Bahar yorgunluğundan daha az etkilenmek için ipuçları

Bahar yorgunluğa rağmen hayata yetişebilmek kolay değil; birkaç ipucunu kullanmak şart...

Bahar yorgunluğundan az etkilenmek için ipuçları

Bu hafta ülkeye bir şeyler oldu. Bütün cemreler düştüğünden mi, manolyalar açtığından mı, bahar artık iyiden iyiye yüzünü gösterdiğinden midir bilmem bir yandan bahar yorgunluğu çökerken bir yandan da aktiviteler ve yenilikler tam gaz meydana çıktılar. Bu yorgunluğa rağmen hayata yetişebilmek kolay değil; birkaç ipucunu kullanmak şart... Şunlar gibi:

 

Bol bol taze sebze ve meyve tüketmek enerjinizi korumanıza ve metabolizmanızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur diyor bilen kişiler. Lakin bu mevsim meyvenin en kesat olduğu mevsim. Hâlâ kışın başından kalma elmalar armutlar, çileğe, kiraza ise daha çok var. En iyisi hem kendimiz hem de çocuklar için sebzeye ağırlık vermek. Bakla ve enginar başladı bile... Eh, yeşil salatalar ve otların da zamanı sayılır... Sizi bilmem ama ben sürekli uyumak istiyorum. Gece erken yatan ve sabah erken kalkan bir tip olmama rağmen uykum yetmiyor. Uzay’ın da öyle. En iyisi öğlen 5-10 dakika bile olsa bir kestirebilmek bir de açık havada yürüyüş yaparak, boş zamanları mümkün olduğunca doğada geçirerek uyanış enerjisinden beslenmek. Su şişemi yanımda taşımam da bahar rehavetine karşı aldığım önlemlerden biri. Her zaman olmasa bile özellikle yorgunluğumun arttığı evrelerde suyumu yanımda taşımanın ve uyku bastıkça su içmenin olumlu etkisini görüyorum. Uzay’a da kendime de D vitamini takviyesi veriyorum; bir yandan da güneşe rastlarsam ellerimi ve yüzümü ona dönüp bir beş dakika duruyorum. D vitamini enerjimin ciddi anlamda yükselmesine yol açıyor.

 

YOL GÜVENLİĞİ İÇİN… Uber ve bitaksi gibi teknoloji i... EMZİRME HAKKINDA HER ŞEY Pınar Ayata, emzirme konusunda m...

 

Kızlar da mühendis olabilir...

Ford Otosan’ın Koç Holding’in Ülkem İçin projesi kapsamında, Uçan Süpürge ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesi başlıyor. Projenin çıkış noktası 2015 yılında işe alınacak mühendislerin yarısının kadın olmasına karar verilmesi lakin yeterli kadın mühendis bulunamadığı için hedefe ulaşılamamasından kaynaklanıyor. Bu gerçekle karşılaşan kurum yetkilileri mühendisliğin erkek mesleği olduğuna dair toplumsal cinsiyete dayalı önyargıları kırmak ve kız öğrencileri mühendislik okumaları için bilgilendirerek teşvik etmek için harekete geçiyorlar. 24 ay sürecek olan projenin uygulaması için Uçan Süpürge Toplumsal Cinsiyet uzmanları, Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık uzmanları ve firmanın gönüllü mühendisleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Ford bayilerinden destek alınacak. 24 ay süresince 81 ildeki 81 lisede, 8.100 kız ve 8.100 erkek lise öğrencisi ile velilerine ve öğretmenlerine ulaşılması hedefleniyor. Proje sonunda üniversitelerde mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilere, Ford Otosan’da staj imkânı da sunulacak.

 

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2015 yılında hazırlanan istatistiksel verilere göre;

Mühendislik fakültelerinde öğrenim gören erkek öğrenci sayısı 182.023, kız öğrenci sayısı 72.347.

Gıda işleme alanında erkek öğrenci sayısı 5.602, kız öğrenci sayısı 13.112.

Elektronik ve otomasyon alanında erkek öğrenci sayısı 80.969, kız öğrenci sayısı 24.226

 

Çocukların zekâ gelişimi için her gün 2 bardak süt

Gelişme çağındaki çocukların yeterli miktarda süt içmesine mutlaka dikkat etmek gerektiğini söyleyen uzmanlar, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde günde 2 bardak süt içilmesinin zekâ gelişimi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

 

Özellikle öğrenciler hayli yorucu bir tempoda. Uzmanlar, çocukların bu yoğun dönemde zihinsel ve fiziksel gelişimleri için süt içmeleri gerektiğini söylüyor. Sütün beyin ve sinir hücreleri oluşumu için gerekli olduğunu vurgulayan uzmanlar, protein, kalsiyum, fosfor gibi besin ögeleri ile B2, B6, B12 ve A vitaminlerinin çoğunun sadece sütte olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, sütün zekâ gelişiminde de önemli rol oynadığının altını çiziyor.

 

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Süt, başta protein olmak üzere kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi iskelet sistemimiz için gerekli olan tüm besin öğelerini içermektedir. Çocukların büyüme ve gelişme döneminde süt gerçek anlamda yaşamsal bir sıvıdır, çocuğun beyin gelişiminde ihtiyaç duyulan vitamin, iyot, çinko ve folik asit gibi vitamin ve mineraller sütün içinde bol miktarda bulunmaktadır” dedi. İnanç, sütün içeriğinde yüzde 40’tan fazla besin öğesinin bulunduğunu, aynı zamanda içindeki yüksek su miktarıyla sıvı almayı çocuklar için zevkli hale getirdiğini vurguluyor.

 

Damak zevki anne karnında oluşuyor

Son araştırmalara göre, kadınların gebelik sırasında yedikleri besinler, amniyotik sıvıya intibak ederek fetüsün damak zevkini oluşturuyor. Tatlı ve tuzlu tatlara karşı yönelimimiz de rahimde başlıyor. 21. Haftadan itibaren fetüs, koku ve tat duyularını kullanarak çeşitli tatları ayırt edebiliyor. Philadelphia’daki Monell Kimyasal Duyu Merkezi’nden Julie Mennella, amniyotik sıvının tadı ve kokusu olan kimyasallarla dolu karmaşık bir ‘ilk besin’ olduğunu söylüyor. Düzenli yineleme ile kendinizi birçok gıdadan keyif alacak şekilde eğitebilirsiniz yani fetüs, rahimde sebze tatmaya alıştığında, bebeği farklı gıdalara alıştırmak kolaylaşabilir.

 

 

Havuca bayıldılar

Mennella tarafından yapılan bir deneyde bir grup anne adayı hamileliklerinin son üç ayı boyunca 3 haftada 4 kez 300 ml havuç suyu içti. İkinci grupta ise aynı uygulama, emzirmenin ilk iki ayı boyunca sürdürüldü. Kontrol grubu ise havuç suyundan tamamen uzak durdu. Utero ve anne sütü aracılığıyla yüksek konsantrasyonlarda havuca maruz kalan bebeklerin, sütten kesilme döneminde mutlu bir şekilde havuç yedikleri görüldü.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön