Çocukları fazla korumak onlara zarar veriyor

Bütün ebeveynler çocuklarını kötülüklerden korumak ister. Fakat her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası çocuklar için zararlı. Peki araştırmacılar bu konuda neler söylüyor?

Çocukları fazla korumak onlara zarar veriyor

Helikopter ebeveynlik olarak da bilinen aşırı korumacı ebeveynlik çocuklarının üstüne fazla düşen ebevyenleri tanımlamak için kullanılan bir terim. Bu terim, ebeveynin çocuğunu sürekli korumasını ve çocuğun kendi kendine en ufak özgür bir hareket sergilemesini engellediğini göstermek için kullanılıyor.  

 

İngiltere'de 422 çocuk üzerinde yapılan, Minnesota Üniversitesi, Kuzey Carolina Üniversitesi ve Zürich Üniversitesi tarafından yürütülen ve Amerikan Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü tarafından finanse edilen bir araştırmanın sonuçlarına göre eğer anneler çocuklarıyla sadece onları gözlemlemek adına oyun oynuyor ve dağılan oyuncaklarını kendisi topluyorsa çocuklar 5 yaşına gelene kadar duygularını ve dürtülerini kontrol etmekte zorlanıyor. Aynı zamanda çocuklar 10 yaşına gelene kadar da duygusal problemler ve okulda zorluklar yaşıyorlar.

 

Araştırmadaki çocuklar 8 yıl boyunca 2, 5 ve 10 yaşlarında gözlemlendi. Bu araştırma sadece annelerin çocuklarıyla oyun oynarken 6 dakika boyunca gözlemlenmesi üzerineydi ve önemli olarak sayılabilecek diğer etkenler örneğin ev ortamı ve rutini, çocuğun diğer yetişkinlerle –örneğin babasıyla iletişimi hesaba katılmadı. Araştırmacıların öncelikli amacı 2 yaşındaki çocuklarda duygu kontrolünü, 5 yaşındakilerde ani tepkileri ve 10 yaşındakilerde de duygusal ve okul problemlerini gözlemlemekti. Bu gözlemlerden elde edilen sonuçlara göre araştırmacılar, küçük yaştaki çocukların yeni şeyler denemesinin ve problemlerini anneleri işe dahil olmadan kendilerinin çözmesinin, çocukların yeteneklerini geliştirmeleri ve duygu ve dürtülerini kontrol etmeleri açısından önemli olduğunu belirtti.

 

Araştırmanın çocukların kendi kendilerine bir şeyleri başarabilmeleri için zamana ihtiyaçları olduğunu gösteren sonuçları kesinlikle doğruyken, çocukların okulda yaşadığı sorunlar için tamamen anneyi suçlamanın da heves kırıcı ve yararsız olacağı ise ortada.

 

Kaynak

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön