“66 ay raporu kasım ayı sonuna kadar verilebilir!”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, 66 aylık çocuklarını birinci sınıfa göndermek istemeyen velilerin aldıkları raporu kasım sonuna kadar okullara teslim edebileceklerini açıkladı.

“66 ay raporu kasım ayı sonuna kadar verilebilir!”

Habertürk Televizyonu’na konuk olan Müsteşar Emin Zararsız, bu yıl 66 aylık çocukların okula başlamasıyla birinci sınıflara 480 bin ilave öğrencinin katılacağını söyledi. Zararsız, çocuklarını okula göndermeyecek velilerin oranının yüzde 5’ten fazla olmayacağı tahmininde bulundu.

 

Birinci sınıfa başlayacak 60-66 ay arası çocukların sayısının ise okullar açıldıktan sonra belli olacağını belirten Zararsız şu açıklamaları yaptı: “Bazı okullarda ikili eğitime geçişle birlikte öğrencilerin sabah hava aydınlanmadan okula gideceği tartışmaları başladı. Geçen yıl okulların yüzde 23’ü ve öğrencilerin de yüzde 51’i ikili eğitim görüyordu. Bu yıl da değişen bir şey olmayacak. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine başka yerleştirme sistemleri üzerinde çalışıyoruz. Bu haziranda SBS yapılacak ama 2014 Haziran’ında kuvvetle muhtemel yapılmayacak. Yabancı dil seçmeli ve yaşayan diller başlıkları altında vereceğimiz seçmeli derslerden yabancı dillerin uygulaması belli. Ancak yaşayan dillerde uygulamanın nasıl yapılacağı okullar açılınca netleşecek.”

 

Rapor alımı Ankara’da azaldı İzmir ve İstanbul’da arttı!

Başbakan Erdoğan’ın 66 aylık çocuklarına rapor almak isteyenler için söylediği “geri zekâlı” sözünden sonra, rapor alımları Ankara’da düşerken, İstanbul ve İzmir’de arttı. Ancak kesin rakamlar okullar açıldıktan sonra belli olacak.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelere yönelik, “Evlatlarına ihanet ediyorlar. Niye “Benim oğlum geri zekâlı” diyorlar” şeklindeki suçlamasının ardından Ankara’da hastanelere başvuruların azaldığı ortaya çıktı. Habertürk, Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından Ankara’da devlet ve üniversite hastanelerindeki durumu araştırdı. Hastane yetkilileri azalma olduğunu belirtirken sayı vermekten kaçındı. Ağustos ayında 20 günde gelen 250 dolayında başvurudan 200’den fazla çocuğa “Okula gidemez” raporu veren Ankara Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, “Rapor için gelen başvurular yüzde 75 oranında azaldı” dedi.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu ise İstanbul, Adana ve Konya gibi büyük şehirlerde de rapor alımlarında azalma yaşandığını iddia etti.

 

İzmir’de akın var!

İzmir’de ise veliler doktor raporu için hastanelere akın etti. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte özellikle metropoldeki hastanelerde rapor kuyruklarının oluştuğu belirtildi. 66 aylık çocuklarını okula kaydetmek istemeyen anne babaların hastanelerde yoğunluk yarattığını söyleyen yetkililer, “Pek çok hastanede, yaşanan yoğunluktan dolayı randevulu sisteme geçildi. Veliler, randevu saatlerinde çağrılıyor. Çocuk, psikolog eşliğinde incelemeye alınıyor ve okula gitmesinde engel olup olmadığı tespit ediliyor” dedi.

 

İstanbul’da da artış yaşandı!

İstanbul’da da rapor alımlarında artış söz konusu. Çocuk uzmanlarına rapor verebilme yetkisi tanıyan resmi yazının hastanelere 10 gün önce ulaştığını anlatan doktorlar, taleplerin de okullar açılacağı için son bir haftadır hızlandığını söylüyor. Çocuk kliniği şefleri, Başbakan’ın açıklamalarından önceki başvuru sayısı ile sonraki başvuru sayısı arasında bir değişiklik olmadığını ve son 10 gündür günde ortalama 10-15 kişinin rapor için başvurduğunu kaydetti.

 

“Israrlı olurlarsa rapor veriyoruz!”

“Bizden illaki “Çocuğum özürlü” diye rapor isteyen varsa da; çocukta sorun olmasa da rapor veriyoruz” diyen bir hastane çocuk klinik şefi ise; “Aile siyasi nedenlerle veya başka nedenlerle çocuğunu okula göndermek istemiyor. Israr ediyorsa biz de, “sosyal endikasyon” kapsamında bu çocuklara da rapor veriyoruz. Çocuk için ileride sorun oluşturur mu? Bize göre oluşturabilir” şeklinde konuştu.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön