YKS hazırlık sürecinde nelere dikkat etmeli?

YKS hazırlık sürecinin son virajında yaşam düzenine dikkat etmek şart!

Odak noktanız eksik konular olsun

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın 23 ve 24 Haziran tarihlerindeki Temel Yeterlilik Testi ile Alan Yeterlilik Testi’ne 4 milyon 401 bin 254 başvuru yapıldı. Hayalindeki üniversiteye girmek isteyen adaylar için süreç oldukça kısaldı ve TYT için son 2 aya girildi. Özel Uğur Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi Koordinatörü Nilgün Şekerci, adaylara istedikleri üniversiteyi ve bölümü kazanabilmeleri için kalan süreçte nasıl bir yol izlemeleri konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

 

Sık soru çözerek eksiklerinize yönelin

Son dönemeçte adayları en çok endişelendiren sorunun konuların yetişmeyeceği olduğunu ifade eden Rehberlik Servisi Koordinatörü Nilgün Şekerci; “Adayların artık çok fazla soru çözerek hem farklı soru tiplerini tanımaları hem de eksiklerini yaptıkları yanlışlar üzerinden tespit ederek doğrudan o konuları çalışmaları faydalı olacaktır. Konu bazında testler çözerek yeterliliklerini tespit edip, doğru sayısında istikrarlı olup olmadıklarını ölçmeleri gerekiyor” dedi. Nilgün Şekerci sözlerine şöyle devam etti; “Eksik noktalar tespit edildikten sonra tüm detayları kavranarak konu tekrarı yapmalı ve zaman kaybetmeden testlerle analiz edilmelidir.”

 

İnteraktif videoları deneyin

Şekerci, teknolojinin getirdiği yeniliklerin sınavlara çalışırken verim sağlayacağına inandığını belirtti ve “Birçok öğrenci okuyarak ve not alarak ders çalışmakta zorlandığı için bu soruna karşın günümüzde interaktif videolu ders anlatım tekniği kullanılıyor. Artık ders çalışmak kağıt ve kalemin ötesine geçmiş durumda. Online eğitimler, video ders kayıtları ve mobil uygulamalarla çalışma ile ilgili zorluklar daha rahat aşılabiliyor. Klasik ders çalışma metotları ile verim alamayan adaylar, kalan sürede teknolojiyi kullanarak konu eksiklerini gidermeleri fayda sağlayabilir” dedi.

 

YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor

 

Uyku ve beslenme düzenine dikkat

Sınav haftasında ve özellikle sınav günlerinde uyku sorunu yaşamamak için şimdiden bu düzeni sağlamanın önemine dikkat çeken Şekerci; “Adayların başta uyku olmak üzere beslenme zamanlarını bir düzene oturtmaları gerekiyor. Her gece uyku saati sabitlenmeli, uyanılacak saat de belirlenmeli ve zorda kalmadıkça bu saatlerin dışına çıkılmamalı. Aynı durum beslenme için de geçerli. Stresten dolayı adaylar özellikle son bir hafta vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az besin tüketiyor. Bu durum sınava hazırlanan öğrencilerin bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Adaylar için ders çalışmanın yanı sıra fiziksel egzersizlerin de dahil edildiği bir program hazırlanmalı, biyolojik düzen bu şekilde sağlanmalı” yorumlarında bulunarak, sınava teorik hazırlanmanın yanı sıra, bedensel ve zihinsel olarak hazırlanma gerekliliğinin altını çizdi.

 

Düzenli molalar verin

Zaman kısaldığı için sadece ders çalışmaya odaklanmanın tek başına fayda sağlamayacağını belirten Rehberlik Servisi Koordinatörü Nilgün Şekerci “Adayların kendilerine ders çalışmak dışında zaman ayırmaları konsantrasyonlarını da artacaktır. Bu mola, yarım saatlik bir yürüyüş, arkadaşları ile sohbet olabilir. Kısa molalar sadece odaklanmalarını geliştirmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda verimliliklerini de artıracaktır” dedi.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön