Çocuğunuz okul için hazır peki ya ayakları?

Okullar 16 Eylül’de açılıyor. Doğru ayakkabı seçimi fiziksel aktivitenin arttığı okul döneminde çok önemli görülürken, yanlış ayakkabı seçimi çocukların yetişkin hayatlarındaki omurga problemlerini tetikleyebiliyor.

Çocuğunuz okul için hazır peki ya ayakları?

İçe basmanın artması parmaklarda deformasyona yol açarken, topuk ağrısı da bu dönemde görülen sorunlar arasında bulunuyor.

 

Okul döneminde kullanılacak ayakkabıların, çocukların günlük aktivitelerinin artması nedeniyle özenli bir şekilde seçilmesi gerekiyor. “Seçilecek ayakkabıların, yapılacak aktivitelerde ayağın yaylanma

fonksiyonuna destek olabilmesi için topuğu yumuşak ve iç desteklimalzemeden yapılmış olması öneriliyor” diyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. SelimMuğrabi, ayakkabıların ön bölümlerinin geniş ve yuvarlak olmasına özen gösterilmesini öneriyor. Yanlış ayakkabı seçiminin çocukların, yetişkin hayatlarındaki omurga problemlerini tetikleyeceğini belirten Dr.Muğrabi, spor için ayrı bir ayakkabı öneriyor ve “Çocukların spor için kullandıkları ayakkabıyı günlük yaşamlarında kullanmamaları onları sportif yaralanmalardan korur” diyor.

 

Çocuğunuz düztabansa

Her çocuğu 4 yaşında ortopedist kontrolünden geçirmek gerektiğini söyleyen Dr.Muğrabi, ayakla ilgili küçük yaşta fark edilen sağlık sorunlarının, erkenmüdahale ile çocuğun sosyal ve spor yaşamını etkilemeden çözülebileceğini dile getiriyor. Ayağa dair birçok rahatsızlığın kesin çözümünün olmadığını ama tedavi yolları ve uygun tabanlık yardımıyla, sağlıklı bir yaşam sürmeninmümkün olduğunu kaydeden Muğrabi, “Ayağında; düztabanlık ve yüksek kavis problemi olan çocukların ayakkabılarının içine kişiye özel tabanlıklar konulduğunda, yorulma oranı azalır ve spor başarısı artar” diyor.

 

Okul ayakkabısı seçimine dair 4 tüyo

 • Öncelikli olarak çocuğun ayak yapısının doğru belirlenmesi gerekiyor.

 

 • Çocuğa 5 yaş civarında yaptırılacak muayeneyle ayak yapısıyla ilgili net bilgi elde ediliyor.

 

 • Seçilecek ayakkabının çocuk ayağının yüksek kavisli, normal kavisli ya da düz tabanlık özelliğine göre özel olarak seçilmesi gerekiyor.

 

 • Düztaban çocuklara genellikle içe bastıkları için içi desteklenmiş ayakkabı giymeleri öneriliyor. Seçilen ayakkabının ön bölümünün yuvarlak ve geniş olması, çocuğun ayak parmaklarının sıkışmasını engellemeye yarıyor. Ailelerin özellikle parmak şekil bozukluğunun gelişimini önlemeye yarayacak modelleri tercih etmeleri öneriliyor.

 

Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklara ayakkabı alırken, ayak numaralarının gelişmekte olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyor. “Sağ ve sol tekler ayrı ayrı denetilmelidir” diyen Muğrabi, çocukların ayakları çok hızlı büyüdüğü için yarım numara büyük ayakkabı alınması ile ayakkabının ayağı sıkma olasılığı azaltılabilir” diyor.

 

Çocuklara okula başlarken 2 adet ayakkabı alınması halinde ayakkabılardan biri günlük aktivitelerde kullanılırken diğerinin spor aktivitelerinde kullanılması, ayrıca alınmış ayakkabıların 6-9 ayda bir değiştirilmesi öneriliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön