Küçük Kara Balık'lar engin denizlere açılıyor!

Mevcut okul öncesi eğitim sistemine razı olmayan bir grup velinin biraraya gelerek kurduğu "veli inisiyatifi" ilk anaokulu örneği olan, Türkiye'de Montessori eğitimi veren ilk kurumlardan biri “Küçük Kara Balık Çocuk Evi” kapasitesini arttırırken fiyatlarını da aşağıya çekebilmek için Koşuyolu'ndan Erenköy'e taşınıyor.

Küçük Kara Balık'lar engin denizlere açılıyor!

Mevcut okul öncesi eğitim sistemine razı olmayan bir grup velinin biraraya gelerek kurduğu "veli inisiyatifi" ilk anaokulu örneği olan, Türkiye'de Montessori eğitimi veren ilk kurumlardan biri “Küçük Kara Balık Çocuk Evi” kapasitesini arttırırken fiyatlarını da aşağıya çekebilmek için Koşuyolu'ndan Erenköy'e taşınıyor.

 

2013–2014 Eğitim yılının Küçük Kara Balık Çocuk Evi'nin tüm velileri ve çocukları yani hem küçük kara balıklar hem de büyük kara balıklar için pek çok farklı anlamı olacak. Her şeyden önce üç yıldır okula devam eden küçük kara balıklar bu sene okuldan mezun olup ilkokula başlayacaklar. Onlar engin denizlere açılırken geride kalan daha küçük kara balıklar da yerlerinde durmayacaklar ve yeni bir binaya, Erenköy'e taşınacaklar.

 

Alışıldık olmayan şey ise, okuldan mezun olan çocukların velileri başta olmak üzere bu sene de tüm veliler elele vererek okulun taşınması ve büyümesi için tüm güçleriyle çalışarak "veli inisiyatifi" kavramını bir kez daha gerçeğe dönüştürüyorlar. Bunun aslında bir bayrak yarışı olduğunu hatırlatan veliler; "Bizim kendi çocuklarımız için hayal ettiğimiz ve kurduğumuz yapının bizden sonra da büyüyerek sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için çocuklarımız başka okullarda okuyor da olsa Küçük Kara Balık Çocuk Evi için uğraşmak ve hayallerimizin sürdürülebilirliğini görmek her şeyden önemli" diyorlar.

 

Birbirlerini hiç tanımayan bir avuç ebeveynin bundan üç yıl önce internet sayesinde bir araya geldiğini hatırlatan veliler "ikiyken beş sonra on sonra yirmi otuz olduk, elele verip inanınca gerçekten de hayal ettiğimiz okulu kurabildiğimizi gördük; şimdi bizim çocuklarımız okul öncesi eğitimlerini tamamlıyor olsa da bu okulun küçülmesini değil büyümesini sağlamak, başladığımız işi yarım bırakmamak anlamını taşıyor. Hiçbirimiz sadece kendi çocuğumuzun geleceğini düşünerek başlamadık ki bu girişime" diye de ekliyorlar.

 

Erenköy'deki yeni binalarına taşınmak için çalışmalara ve tanıtıma başladıklarını belirten "Veli İnisiyatifi Bir Montessori Okulu: Küçük Kara Balık Çocuk Evi"nin velileri birlikte bir şeyler başarmanın yapıcı gücüne inanan herkesi çocuğu olsun olmasın aralarına davet ediyorlar. Yeni binalarına taşınma aşamasında yeniden okul tanıtım günleri ve çeşitli etkinlikler düzenleyen büyük kara balıklar yeni binalarında daha çok "Küçük Kara Balık"a ulaşabilmenin mutluluğunu paylaşmak, seslerini duyurmak için destek arayışlarını sürdürüyorlar. Bu amaçla düzenlenen tanıtım toplantılarının detayları şöyle;

 

9 Mayıs- Perşembe , 10:30- Caribou Cafe- Caddesbostan

18 Mayıs – Perşembe, 18:30 – Küçük Kara Balık Çocuk Evi-Koşuyolu

 

Veli İnisiyatifi Okulu ne anlama gelir?

 

Veli İnisiyatifi; işleyen bir okul aile birliğidir. Patron kavramının yerini veli-öğrenci-eğitimci birlikteliğinin alması demektir.

 

Çocuklarını mevcut okullardan farklı bir dünya görüşü ile eğitmek isteyen ebeveynlerin, bir araya gelerek bir dernek kurmaları ve buna bağlı olarak açılan okullar anlamına gelmektedir. Montessori okulları, Waldorf okulları, Frené Okulları bu şekilde kurulan okullardır.

 

Bu dernekleri denetleyen ve uygulanacak eğitim konusunda destek veren danışmanlar “bilimsel kurul” adıyla anılırlar ve derneğin kurmayı planladığı okullara program hazırlamakla görevlidirler. İdari denetim, ise derneğin yönetim kurulu tarafından yapılır.

 

Dernek ve çeşitli yollardan para sağlar. Bu para eğitim materyalleri, okulda kullanılacak diğer malzemeleri karşılar ve okula destek olur. Bu masraflar da;

 

Sponsorlardan

Okulda yapılacak çeşitli eğitim, konferans vb gelirlerinden derneğin kermes vs gibi aktivitelerinin gelirlerinden karşılanır. Okulun harcamaları ise derneğin desteğinin yanı sıra okulun öğrencilerden aldığı aylık katkı payından karşılanır.

 

Dernek ve veli inisiyatifi hakkında bilgi ve iletişim için yk@montessori.org.tr adresinden yönetim kurulumuza ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön