Çocuğunuzu dinlerken göz teması kurun!

Çocuklarınızla iletişim halindeyken göz teması ve beden dili iletişimin kaliteli olmasını sağlıyor.

Çocuğunuzu dinlerken göz teması kurun!

İyi bir yol gösterici olmanın birinci koşulu çocuklar ile sağlıklı bir iletişim kurmak. Bu iletişimi kurarken iletilen bilginin çocuk tarafından doğru algılanabilmesi için sözsüz iletişimin sözlü iletişimi desteklemesi gerekiyor. Uğur Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörü Ayşegül Gürcü, beden dilinin anlatılmak istenen mesaj üzerinde güçlendirici ve zayıflatıcı etkisini bulunduğunu belirtiyor.

 

Çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmak için sözsüz iletişimin sözlü iletişimi desteklemesi gerekiyor. Çocuklar onları dikkate aldığımızı anlamları için konuşurken göz teması kurulmalı ve dik oturulmalıdır.

 

ÇALIŞAN ANNE OLMAK Çalışan anne arada kalan annedir... ALERJİK ANNE ANLATIYOR...

 

Göz teması iletişimin kalitesini belirliyor

Çocuğunuzu dinlerken, gerçekten ilgilendiğinizi ve dinlediğinizi düşünmesi için öncelikle gündelik uğraşlarınızdan uzaklaşıp çocuğunuzun gözlerine bakmalısınız. Böylece çocuğunuz kendini değerli hissedecek ve birlikte geçirdiğiniz zamanın kalitesini artırmış olacaksınız.

 

Çocukla kurulan iletişimde göz teması kadar iletişim esnasında gözlerin aldığı şekil de önemlidir. Çocuğunuz okulda yaşadığı bir sorunu size anlatırken sözlerinizle anlatmasını teşvik edip, gözlerinizi açıp şaşkın bir ifade ile ona bakarsanız çocuk tedirgin olacaktır. Anlattığı şeylerin anlatılmaması gerektiğini düşünecek ve sizinle paylaşımlarına sınırlama getirecektir. Aynı şekilde gözlerinizi kısarak ona bakmanız da kızgın olduğunuzu düşündürecektir. Önemli olan bütün bu göz hareketlerinizin konuştuklarınızı destekler şekilde olmasıdır.

  

Dik oturmak ve gülümsemek aranızdaki bağı güçlendirir

Çocuk ile iletişim kurarken dik oturmaya özen gösterilmelidir. İletişim kurarken arkaya yaslanmanız ya da bacaklarınızı öne uzatarak oturmanız çocuk üzerinde dikkate alınmadığı hissiyatı yaratıyor. Bu nedenle çocuğunuzla konuşurken dik oturmaya özen gösterin. Dik oturmanız ve gülümsemeniz aynı zamanda çocuğu ebeveyn karşısında kendisini rahat, güvende ve mutlu hissettirecektir. Çocuk yaşadığı olumlu veya olumsuz olayları sizinle paylaşmaktan çekinmeyecek. Böylelikle iletişiminiz çok daha sağlıklı olacak ve aranızdaki bağı güçlenecektir.

 

 

Heykeller ve komik çocuklar
+27
Çocukların içindeki masumluğu en iyi anlatan fotoğraflar...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön