Anne olmanın zorlukları nelerdir?

Aslında anneliği tanımlamak için bazen işkence kelimesi bile daha uygun olabilir. Değil mi?

Anne olmak zor zanaat

İnsan yetiştirmek, hem fiziksel hem de duygusal açıdan en çok talepte bulunan iştir. Neyse ki tecrübe ettiğimiz her acı, karşılığında dengeyi sağlayacak keyifli anlarla geliyor ki biz de doğurmaya ve dünya nüfusunda duraksama olmasını engellemeye devam edebiliyoruz. İşte anneliğin hem keyif hem de acı olduğunu hatırlamanıza yardımcı olacak birkaç örnek:

 

1. Annelik sırt ağrısı demektir

Çocukları araçlara, market arabalarına indirip bindirmek, halıda kurumuş oyun hamurunu kazımaya çalışmak; sırt ağrıları, ebeveynliğin en acılı ve daimi acılarından biridir. Bir süre sonra, ön sevişmeleriniz, kışkırtıcı bir biçimde kocanızdan sırtınıza merhem sürmesini istediğiniz bir konsepte kavuşabilir.

 

2. Annelik bazen tendon ağrısı çekmektir

Çocukları sürekli kaldırmak gibi yinelenen hareketler, bazı annelere kiriş yangısı denilen cehennemi yaşatabiliyor. Sürekli ve sürekli küçük çocukları kollarının altından kaldırmak, bu tendonit sorununu ortaya çıkarıyor. Alevlendiğindeyse, bileğinizi saran ateşlerle kavruluyorsunuz. Ama bekleyin; bir umut ışığınız var. Sorununuz alevlenmeye başladığında, birkaç gün boyunca hiçbir şey yapamayacağınızdan, çocuklarınız her şeyi kendileri halledebilirler. Araba koltuklarına kendi kendine oturabilir, küvete yavaşça girip çıkabilirler. Çekilen tüm acıya değebilir.

 

3. Anneyseniz her an kafanız yarılabilir

Çocuk büyütmek demek, her tür oyuncaktan kafa darbesi yemek, aynı anda birçok iş yapılmaya çalışıldığından kafayı dolaplara vurmak demektir. Belki de kasklara yatırım yapmak gerekiyordur – herkes için. Bu yaralanmalar, ölmediğiniz sürece çok tatlı olabiliyor. Masum bakışlarını üzerinize diken çocuklarınızın iyi olup olmadığınızı sormaları gibisi yoktur.

 

4. Anneler diz ağrısı çeker

80 kilo olmasanız bile banyo fayanslarındaki diş macunlarını temizlemek, bez değiştirmek için yere eğilmek ya da minik ayakkabı bağcıklarını günde birkaç kez bağlamak, yıpranmanız için yeterlidir. Tabi halılara döktüğünüz kahveyi temizlerken çektiğiniz acı, sizin kabahatiniz. Kimileri yeterince kafein almadığında biraz sakar olabiliyor.

 

5. Anneler stres kaynaklı baş ağrıları çekerler

Gün içerisinde bir ‘anne’ lafını daha duymayı kaldıramayacağınız anlar gelir – takriben öğleden sonra 3 sularında. Oldukça talihsiz bir durumdur bu; ne de olsa çocukların yatağa girmelerine 5-6 saat daha var...

 

 

 Bu haber scarymommy.com web sitesinden derlenmiştir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön