Fetal alkol sendromu nedir?

Hamilelikte alkol tüketen Kathy, fetal alkol sendromuna yakalanan çocuğunu ve yaşadıklarını anlatıyor.

Hamilelikte alkol tüketen annenin hikayesi

Annesi ve üvey babası ile aynı evde yaşıyan Karli Mitchell, beş çocuklu bir ailenin ikincisi. Yatak odasında oyuncak bebekler ve Hello Kitty kitapları saklıyor. Karli çocuk olsaydı eğer, bunlar tamamen normal olurdu. Ama Karli bir yetişkin. 43 yaşında ve ilkokul birinci sınıfa giden çocukların gelişimsel evrelerine denk bir yerde bulunuyor. Annesinin hamilelik boyunca alkol tüketmesi nedeniyle Karli’ye 16 yaşındayken fetal alkol sendromu teşhisi konuldu.

 

Karli’nin annesi Kathy, The Washington Post’a Karli’nin bu içler acısı durumu ile sonuçlanan bağımlılığını anlattı. Karli’nin rahatsızlığını dünyaya anlatmayı kendine görev edindiğini şu ifadelerle söyledi: “Bunun başka bir çocuğu başına gelmesini önleyebilmek adına elimden gelen her şeyi yapmasaydım kendimi çok daha kötü hissederdim.”

 

Fetal alkol sendromu, ilk kez 1973 yılında keşfedildi. Yani Karli’nin doğduğu yıl... O dönemde hala alkolizmle uğraşan Kathy, çocuğunun engelli olduğunu, lise çağlarında ciddi derece gelişim geriliği göstermeye başlayınca fark etti. Kathy’nin anlattıklarına göre, Karli saati algılayamıyor, bisiklet süremiyordu ve parayı ya da soyut matematik kavramlarını anlayamıyordu. 1989 yılında Kathy, Karli’yi Georgetown Üniversitesi Hastanesi'ne götürdü ve Karli’ye fetal alkol sendromu teşhisi konuldu.

 

“Üzüntüden ve suçluluk duygusundan öleceğimi düşündüm” diyor Kathy ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Hayatımın en kötü anlarından biriydi ve bunun başka bir çocuğun başına gelmesini engellemek için elimden geleni yapmam gerektiğini o an anlamıştım.”

 

Karli, hayatı boyunca gecikmeli gelişim belirtileri gösterdi. Ama doktorlar, bunları çok daha küçük problemlere atfettiler – bebekken oturamaması ya da kronik kulak enfeksiyonları gibi. Ama Karli’nin yaşı ilerledikçe, işler daha da kötüye gitti. İnce ve kaba motor becerilerinde sorunlar, eklem hareketliliğinde zayıflık ve konuşmada gecikme görülmeye başlandı. Bir noktadan sonra doktorlardan biri, beyin felci teşhisi koydu – semptomları fetal alkol sendromununkilerle çakışan birçok hastalıktan ve rahatsızlıktan biri. Daha sonra Karli’nin beyin felci olmadığı ortaya çıktı.

 

“Doktorların fetal alkol sendromunu bir olasılık dâhilinde bile bulundurmadıklarını söylemek daha doğru olur. Çok azı hastalığı teşhis edebilecek şekilde eğitilmiş. Bu sayı o zamanlarda çok daha azdı. Hiç kimse bana alkol tüketimim hakkında soru sormadı” diyor Kathy.

 

Dördüncü ve beşinci çocuklarının ölümü ile tetiklenen psikotik krizden sonra (Karli’nin doğumundan sonra eroin kullanmaya başlamış – iki hamileliği boyunca), 30 yaşında olan Kathy, bir terapötik tedavi merkezinde vakit geçirdi. İyileşme dönemindeyken, hayatını tamamen değiştireceğine dair kendine bir söz verdi.

 

Şu an 61 yaşında olan Kathy, gebelik sırasında alkol kullanımının riskleri ve ailelere olan etkileri konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Ulusal Fetal Alkol Sendromu Organizasyonu’nun başkan yardımcısı. Kathy, kendi hikâyesini anlatarak fetal alkol sendromunun öğrenilmesine ve gelecek vakaların önlenmesine yardımcı olabilmeyi umuyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön