Annelik hakkında bilmeniz gerekenler!

Annelikle ilgili duyduğunuz, tüm doğru bilinen yanlışları unutun ve bize kulak verin!

Annelik hakkında bilmeniz gerekenler!

Annelikle ilgili duyduğunuz, tüm doğru bilinen yanlışları unutun ve bize kulak verin!

 

İşte annelik hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Sadece anne adaylarında hormonsal değişiklik olur

Anneler yalnız değil, baba adaylarında da hormonsal değişiklikler yaşanabilir. 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, partnerin hamileliği sırasında, baba adaylarının testesteron seviyelerinde düşüş, prolaktin seviyesinde ise artış görünür.

Vücudunuz bir daha asla aynı olmayacak

Egzersiz ve diyet yaparak, hamile kalmadan önce sahip olduğunuz formu yakalayabilirsiniz. Hamilelik olsun ya da olmasın, insanlar vücuttaki değişikliği unutmaya eğilimlidir. Bu nedenle vücudunuzdaki sarkıklar için çocuğunuzu suçlamadan önce, pastanızdaki mum sayısına bir göz atın.

 

Hamilelik ayaklarınızı büyütür

Pek çok kadın, hamilelikte baldır, bilek ve ayak şişmesi yaşasa da, doğum sonrası ayaklar ve bacaklar eski haline döner. Ama bazı kadınların ayaklarının yarım numara büyüdüğü görülmüştür.

Hamilelikte alkol kullanımı bebeğe zarar verir

Hamilelikte alkol kullanmak, çok ciddi sorunlara neden olsa da, son dönemde yapılan çalışmalarda, hafif içkilerin (örneğin haftada bir kadeh) bebeğe zararlı olmayacağı ortaya çıkmıştır.

 

Sabah bulantısı sadece sabahları olur

Keşke doğru olsaydı! Hormon değişikliğinin neden olduğu sabah bulantısı, günün herhangi bir bölümünde yaşanabilir. Ayrıca sabah bulantısı, sadece ilk üç ay değil, hamileliğin ilk 16 haftasına kadar sürebilir.

Hamileyken konsantre olmak imkansızdır

İlk birkaç ay bu doğru olabilir çünkü progesteron hormonundaki 30 kat artış kadınların gerçekten çok uykulu olmasına neden olabilir. Bazı araştırmalar, hamilelik hormonlarının, kadınların unutkan olmasına neden olabileceğini göstermiştir. Ancak hamilelikte beyin fonksiyonları o kadar da kötü değildir. İlerleyen dönemlerde hamile kadınlarda dikkat artışı gözlenmektedir. Bu da doğanın, annenin bebeğine bakması için beynini hazırlamasının bir yoludur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön