafından teknolojik aletleri kullanma konusunda katı kurallara maruz kalan öğrencilerin yaşıtlarına kıyasla daha başarısız oldukları sonucuna vardı. Aslında ebeveynlerin, çocukları okulda daha başarılı olsun diye kural koydukları düşünüldüğünde, çıkan bu sonuç oldukça şaşırtıcıydı. Çünkü görüldüğü üzere koyulan sınırlamalar başarıya değil başarısızlığa yol açmıştı. Bu noktada bazı insanlar bu konunun teknolojiyle değil de öğrencilerin ebeveynleriyle alakalı olduğunu savunabilir. Fakat benzer bir araştırma lise öğrencileri üzerinde de yapılmış ve benzer sonuçlar alınmış.

 

 

Sağlık sorunundan kaynaklı kısıtlamalar mantıklı

Teknolojik alet kullanımının kısıtlanması hareket eksikliği, göz yorulması, duruş bozukluğu vb. sağlık sorunlarından kaynaklandığında ise konu biraz boyut değiştiriyor. Bu gibi sebeplerden dolayı teknolojik alet kullanımında kısıtlamaya maruz kalan çocuklar okulda daha başarılı olmuş. Araştırmacılar, bu noktada ebeveynlerin sadece çocukları kısıtlamakla kalmadığını ve onları yararlı aktivitelere teşvik ettiğini, bunun da uzun vadede onlar için yararlı bir şey olduğunu belirtiyor.

 

Kısıtlamaların diğer sebepleri

Araştırmacılar, ebeveynlerin cinsiyetinin, eğitim seviyesinin ve etnik kökeninin de teknolojik alet kullanımında sınırlamalar getirirken gösterdikleri sebeplerde etkili olduğunu belirtiyor. Ebeveynlerin kız çocuklar için kısıtlama yapmasının en büyük sebeplerinden biri internetteki güvenlik ve gizlilik ihlali ihtimali, erkekler içinse zamanı boşa harcamayı engelleme isteği. Araştırmacılar ailelere çocuklarıyla birlikte teknoloji konusunda fikir alışverişi yapmalarını öneriyor ve hatta teknolojik aletleri çocuklarıyla beraber kullanarak kendilerini geliştirebileceklerini de belirtiyor.

 

 

Kaynak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön