En iyi bakıcıya sahip olduğunuzun işareti

En iyi bakıcıyı bulduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? İşte size, çocuğunuza bakması için kiraladığınız bakıcının en iyisi olup olmadığını gösterecek bazı işaretler.

En iyi bakıcıya sahip olduğunuzun işareti

Bebek bakıcısı bulmak yeteri kadar zor bir durumken, en iyi bakıcıyı bulduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? İşte size, mücevherlerden daha değerli olan çocuğunuza bakması için kiraladığınız bakıcının en iyisi olup olmadığını gösterecek bazı işaretler.

 

Sempatik, pozitif karakter: Bebek bakıcınız etrafına dostluk ve sıcakkanlılık saçıyor mu? Pozitif bir insan mı? Kıymetli çocuğunuza bakmayı kabul edip, bunu çok hevesli bir şekilde, kendisi için bir fırsat olarak mı görüyor? Bakıcınızın sempatik bir kişiliğe sahip olması, çocuğunuzla eğlenerek, neşeli şekilde vakit geçirebileceğini gösteren önemli bir ipucudur.

 

İlgili sorularla bağ kurmaya çalışmak

Bakıcınız ilk buluşmadan önce veya ilk bir kaç buluşmada pek çok soru sorarak çocuğunuzun hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri anlamaya çalışması, özel olarak onun sevdiği yemekler hazırlaması (Nuggetlarını mikrodalgada mı yoksa fırında mı sevdiğine kadar), hazırladığı sandviçlerin nasıl kesilmesini hoşlandığına kadar sorular sorması, bakıcınızın işini iyi yapmak istediğinin göstergesidir.

 

Zamanında gelmek, her zaman!

Çocuk bakıcılığı gerçek bir meslek gibi yaklaşılması gereken bir iştir. Bunu anlamı işe zamanında gelinmesi gerektiğidir ki ebeveynler de zamanında evlerinden ayrılabilsinler. En kaçınılmaz bazı acil durumlar oluştuğunda dahi, uyuya kalmak, benzin bitmesi, ulaşım aracı bulamaması veya en kötüsü “bir işim çıktı” gibi mazeretleri gelmemek için pazarlık konusu etmemeli. İyi bir bakıcı planlandığı gibi zamanında ve işine hazır olarak gelmelidir.

 

İlk yardım ve kalp masajı eğitimini tamamlamış olması

Pek çok çocuk bakıcısı kendilerini ebeveynlere sunabilmek için seve seve ilk yardım ve kalp masajı eğitimi alırlar. Bazı merkezler özellikle çocuk bakıcılarına çocuk ve gençlere yönelik acil durum yönetimi, asi çocuklarla iletişim kurmaya dair ipuçları, yemek yedirmek vb. eğitimler verir. Eğer bakıcınız bu tarz eğitimler almış veya almayı kabul ediyorsa, bu işe başladığında işini tutku ile yapacağına dair bir işarettir.

 

Çocukla arkadaş olup eğlenebilmeye hazır olarak gelmek

En iyi çocuk bakıcıları, çocuklarla ilgilenmeye kendini hazırlamış olarak gelenlerdir. Girişken bakıcılar beraberlerinde getirdiği basit şeylerle çocukların gönlünü kazanabilirler; özel bir kitap, belki birlikte izlemek için getirdiği favori bir DVD, hatta yanında patlamış mısır veya özel olduğunu düşündüğü bir ikram ile (Şüphesiz önce ebeveynlerin onayını alarak). Bakıcıların ebeveynlerin kalbini kazanmak için kullanacağı şeylerin başında arka sokakta top oynamak gibi basit ve eğlenceli planlar gelir.

 

Eğlenceye uygun giyinmek

Bir bakıcının etkileyici bir kıyafet giyerek gelmesi, kirlenemeyeceğini veya terleyemeyeceğini gösterir ki bu da çocuğunuzla top oynamayacağı anlamına gelir. İyi bir bakıcı etkileyici kıyafet yerine çocuğunuzla eğlenip oyun aktivitelerine girebileceği rahat, ılımlı, yemek veya oyun esnasında kirlendiğine üzülmeyeceği kıyafetlerle gelmelidir. Sandalet, parmak arası terlik veya tenis ayakkabısı oyuna ve harekete hazır olduğu anlamına gelir.

 

Ebeveynleri bilgilendirmek

Bulduğunuz çocuk bakıcısı siz olmadığınızda çocuğunuzla yaptıklarını mutlu bir şekilde size anlatmalı(Çocuğunuzun ışıldayan bir gülümsemeyle onun anlattıklarına detaylar eklemesi daha da iyi bir işarettir). Sizle sadece çocuğunuzun duyma menzili dışında konuşan bakıcılara dikkat etmelisiniz, zira bu size olandan farklı bir şekilde yansıtmaya çalıştığının işareti olabilir. Bazı bakıcılar ebeveynlere yaptıklarını özetleyen notlar bırakır, eğlence özeti, yaşadıkları dokunaklı anlar ve kim ne yedi gibi.

 

Mutlu ebeveyn referansları

Hiç şüphesiz bakıcının referansları kontrol etmeniz gereken ilk şey. Bebek bakıcıları mutlu ebeveyn referanslarını dikkate alırlar. İyi bir bakıcı sizin isminizi kendi “mutlu müşteriler” listesine katmak ve çocuğunuzun onu tekrar, tekrar çağırmanız için size tutturmasını ister!

 

Mutlaka bakıcınızın referanslarını sorup, telefon ile arayıp kendisi ile ilgili bilgi isteyin bu kafanızın daha rahat olmasını sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da çok önemlidir. Referans soruşturmasının zamanında hızlı bir şekilde, o başka bir iş bulmadan tamamlamanız önemlidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Ağustos 2016 Cuma 23:31

  alya iyidir

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:07

  bakırköy'de ki firmanın adı alya danışmanlık

  Cevapla
 •  
  01 Temmuz 2016 Cuma 00:28

  Bakırköy'de bir danışmanlık var. Komşum çocuk bakıcısını ordan bulunca konusu geçmişti. Bende dayımlara söyledim onlarda oradan aldı. İnşallah bir gün ben çocuk sahibiolacağım ve bende bakıcı arayacağım

  Cevapla
 •  
  10 Haziran 2016 Cuma 16:51

  Iyi nasıl saat

  Cevapla
 •  
  20 Kasım 2014 Perşembe 00:17

  peki türkiye şartlarında yukarıdaki özelliklerdeki bakıcıyı bulmak ne kadar zor siz farkında mısınız? :) ben önce dost tavsiyesi ile bakıcı bulmayı denedim ama tavsiye ile iki kişi bulabildiğim için idealimdeki bakıcıya yaklaşamadım bile... sonra danışmanlık firmalarını denedim, onlar zaten içler acısı :( en son internet üzerinden aramaya karar verdim. bir sürü site arasından eleme yaparak şimdi aramamı iki site üzerinden sürdürüyorum, alternatif bol olduğu için şu an şansım yüksek gibi gözüküyor. size de tavsiye ederim http://bacikalfa.com ve https:teyzesizsiniz.com

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön