Çocuğunuzu ezberciliğe dayalı sistemden kurtarın

Okul çağına kadar çocuğunuz sizin öğrettiğiniz her şeyi öğrendi. Okula başladığı dönemde derslerini, öğretmenini ve okulunu sıkıcı buluyorsa sadece zamanı geçirebilmek ve kendisine yönelen sorulardan kurtulabilmek için ezberci olmaya başlayacaktır.

Çocuğunuzu ezberciliğe dayalı sistemden kurtarın

Altı yedi yaşında bir çocuk düşünün. Karşısında hem görünüm hem yaş bakımından kendinden çok büyük ve öğretmen olduğu için doğal olarak daha güçlü olan öğretmen veya ‘’müdür hanım’’, tepedeki oparlör sayesinde daha da büyüyerek insan olmaktan çıkıyor. Sesi de teknolojinin getirdiği madeni tını ile artık insan sesi değil.

Bu her bakımdan büyük yaratık, küçük yaratıkların içine girmeye çalışıyor. Bu kadar abartılı bir görünüme neyse ki okulların çoğunda rastlanmıyor. Ama sistem aynı. Öğretmenlerin ve yöneticilerin iyi niyetli olmaları durumu değiştirmiyor. Öğretmen büyük ve güçlü, öğrenci küçük ve güçsüz. Öğretmen aktif konumda, sürekli bilgiler veriyor, öğrenci pasif olarak verileni almaya uğraşıyor. Sonunda verilen bilgileri bir türlü alamayan öğrenciye ya tembel, ya yeteneksiz veya geri zekalı deniyor. En alçak gönüllü, iyi niyetli ve tarafsız yargılamaya çalışan öğretmen bile sonunda kendini haklı çıkaracaktır.

Öğretmenin aktif öğrencinin pasif konumda olduğu bir eğitim sisteminin ezberciliğe dayalı olması kaçınılmazdır. Bu durumda öğrenci kendinden çok karşısındakine güvenmeye, söylenenlere sorgulamadan itaat etmeye başlar, tabii daha önceden aile içinde davranışı zaten bu yönde biçimlendirilmemişse.

İşin özü; eğitim bilgi iletimi değil, iletişim olmalıdır. Aslında öğrenmek öğretmekten çok daha güçlüdür. Eğer insan organizmasının keşfetme ve ilişki kurma yeteneğinin enerjisini serbest bırakırsak çok devingen bir gizli güç ortaya çıkar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön